Wystartowały Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu

0
580

Dziś w Lublinie rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Już pierwszego dnia z bardzo dobrej strony pokazali się pływacy z klubów AZS.

Zawodnicy w Aqua Lublin walczą nie tylko o medale krajowego czempionatu, ale także o kwalifikacje na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Rzymie. Dla niektórych pływaków GMP to sprawdzian formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Budapeszcie.

Swoją dominację na 50 m stylem dowolnym potwierdził Paweł Juraszek (AZS AWF Katowice), który stoczył w finale zaciętą walkę o złoto z Karolem Ostrowskim. Ostatecznie lepszy okazał się Juraszek, zdobywając tym samym piąty z rzędu tytuł mistrza Polski w tej konkurencji. Dwa brązowe medale dla jego klubowych kolegów – Piotra Ludwiczaka i Kamila Sieradzkiego.

– Wciąż jesteśmy w treningu, przygotowujemy się do mistrzostw świata, które odbędą się za trzy tygodnie – mówił po wyścigu Paweł Juraszek. – Była walka o pierwsze miejsce, bo chciałem zdobyć swój jubileuszowy dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski, bardzo mi zależało i chyba ostatnim ruchem pokonałem Karola Ostrowskiego. Wydaje się, że w każdym sportowcu jest duch rywalizacji, chcemy zwyciężać. Dla jednego liczyć się będzie czas, dla drugiego wynik, akurat tutaj walczyłem o miejsce i dziesiąte złoto w karierze.

Bardzo dobrze w finale 100 m stylem motylkowym zaprezentowała się Paulina Peda (AZS AWF Katowice), uzyskując wynik o zaledwie 0,07 s gorszy od rekordu życiowego, który dał jej pewne zwycięstwo. Na najniższym stopniu podium stanęła druga z reprezentantek katowickiego klubu – Paulina Nogaj. Pasjonująco przebiegała rywalizacja w finale tej konkurencji wśród mężczyzn, ale na finiszowych metrach piąty zawodnik igrzysk olimpijskich w Tokio, Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) okazał się szybszy od Adriana Jaśkiewicza.

W rywalizacji na najdłuższym rozgrywanym na mistrzostwach Polski dystansie – 1500 m stylem dowolnym srebro wywalczył podobnie jak przed rokiem Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa).

Brązowe medale w finałach na 400 m stylem zmiennym upodobali sobie zawodnicy AZS UMCS Lublin – Paula Żukowska i Adam Mróz.

Na zakończenie pierwszego dnia zmagań o tytuł rywalizowały mieszane sztafety 4×100 m stylem zmiennym, a walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężył zespół KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego (Paweł Franke, Barbara Mazurkiewicz, Oskar Sawicki, Zofia Woźniak), który wyprzedził sztafetę gospodarzy.

W środę kolejny dzień mistrzostw – w programie 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem klasycznym i sztafety 4×100 m stylem dowolnym. Eliminacje rozpoczną się o godzinie 9, a finały zaplanowano na godzinę 17. Transmisję na żywo będzie można śledzić na kanale Polskiego Związku Pływackiego.

Medale zawodników z klubów AZS – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin 31.05.2022

Złote medale
Paweł Juraszek (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem dowolnym
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym
KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego – 4×100 m stylem zmiennym mieszana

Srebrne medale
Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) – 1500 m stylem dowolnym
AZS UMCS Lublin – 4×100 m stylem zmiennym mieszana

Brązowe medale
Piotr Ludwiczak (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem dowolnym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem dowolnym
Paula Żukowska (AZS UMCS Lublin) – 400 m stylem zmiennym
Adam Mróz(AZS UMCS Lublin) – 400 m stylem zmiennym
Paulina Nogaj (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym

Fot. Bartłomiej Wójtowicz