Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów indywidualnych, ale tym razem siłę stanowić będzie tu zespół. Wszystko dzięki pływackiej Lidze Akademickiej AZS. Zgłoszenia reprezentacji trwają do 29 września. Udział jest darmowy.
Drużynowa formuła zawodów pływackich zdążyła już się przyjąć w środowisku akademickim dzięki cyklowi AZS Swimming Cup. W pierwszej edycji wzięło udział siedem szkół wyższych, ale potencjał jest znacznie większy. Zwłaszcza, że Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu to największa impreza w kalendarzu popularnych AMP-ów. W tym roku wystartowało ponad 900 studentów i studentek z 80 uczelni. Liga Akademicka AZS daje im kolejną szansę na sprawdzenie swoich możliwości, tworzenie drużyn uczelnianych i reprezentowanie barw szkoły i klubu AZS.
W pierwszym sezonie pływacy i pływaczki zmierzą się w dwóch rundach eliminacyjnych i wielkim finale. Pierwsze zawody rozegrane będą już 28 października w Lublinie, a kolejne 15 listopada w Warszawie. Terminy wybrano tak by uczestnikom nie kolidowały z innymi imprezami jak np. Grand Prix Polski. Finał z udziałem najlepszych drużyn planowany jest na grudzień.
– Ci, którzy brali udział w AZS Swimming Cup, będą znali już formułę zawodów, bo płynąć będzie się dla drużyny. Indywidualne wygrane schodzą tym razem na dalszy plan, bo liczą się punkty zdobywane dla drużyny. Do udziału można zgłosić większą liczbę osób, ale startować będzie po 8 kobiet i 8 mężczyzn. W programie znajdą się konkurencje na 50 i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym, ale chcemy też wprowadzić więcej sztafet i myślimy o wyścigu skins, żeby nieco urozmaicić rywalizację. Zawody odbywać będą się wieczorami, żeby zachować taką atrakcyjną oprawę i prezentacje zawodników – opowiada Piotr Żebrowski z Akademickiego Związku Sportowego.
Drużyny pływackie, które zgłoszą chęć udziału w Lidze Akademickiej AZS, otrzymają szereg świadczeń jak wynagrodzenie dla trenerów na okres trwania ligi, dresy sportowe, czepki, plecaki oraz darmowy udział w zawodach i zakwaterowanie. Jednak chęć udziału w imprezie to nie tylko przywileje, ale też obowiązki jak deklaracja prowadzenie dwóch treningów w tygodniu z grupą.
Ligi Akademickie AZS to projekt skierowany do studentów i studentek do 25. roku życia. Reprezentacja uczelniana w pływaniu musi składać ze składów mieszanych – po 8 zawodniczek i 8 zawodników. Warunkiem udziału jest m.in opłacenie składki członkowskiej AZS w bieżącym roku akademickim.
Nabór przyjmowany jest do 29 września przez formularz. Uzupełniony i podpisany przez władze klubu oraz uczelni dokument należy przesłać na adres ligi.akademickie@azs.pl.
Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt Lig Akademickich AZS współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.