Zwycięstwem Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończyły się w niedzielę finały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn i kobiet, które od piątku były rozgrywane w Gdańsku.
Przez trzy dni na czterech gdańskich parkietach spotkało się ponad 400 zawodników, którzy w barwach 24 uczelni walczyli o miano najlepszych akademickich futsalistów i futsalistek w kraju. Walka o pierwsze w tym roku krążki AMP miała miejsce na obiektach miejscowej Politechniki, która nieprzerwanie od trzech lat utrzymuje status najlepszej uczelni w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Jej zawodnicy mierzyli w pierwszą piątkę męskiego finału AMP-ów, ale ostatecznie zajęli dziewiątą pozycję.
– AMP-y w futsalu są dużym przedsięwzięciem i wyzwaniem. Wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku byliśmy w stanie zapewnić hale. Jako uczelnia jesteśmy zadowoleni z wyniku sportowego, bo zaczynamy AMP-y lepiej niż przed rokiem. To dobry prognostyk przed kolejnymi dyscyplinami – mówi Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.
Na 1/4 finału zmagania zakończyli również inni miejscowi studenci. Obrońcy tytułu z Uniwersytetu Gdańskiego w meczu o półfinał ulegli 1:3 Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie. Zawodnicy z Małopolski w grze o finał nie sprostali jednak Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, która pewnie wygrała 4:1. W drugim półfinale duże emocje i niepotrzebną nerwowość zgotowali sobie reprezentanci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy pozwolili studentom Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach doprowadzić do wyrównania. Bydgoszczanie lepiej od rywali egzekwowali rzuty karne, dzięki czemu zameldowali się w finale. Mecz o złoto mężczyzn był widowiskiem godnym spotkania najlepszych drużyn. Studenci WSG Bydgoszcz wygrywali już 2:0, jednak warszawianie zdołali doprowadzić do remisu. Gdy bydgoszczanie znów objęli prowadzenie, to stołeczni studenci wycofali bramkarza i z przewagą w rozegraniu ponownie osiągnęli wyrównanie. W dogrywce więcej zimnej krwi zachowali gracze WSG, zwyciężając ostatecznie 5:4. Brązowe medale wśród mężczyzn przypadły studentom UŚ w Katowicach, którzy pokonali 2:1 UEK Kraków.
– Ambicje mamy wysokie i co gramy o zwycięstwo. Mamy chłopaków dobrze grających w futsalu. Zawaliliśmy pierwsze spotkanie i do końca drżeliśmy o wyjście z grupy. Później się rozpędzaliśmy i w każdym meczu dominowaliśmy. Z Warszawą zremisowaliśmy w grupie, mimo że dwa razy prowadziliśmy. Tak samo było w finale, ale na szczęście udało się dowieźć zwycięstwo do końca – opowiada Karol Czyszek z WSG Bydgoszcz, uznany najlepszym zawodnikiem męskiego finału AMP w futsalu.
U kobiet ponownie triumfowały natomiast zawodniczki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekipa trenera Wojciecha Weissa, prowadzącego na co dzień żeńską reprezentację Polski w futsalu, w meczu o złoto pokonały 3:0 ekipę Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
– Bronienie tytułu mistrza to zawsze dodatkowy bagaż na plecach i wiedziałyśmy, że nie będzie łatwo w Gdańsku. Celem minimum był medal. Finał z ANS w Tarnowie był szarpany, dość szybko padły bramki, które „ustawiły” mecz. AMP-y są o tyle fajne, że można porozmawiać z osobami, których nie widziało się cały rok. To doskonałe miejsce, aby spotkać się ze znajomymi z całej Polski, Sama nadrabiam zaległości towarzyskie ze znajomymi z Krakowa czy Warszawy. To tylko buduje atmosferę – opisuje Eliza Ostrowska z UAM Poznań.
W meczu o trzecie miejsce Uniwersytet Gdański pokonał 1:0 ekipę Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. – Co roku miałyśmy taką sinusoidę na AMP-ach, że raz zdobywałyśmy medal, żeby w kolejnej edycji skończyć bez niego. Chciałyśmy to przełamać, skupiając się po kolei na każdym meczu, a nie na końcowym rezultacie. Teraz szesnaście drużyn, które awansuje do finałowego turnieju, prezentuje super poziom i gdzieś to rozkręca naszą dyscypliną. Z mojej perspektywy, przez pryzmat sześciu lat, z roku na rok gra się coraz ciężej, więc medal w ten weekend wyjątkowo nas cieszy – mówi Weronika Wieżynis, bramkarka brązowych medalistek, którą uznano najlepszą golkiperką turnieju. – Z dziewczynami z AMP-ów znamy się z lig, z kadry i dobrze jest spotkać się raz czy dwa razy do roku w ramach półfinałów czy finału. Można powspominać i wymienić się doświadczeniami – dodaje.
W Gdańsku przyznano również inne wyróżnienia indywidualne. Najlepszymi zawodniczką turnieju wybrano Laurę Czudzińską (UAM Poznań), a bramkarzem – Dawida Wasążnika (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Klasyfikację strzelców i strzelczyń wygrali odpowiednio Wojciech Węgrzyn (ANS Piła) i Marcin Bober (UWr Wrocław), którzy zdobyli po 12 goli, oraz Zuzanna Węglarz (AWF Kraków) i Stefania Wodarz (UHP Częstochowa) – 8 bramek.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu
Mężczyźni
Faza pucharowa
Mecze o miejsca 9-12
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2;0
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie 4:3
Mecz o 11. miejsce
UMed Łódź – UHP Częstochowa 8:1
Mecz o 9. miejsce
SGGW Warszawa – PG Gdańsk 1:7
Ćwierćfinały
Akademia Nauk Stosowanych w Pile – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy 1:2
Uniwersytet Śląski w Katowicach – Uniwersytet Wrocławski 6:1
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 2:1
Uniwersytet Gdański – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 1:3
Mecze o miejsca 5-8
ANS Piła – UWr Wrocław 6:4
UPr Wrocław – UG Gdańsk 1:3
Mecz o 7. miejsce
UWr Wrocław – UPr Wrocław 3:0
Mecz o 5. miejsce
ANS Piła – UG Gdańsk 2:4
Półfinały
WSG Bydgoszcz – UŚ Katowice 3:3 (k. 3:2)
AWF Warszawa – UEK Kraków 4:1
Mecz o 3. miejsce
UŚ Katowice – UEK Kraków 2:1
Finał
WSG Bydgoszcz – AWF Warszawa 3:3 pd. 5:4
Klasyfikacja generalna mężczyzn
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Gdański
- Akademia Nauk Stosowanych w Pile
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Politechnika Gdańska
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie
- -16. Politechnika Lubelska, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Kobiety
Faza pucharowa
Mecze o miejsca 9-12
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 1:3
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 4:1
Mecz o 11. miejsce
AWF Poznań – UJ Kraków 1:5
Mecz o 9. miejsce
AWF Warszawa – AWF Kraków 2:6
Ćwierćfinały
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie 0:0 (k. 3:4)
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie 1:3
Uniwersytet Gdański – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 2:1
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 4:1
Mecze o miejsca 5-8
UEK Kraków – UMCS Lublin 2:0
UWM Olsztyn – SGGW Warszawa 1:3
Mecz o 7. miejsce
UMCS Lublin – UWM Olsztyn 4:1
Mecz o 5. miejsce
UEK Kraków – SGGW Warszawa 3:1
Półfinały
ANS Tarnów – UHP Częstochowa 3:0
UG Gdańsk – UAM Poznań
Mecz o 3. miejsce
UHP Częstochowa – UG Gdańsk 0:1
Finał
UAM Poznań – ANS Tarnów 3:0
Klasyfikacja generalna kobiet
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
- -16. Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Uniwersytet Łódzki