Zarazić pasją do wędkowania

0
163

Dla wszystkich miłośników wędkowania, spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu i tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z wędkarstwem AZS Poznań ma świetną propozycję. Od niemal roku w klubie działa sekcja wędkarska.

Członkom poznańskiego AZS, zapalonym wędkarzom – Tobiaszowi Nowackiemu i Robertowi Woźniakowi marzyło się zorganizowanie Pucharu Zarządu Głównego AZS w wędkarstwie. To właśnie ten pomysł zainspirował ich do założenia sekcji. W realizacji planu Tobiaszowi pomogło wieloletnie doświadczenie zdobyte w innym klubie. – Prowadzę z przyjaciółmi klub wędkarstwa sportowego JAR-FISH w Jarocinie. To tam nauczyłem się od starszych kolegów wielu przydatnych rzeczy i do dziś mam przyjemność zasiadać w zarządzie klubu. Jednak od wielu lat mieszkam w Poznaniu i chcę zarazić innych pasją do wędkowania. Widzę, że młodzi ludzie lubią spędzać czas nad wodą i liczę, że uda się zintegrować w naszej sekcji poznańską społeczność akademicką.

Integracja i wspólne spędzanie czasu to główne cele sekcji. – Priorytetem dla mnie jest zebranie miłośników wędkarstwa, z którymi będziemy wspólnie odwiedzać różne zakątki Polski i oczywiście starać się złowić „rybę życia” – przyznaje Nowacki. Członkowie sekcji nie nastawiają się na wynik sportowy i zdobywanie pucharów, ale mają w planach starty w zawodach. Zawody stanowią ważny element poznawania świata wędkarskiego, podnoszenia umiejętności i umożliwiają poznawanie nowych patentów na skuteczne łowienie od bardziej doświadczonych wędkarzy.

Sekcja działa dwutorowo – jest sekcją AZS Poznań i jednocześnie funkcjonuje w Kole PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Dzięki temu sekcja należy do Polskiego Związku Wędkarskiego, a jej członkowie podczas zawodów będą mogli oficjalnie reprezentować AZS Poznań. Każdy, kto chce dołączyć do sekcji musi wyrobić kartę wędkarską, wykupić zezwolenie w Kole PZW nr 42 przy UMP i posiadać ważną legitymację AZS. Jak zapewnia Tobiasz Nowacki prowadzący sekcję pomogą w dopełnieniu niezbędnych formalności. W celu uzyskania karty wędkarskiej należy zdać egzamin przeprowadzany przez PZW, a następnie wystąpić o wyrobienie dokumentu w starostwie powiatowym. Następnie posiadacz karty musi opłacić składki na dany rok kalendarzowy w Kole PZW. Taką pełną procedurę trzeba jednak przejść tylko na początku swojej przygody z wędkowaniem. W kolejnych latach wystarczy opłacić składki PZW, pozwalające na łowienie na konkretnych wodach w Polsce. Ci, którzy chcą zacząć wędkować w AZS Poznań, ale nie mają jeszcze odpowiedniego sprzętu, także mogą liczyć na wsparcie i poradę członków sekcji. – Nie wymagamy sprzętu, ale oczywiście jest on niezbędny do praktykowania tego hobby. Narzędzia można nabyć jednak naprawdę w korzystnej cenie, polecam wszystkim kontakt z nami, doradzimy co i gdzie warto kupić. Wyposażenie każdego członka sekcji na pewno sukcesywnie będzie się zwiększało. Oczywiście w miarę możliwości służę także swoim sprzętem, który przez lata udało się uzbierać – mówi Nowacki.

Członkowie sekcji realizują swoją wędkarską pasję wszędzie tam, gdzie jest woda i nie ma zakazu wędkowania. Oczywiście z racji miejsca zamieszkania najczęściej wybierają akweny w Wielkopolsce. Założyciele sekcji chcą jednak zachęcić azetesiaków do dalszych wyjazdów i nieograniczania się jedynie do zbiorników w okolicach Poznania. W planach są wyprawy połączone z biwakowaniem i wypoczynkiem nad rzeką, w lesie czy nad jeziorem.

Obecnie sekcja, oczywiście poza wyjazdami nad wodę, skupia się na promowaniu swojej działalności i poszerzania grona członków. Sytuacja epidemiologiczna i sposób funkcjonowania poznańskich uczelni nieco to utrudnia, ale założyciele sekcji coraz aktywniej działają w mediach społecznościowych i wierzą, że wkrótce skład wędkarzy w AZS Poznań się powiększy. Do sekcji może dołączyć każdy, także ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem. Założenie sekcji wędkarskiej AZS Poznań to jednak także świetna okazja na rozwijanie pasji dla tych, którzy już wcześniej zdążyli poznać uroki wędkowania. – Wędkarzem jestem od najmłodszych lat. Na kilka lat musiałem porzucić wędkowanie, ale serce do wody, przyrody i przygód pozostało. Dzięki AZS Poznań mogłem wrócić do swojej pasji. Nadszedł czas na przesmarowanie kołowrotków, naoliwienie łożysk, „odkurzenie” wędzisk, uzupełnienie skrzyneczek wędkarskich i można ruszać nad wodę. Wszystkich wędkarzy z Wielkopolski zachęcam do wstąpienia w szeregi sekcji wędkarskiej AZS Poznań – przyznaje współzałożyciel sekcji, Robert Woźniak.

Foto: Archiwum prywatne Tobiasza Nowackiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here