Worek medali AMP dla Krakowa

0
968

Doniesienia z pola akademickich bitew sportowych napawają dumą małopolskie kluby i uczelnie. Futsalowe podium u kobiet i mężczyzn należało niemalże w całości do Krakowa, snowboardzistki zdeklasowały rywalki w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, ich koledzy ze stoku triumfowali drużynowo, a do puli świetnych wyników możemy dołączyć jeszcze medale drużyny narciarzy i narciarek AWF Kraków.

Snowboardowe szaleństwo medalowe

Zacznijmy od początku, 19-21 lutego 2021 roku na stoku Skolnity w Wiśle odbyły się AMP w Snowboardzie. Zawodnicy z Krakowa i Nowego Targu licznie stawili się w tych zawodach, czego zapowiedzią były regionalne rozgrywki – Akademickie Mistrzostwa Małopolski organizowane parę dni wcześniej przez AZS Kraków.

W slalomie gigancie kobiet od początku dominowały siostry Pawlikowskie. Oliwia Pawlikowska reprezentująca PPUZ Nowy Targ najpierw w eliminacjach dla wschodu Polski dojechała jako jedyna poniżej 30 sek. (29,56 sek.), a następnie w finale pokonała wszystkie zawodniczki z czasem 30,73 sek. Zaraz za nią po srebrny medal dojechała Paulina Pawlikowska (UJ) tracąc 1,93 sek., a po brąz sięgnęła Agnieszka Troszok (AGH). Tuż za podium znalazła się Wiktoria Włodarczyk (PK).

Na drugi dzień rozpoczęły się zawody w banked slalomie, które zdominowała brązowa medalistka dnia poprzedniego – Agnieszka Troszok. To ona broniła tytułu mistrzyni AMP w banked slalomie już po raz drugi z rzędu. Jako jedyna dojechała do mety poniżej 20 sek. (19,97 sek.). O następnych pozycjach decydowały ułamki sekund. Ostatecznie drugą lokatę objęła Anna Lalik (UJ), a trzecią – Dominika Wolska (PPUZ Nowy Targ). Bez medalu, ale z dobrym czwartym miejscem pozostała Nikolina Góralczyk z AGH.

O. Pawlikowska, P. Pawilkowska, A.Troszok, fot fb.com/ampsnowboard

To nie wszystkie osiągnięcia snowboardowe krakowskiej ekipy! Na wyróżnienie na pewno zasługuje Maciej Sroka (AWF), który mimo swojego debiutu na AMP nie bał się „starych wyjadaczy” i wskoczył na podium aż dwa razy, przegrywając jedynie z reprezentantem Polski – Oskarem Kwiatkowskim.

Wszystkie dobre wyniki indywidualne snowboardzistów doprowadziły do urodzaju wśród medali w klasyfikacji drużynowej – tej generalnej i w typach uczelni: złoto AMP w snowboardzie kobiet dla AGH, złoto AMP w snowboardzie mężczyzn dla Politechniki Krakowskiej, srebro AMP w snowboardzie kobiet dla PPUZ Nowy Targ, brąz AMP w snowboardzie mężczyzn dla AGH oraz cztery złote i cztery srebrne medale w typach uczelni.

Kraków ograbił Poznań z medali AMP

Historię przenosimy do Poznania. Tam od 24 lutego aż do 3 marca 2021 r. rządził futsal kobiet i mężczyzn. Pierwsze na drodze po złoto stanęły futsalistki na czele z drużyną broniącą tytułu mistrza – Uniwersytetem Jagiellońskim. Mecze grupowe napawały optymizmem, bo wszystkie trzy drużyny z Krakowa wygrały i awansowały do ćwierćfinału. Do tego etapu dotarła również drużyna PWSZ Tarnów, która z drugiego miejsca w grupie trafiła na ekipę ekonomistek. Po przegranej 1:4 tarnowiankom pozostała walka o piąte miejsce.

Determinacja i dobra gra doprowadziła każdą z krakowskich drużyn do półfinału. Tam dziewczyny z AWF zmierzyły się z UJ, a UEK Kraków z gospodarzami – UAM Poznań. Ostatecznie to UJ i UEK były lepsze i to te drużyny walczyły o złoto AMP. Należy dodać, że obie krakowskie drużyny występują na parkietach Ekstraligi. Po emocjonującym finale Jagiellonki wygrały 2:1 zdobyły swoje złoto AMP po raz czwarty z rządu. W meczu o brąz zawodniczki AWF strzeliły dwie bramki, dzięki czemu na podium odebrały swój pierwszy medal AMP w historii! Nagrodę indywidualną za najlepszą bramkarkę odebrała Denisa Mochnacka z UJ.

podium AMP w futsalu kobiet, fot. Paweł Kloskowski

Historia lubi się powtarzać

Kolejne dni w Poznaniu należały do męskiego futsalu. Do swoich koleżanek z uczelni dołączyli studenci AWF Kraków, UEK Kraków i PWSZ Tarnów. Największą motywację mieli studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy przyjechali bronić tytułu wicemistrza AMP z 2020 roku. Grupowe mecze były dla naszych niełatwą przeprawą, ale wszystkie trzy drużyny przeszły do fazy pucharowej.

Tarnowianie ostatecznie zajęli siódme miejsce. AWF wyszedł z grupy na drugim miejscu i o półfinał grali z Uniwersytetem Gdańskim, wygrywając 5:2. Niestety na tym etapie trafili na mocną drużynę WSG Bydgoszcz i przegrali 0:6. UEK nie przegrał aż do finału. Do finału, który wydarli UMCS Lublin, strzelając decydującą bramkę w ostatnich sekundach (co zasługiwało na miano akcji turnieju). W meczu o złoto podzielili los AWF i trafiając na drużynę z Bydgoszczy przegrali 0:5 i zajęli drugie miejsce. Powtórzyli tym samym osiągnięcie swoich koleżanek z uczelni. Identycznie postąpili studenci AWF, którzy w spotkaniu o brąz pokonali UMCS Lublin 6:3. MVP turnieju został Wojciech Przybył z AWF Kraków.

medaliści AWF Kraków i UEK Kraków, fot. Edyta Wiencek

Podsumowując, futsaliści do małopolskiego worka medali AMP dorzucili: złoto w futsalu kobiet dla UJ, srebrne medale w futsalu kobiet i mężczyzn dla UEK, brązowe medale w futsalu kobiet i mężczyzn dla AWF. Każda z tych drużyn zdobyła złoty medal w swoich typach uczelni.

Narciarskie bezkrólewie zakończone

Z Poznania przenosimy się z powrotem w góry do zakopiańskiej Harendy. Tam po roku przerwy spowodowanej odwołaniem AMP w 2020 spotkali się narciarze. Wśród kobiet niestety nie udało się zdobyć indywidualnego medalu AMP. W gigancie najlepszą z krakowskich studentek była Katarzyna Wójcik z AGH, która zajęła siódme miejsce, a dziesiątkę zamknęła Anna Nowak (AWF). Po podsumowaniu osiągnięć sześć krakowskich  zawodniczek zdobyło medale w swoich typach uczelni.

W slalomie Katarzyna Wójcik (AGH) poprawiła swój wynik z giganta o jedno miejsce, zajmując szóstą lokatę. Studentki UJ – Aleksandra Malinowska i Katarzyna Mirek, zdobyły kolejno ósme i 10. miejsce. Tu cztery zawodniczki zdobyły medale w swoich typach uczelni (złoto wśród Uniwersytetów należało do Aleksandry Malinowskiej). Po zsumowaniu wszystkich osiągnięć w drużynowej klasyfikacji generalnej w narciarstwie brązowy medal zdobyły zawodniczki krakowskiej AWF.

podium AMP w narciarstwie mężczyzn, fot. Michał Szympliński

Jeśli chodzi o narciarskie osiągnięcia u mężczyzn, to najlepsze z nich miał Juliusz Mitan reprezentujący AGH, który wywalczył brązowy medal w slalomie. Na szóstej pozycji wylądował Paweł Jaksina (PK), Wojciech Dulczewski (AWF) był siódmy, a Jakub Toporowski dziesiąty. W slalomie gigancie krakowianie nie zdobyli medalu. Najlepszym z nich był piąty Jaksina. Zaraz za nim sklasyfikowano Norberta Wróbla (AWF) i Wojciecha Dulczewskiego (AWF). W klasyfikacji drużynowej triumfowali zawodnicy AWF. Inne drużyny nie wracały z pustymi rękami, bo UJ, UEK i AGH wywalczyły medale w indywidualnej i drużynowej klasyfikacji typów uczelni.

Wszystkim zawodnikom i trenerom gratulujemy osiągnięć, a klubom i uczelniom gratulujemy takich reprezentacji! Oby dalsze doniesienia z akademickich boisk były nadal tak pozytywne dla Małopolski, bo to dopiero początek rywalizacji w ramach AMP.