Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu zakończone

0
1460

W Bydgoszczy zakończyły się dziś Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich w pływaniu. Ostatniego dnia zawodów reprezentanci klubów AZS stawali na podium dziewięciokrotnie. Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrał AZS AWF Katowice z dorobkiem 29 krążków, w tym 14 złotych!

W niedzielne popołudnie katowiczanie cieszyli się z dwóch tytułów. Tomasz Polewka wygrał rywalizację na 100 m stylem grzbietowym. – To mój trzeci wynik w karierze, co bardzo cieszy – stwierdził Polewka. Jak mówił po wygranej, największym powodem do zadowolenia jest uśmiech trenera i rodziny. To jego pierwsze złoto na tym dystansie. Polewka wykorzystał nieobecność doświadczonych pływaków. – Zawsze wyścigi z Radkiem Kawęckim czy Kacprem Stokowskim to czysta przyjemność. To są zawodnicy najwyższej klasy. Finał pokazał, że młodsi zawodnicy też pływają bardzo szybko. Cztery wyniki poniżej 52 sekund to bardzo szybkie pływanie – uważa zwycięzca. Złoty medal zdobyła także sztafeta mężczyzn 4×100 m stylem zmiennym w składzie Polewka, Maksymilian Cerlich, Michał Poprawa i Kamil Sieradzki. Srebro na 200 m stylem zmiennym wywalczył Michał Poprawa.

Do ostatniego dnia mistrzostw na złoty medal czekali pływacy AZS UŁ PŁ Łódź, dotychczas zdobywający tylko srebrne krązki. Na 200 m stylem zmiennym triumfował Marcel Wągrowski, który udanie zreważował się Poprawie za porażkę przed rokiem w Olsztynie. – To najlepsze miejsce, które mogłem uzyskać – bardzo się z niego cieszę. Ostatnio niewiele pływałem stylem zmiennym, ale jak widać dało to dzisiaj złoty medal – powiedział Wągrowski. – Na ostatnim nawrocie widziałem swojego największego rywala. Oddychałem na prawą stronę i śledziłem wszystko, co się dzieje. Mogłem wtedy zaatakować – relacjonował wyścig zwycięzca.

Swój dorobek medalowy wzbogacił w niedzielę także AZS AWF Warszawa. Srebrny medal na 50 m stylem klasycznym wywalczyła mistrzyni na 100 m i 200 m Weronika Hallmann. Na trzecim stopniu podium na 100 m stylem grzbietowym stanęła Zuzanna Herasimowicz. W finale mężczyzn w tej konkurencji wicemistrzem Polski został Filip Kosiński. Na 800 m stylem dowolnym brąz zdobył Bartłomiej Koziejko. Srebro w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym wywalczyły Zuzanna Herasimowicz, Weronika Hallmann, Wiktoria Piotrowska i Aleksandra Obajtek.

W klasyfikacji medalowej bezkonkurencyjni byli pływacy AZS AWF Katowice – zdobywcy 14 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych medali. Trzecie miejsce zajął AZS UMCS Lublin z dorobkiem 4 złotych, 3 srebrnych i 1 brązowym medalem. Dwanaście krążków w Bydgoszczy – 2 złote i po 5 srebrnych i brązowych zdobyli reprezentanci AZS AWF Warszawa, zajmując w klasyfikacji siódmą lokatę. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasował się AZS UŁ PŁ Łódź (1 złoty i 3 srebrne medale). AZS AWF Katowice okazał się najlepszy także w kategorii młodzieżowców.