Wysokie miejsca panczenistów AZS AWF Katowice w PŚ w Stavanger

0
666

Panczeniści AZS AWF Katowice pokazali się z niezłej strony w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata, które zostały rozegrane w norweskim Stavanger. Polki z Magdaleną Czyszczoń i Olgą Kaczmarek były czwarte w biegu drużynowym, a Piotr Michalski miał ósmy czas w rywalizacji panów na 500 metrów.

Przejazdy biało-czerwonych podczas premiery pucharowego cyklu w Skandynawii należały do obiecujących. W pierwszej dziesiątce na 500 metrów mężczyzn uplasował się Piotr Michalski. Aktualny mistrz Europy popełnił drobny błąd techniczny na wejściu w ostatni łuk i ostatecznie został sklasyfikowany z ósmym czasem (35.32) w dywizji A. Sprinter katowickiego klubu startował także na 1000 metrów, zajmując osiemnaste miejsce (1:10.81).

Wysokie, czwarte miejsce zajęła z kolei drużyna kobiet. Biało-czerwone w składzie z Magdaleną Czyszczoń i Olgą Kaczmarek z AZS AWF Katowice (na zdjęciu od lewej; po prawej Karolina Bosiek) finiszowały z czasem 3:06.31, ustępując w klasyfikacji zawodów jedynie medalistkom ostatnich igrzysk w Chinach – Kanadyjkom (3:01.81), Holenderkom (3:02.29) i Japonkom (3:02.90).

– Przed startem czułam duży stres. Koleżanki mają dużo większe doświadczenie w drużynie, a ja nie chciałam ich zawieść, wiedząc, że nie będzie łatwo zastąpić Natalię Czerwonkę. Dziewczyny przekazały mi pozytywną energię i udało się osiągnąć fajny rezultat. Przez cały bieg utrzymywałyśmy niezłe tempo i cieszymy się, że mogłyśmy otworzyć sezon PŚ lepiej niż przed rokiem w Tomaszowie Mazowieckim (3:06.516) – nie ukrywa radości Kaczmarek.

W Stavanger awans do dywizji A na kolejne zawody PŚ w Heerenveen (18-20 listopada) uzyskała Czyszczoń. 27-latka w piątek była druga w rywalizacji pań na dystansie 3000 metrów (4:17.12).

– To dla mnie dobre otwarcie PŚ. W głębi serca liczyłam, że znajdę się koło podium, gdyż bardzo lubię tor w Stavanger. Zadaniem był awans do najwyższej grupy i je wykonałam. Teraz trzeba to utrzymać – mówi Czyszczoń, która w sobotę startowała w dywizji B na 1500 metrów, zajmując osiemnaste miejsce (2:06.38). Dzień później była dziewiąta w półfinale biegu masowego.

W Norwegii w dywizji B startowali także inni zawodnicy AZS AWF. Iga Wojtasik była dwunasta i dwudziesta odpowiednio na 1000 (1:20.12) i 1500 metrów (2:07.55). Dziewiętnastą lokatę na 500 metrów zajął z kolei Gaweł Oficjalski (36.18).