Czy Politechnika Gdańska przystanie na moment, a może udowodni że ma patent na wygrywanie i w klasyfikacji uczelni odniesie sukces po raz dziesiąty z rzędu. Tego dowiemy się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie, które odbędą się na wodach jeziora Niegocin. Zawody rozegrane zostaną pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Kurs na Wilkasy koło Giżycka tradycyjnie tradycyjnie już obiorą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w klasie omega. W zawodach zobaczymy blisko 100 jachtów z 38 uczelni, a łącznie w imprezie weźmie udział blisko 330 osób. Jest to najwyższa frekwencja w ostatnich kilku latach. Dla porównania rok temu na akwenie podziwiać można było 89 jachtów.
Pierwszego dnia załogi ścigać będą się w eliminacjach podzieleni na floty A i B. Najlepsze jachty awansują do finałów rozgrywanych we „flocie złotej”, a o dalsze lokaty walczyć będzie można we „flocie srebrnej”. Do zdobycia są medale w klasyfikacji generalnej, ale też w typach uczelni.
Jeśli warunki dopiszą to planowanych jest rozegranie łącznie 17 wyścigów. Wszystko zależy od pogody i wiatru, który w tej dyscyplinie często rozdaje karty. W zeszłym roku udało się rozegrać 11 wyścigów, w tym dwa ostatniego dnia zawodów.
W Wilkasach tytułu Akademickiego Mistrza Polski w klasyfikacji sterników bronił będzie Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk, który przed rokiem o punkt wyprzedził Aleksandra Michalskiego z Politechniki Gdańskiej. Utalentowany żeglarz i brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów z 2022 roku w klasie 470, przerwał zwycięską serię Inżynierów w klasyfikacji sterników.
Swoje miejsce w historii regat chcą zapisać wielkimi literami żeglarze Politechniki Gdańskiej, którzy liczą na dziesiąta wygraną z rzędu w klasyfikacji uczelni. Ich doskonała seria trwa aż do 2014 roku i mało kto wyobraża sobie inny scenariusz niż ponowny triumf. Jednak rywale nie śpią. Pięć załóg wystawił Uniwersytet Warszawski, a po cztery Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.
– Niestety w tym roku kontuzji uniemożliwiającej start doznał nasz przyjaciel Janek, co mocno utrudni nam walkę o najwyższe stopnie podium w klasyfikacji sterników. Jednak co do wyniku w klasyfikacji drużynowej to jesteśmy spokojni. Mocnymi faworytami będzie załoga Patryka Kosmalskiego, Tomka Lewandowskiego i Karoliny Żurek! Jeżeli okoliczności nie pozwolą nam na równą walkę z czołówką, to zrobimy wszystko żeby pomóc naszym młodszym kolegom w walce o złoto – powiedział Aleksander Michalski z Politechniki Gdańskiej.
Początek rywalizacji we wtorek 23 maja o godzinie 9. W czwartek wyścigi zakończyć mają się do południa. Ceremonia wręczenia dekoracji zaplanowana jest na godzinę 15.
Podczas AMP po raz pierwszy przyznane zostaną memoriałowe nagrody dla najlepszych sterników. Organizatorzy chcą w ten sposób upamiętnić postać wybitnego żeglarza AZS Warszawa, Juliusza Sieradzkiego, który wielokrotnie wygrywał mistrzostwa Polski i brał udział w igrzyskach olimpijskich. To on stworzył „omegi”, które do dziś są jedną z bardziej popularnych klas jachtów żaglowych i na których ścigać się będą uczestnicy AMP.
Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami jest Ośrodek AZS Wilkasy, Helly Hansen, Yamaha, MOPR, UP Wind i Polski Związek Żeglarski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.
Lista uczelni:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum –
Uniwersytet Gdański
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Warszawska –
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Politechnika Śląska Gliwice
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Politechnika Poznańska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Politechnika Gdańska
Wojskowa Akademia Techniczna
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Morski w Gdyni
Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Politechnika Rzeszowska
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Uniwersytet Wrocławski
Politechnika Opolska
Robert Zakrzewski