ZIO Pekin 2022. Cel osiągnięty

0
1072

Mateusz Sochowicz (AZS AWF Katowice) ukończył rywalizację saneczkarzy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie na 25. pozycji. Dominik Bury (AZS AWF Katowice) zajął 26. miejsce w biegu łączonym na 30 km.

Po dwóch sobotnich przejazdach Sochowicz był 27. ze stratą 0,763 s do czołowej „20”, gwaratującej start w finałowym ślizgu. W niedzielę po trzeciej rundzie Polak awansował o dwie lokaty, co nie pozwoliło jednak wystąpić mu w ostatnim, czwartym przejeździe. Tym samym zawodnik AZS AWF Katowice ostatecznie zajął 25. miejsce. Triumfował Niemiec Johannes Ludwig przed Austriakiem Wolfgangiem Kindlem i Włochem Dominikiem Fischnallerem.

Ze swojego niedzielnego występu w Pekinie może być zadowolony Dominik Bury. Polak przed czterema laty na igrzyskach w Pjongczang ukończył rywalizację w skiathlonie (15 km techniką klasyczną i 15 km techniką dowolną) na 52. pozycji. Przed startem w Chinach Bury zapowiadał, że jego celem jest lokata w czołowej „30” i w niedzielę ten cel udało się zrealizować.

Po pierwszych 15 kilometrach zawodnik AZS AWF Katowice zajmował 35. miejsce, ale w biegu techniką dowolną poprawił swoją pozycję. To najlepszy występ polskiego biegacza na igrzyskach od 16 lat. Przed Burym jeszcze występy na 15 km techniką klasyczną i 50 km techniką dowolną. Złoty medal w skiathlonie zdobył Aleksandr Bolszunow, reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski, który wyprzedził swojego rodaka Denisa Spicowa i Fina Iivo Niskanena.

W niedzielę Polacy zdobyli w Pekinie pierwszy medal. Na trzecim stopniu podium w konkursie skoków narciarskich na skoczni normalnej stanął Dawid Kubacki.