Złoto dla poznanianek

0
128

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu został akademickim mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Drugie miejsce przypadło w udziale Uniwersytetowi Gdańskiemu, brąz Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Zawody odbyły się w dniach 4-6 października na boiskach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Poznanianki jak burza przeszły przez eliminacje. Obok gdańszczanek oraz szczecinianek od początku były zaliczane do faworytek imprezy i nie zawiodły. Ekipa z Wielkopolski grała bardzo uważnie w obronie, co zaprocentowało w najważniejszych meczach. W półfinale  UAM w Poznaniu pokonał 1:0 Uniwersytet Szczeciński, zaś w finale – w takim samym stosunku – Uniwersytet Gdański.

W meczu o pierwsze miejsce początkowo przewagę zyskał team z Trójmiasta. Przynajmniej po dwakroć gdańszczanki mogły wyjść na prowadzenie, ale za każdym razem brakowało szczęścia (trafienie piłką w słupek) lub wykończenia (akcja sam na sam z bramkarką). W miarę upływu czasu poznanianki zaczęły przejmować inicjatywę, czego wynikiem był gol Sandry Liechtenstein w drugiej części spotkania. Więcej bramek w finale już nie padło i z najokazalszego pucharu mogły się cieszyć studentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Z kolei w meczu o 3. miejsce Uniwersytet Szczeciński zrewanżował się Politechnice Opolskiej za porażkę w fazie eliminacji. Tym razem miejscowy zespół nie dał szans przeciwnikowi. Opolanki szybko zdobyły trzy bramki i utrzymały pewne prowadzenie do końca meczu (3:1). Po spotkaniu zawodniczki kilkukrotnie podrzuciły do góry szkoleniowca.

– Przede mną nowy etap w życiu zawodowym – mówił po zawodach Piotr Sochański, trener ekipy Uniwersytetu Szczecińskiego. – Dziękuję swojemu zespołowi za całokształt, za zaangażowanie i walkę do końca. W każdym meczu. Żegnam się ze smutkiem, ale i radością. W końcu stanęliśmy na podium mistrzostw Polski.

Akademickie zmagania toczyły się na boiskach o wymiarach 60 metrów x 40 metrów, a czas gry wynosił 2×20 minut. Zespoły występowały w siedmioosobowych składach, nie było przepisu o spalonym, a liczba zmian w trakcie gry była nieograniczona. W trzydniowej imprezie akademickie zespoły rozegrały łącznie 27 meczów.

Podczas ceremonii dekorowania najlepszych, obecny był nowy rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Waldemar Tarczyński, pełniący od lat funkcję prezesa Organizacji Środowiskowej AZS w Szczecinie – głównego organizatora zawodów. To on gratulował najlepszym i wręczał okazałe puchary. Imprezę zakończyło wspólne zdjęcie, które w gabinecie rektora już zajęło poczesne miejsce.

Tekst: Paweł Stężała