Po raz szósty zwycięstwo w ogólnopolskim finale zawodów „Z SKS do AZS” jedzie do Lublina. Walka o wygraną była wyrównana, a o wszystkim zdecydowała większa liczba pierwszych miejsc.

Tradycyjnie początek grudnia i zbliżające się mikołajki zbiegły się z finałem zawodów „Z SKS-u do AZS-u”. Na pięciu obiektach należących do Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pełno było sportowych emocji. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział blisko 500 uczniów reprezentujących szkoły średnie z Warszawy, Opola, Torunia, Katowic i Lublina.

Finaliści wyłonieni zostali z pięciu regionalnych eliminacji. Choć nie wszystkie drużyny mogły przyjechać do Warszawy, to system rywalizacji dopasowany został do liczby zespołów. W futsalu mecze zostały wydłużone, a w siatkówce mężczyzn grano mecz i rewanż. Zmagania toczyła się w siedmiu dyscyplinach indywidualnych i drużynowych.

– W wielu przypadkach emocje były do ostatniej chwili, tak jak w futsalu gdy ostatni mecz decydował o kolejności. Cieszymy się, że pomimo trwającej pandemii do rywalizacji wróciły reprezentacje szkolne. Każde miasto gdzie odbyły się eliminacje miało swoich przedstawicieli, choć w ostatniej chwili kilka drużyn się wycofało. Musimy jednak zrozumieć całą sytuację i starać się zachować ducha rywalizacji oraz sportowe emocje – mówił Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

turniej Z SKS do AZS - siatkówka
foto: Marcin Selerski

Dla szkół turniej „Z SKS-u do AZS-u” był jedną z nielicznych okazji do sprawdzenia się na tle kolegów i koleżanek z całego kraju. Nie brakowało szkolnych drużyn, które od lat biorą udział w tym wydarzeniu. Dla niektórych z pewnością był to pożegnalny turniej, bo za rok dołączą do grona studentów. Swoją przygodę ze sportem będą mogli kontynuować w barwach nowych uczelni podczas Akademickich Mistrzostw Polski.

– To już jest nasza trzecia przygoda z tym turniejem i czekamy na nią cały rok. Fajnie, że w tym martwym sezonie udało się zorganizować tak ciekawe wydarzenie. Oprócz aspektu czysto sportowego należy docenić też aspekt towarzyski i integracyjny, zarówno na boisku jak i poza nim. Jest duży sens w organizowaniu takich imprez i jak będą kolejne edycje to chętnie weźmiemy udział – ocenił Łukasz Bania, trener LO im. Łukasza Kopernika w Toruniu, które rządziło pod koszem.

koszykówka Z SKS-u do AZS-u
foto: Marcin Selerski

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej ponownie została reprezentacja Lublina, która miała tyle samo punktów co przedstawiciele Warszawy. Pod uwagę wzięto jednak większą liczbę pierwszych miejsc. Uczniowie ze stolicy Lubelszczyzny wygrali w ergometrze wioślarskim kobiet oraz w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn. Na uczestników imprezy czekały pamiątkowe koszulki, a najlepsze drużyny otrzymywały w nagrodę piłki, puchary i dyplomy.

Organizatorem zawodów AZS Warszawa. Sponsorem głównym jest Grupa LOTOS SA. Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Mazowieckiego, m.st Warszawa, Grupa PZU, Dobra Drużyna PZU, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Klasyfikacja generalna:
1. Lublin 30 pkt
2. Warszawa 30 pkt
3. Toruń 27 pkt
4. Opole 24 pkt
5. Katowice 21 pkt