Wielkie osobowości sportu w radzie AZS 

0
140

O powoływaniach na letnie i zimowy uniwersjady oraz Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego rozmawiano podczas pierwszego spotkania rady ZG AZS ds. sportu wyczynowego. Uczestniczyli w nim najznamienitsi sportowcy, którzy swoje olimpijskie sukcesy odnosili w barwach AZS.

W Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego po raz pierwszy w tej kadencji spotkali się członkowie rady AZS ds. sportu wyczynowego. W jej skład powołani zostali wybitni zawodnicy, byli azetesiacy, a obecnie członkowie największych polskich związków sportowych jak Otylia Jędrzejczak – Prezeska Polskiego Związku Pływackiego, Luiza Złotkowska z Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Tomasz Majewski – Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Adam Korol – Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Leszek Blanik – Prezes Polskiego Związku Gimnastycznego czy też Rafał Tataruch – Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Tadeusz Tomaszewski – Prezes Polskiego Związku Szermierczego. W rozmowach o sporcie nie mogło zabraknąć przedstawicieli takich klubów jak: AZS AWF Warszawa – Artur Słomka, AZS AWF Katowice – prof. Adam Zając i dr. hab Michał Spieszny z AZS AKF Kraków. Łącznie w skład rady wchodzi 12 osób ważnych dla świata sportu.   

Spotkanie otworzył prezes AZS – prof. Alojzy Z. Nowak, który zarysował obecną sytuacją w sporcie akademickim. Mówił zwłaszcza o dobrej współpracy z uczelniami i rektorami. Zaznaczył, jak ważną rolą jest nawiązywanie współpracy z partnerami, związkami sportowymi i sponsorami. Wszystko to ma dać efekty w postaci kompleksowego wsparcia studiujących zawodników i zawodniczek.   

Zebrani mogli poznać bliżej AZS dzięki prezentacji opowiadającej o obecnych filarach sportu akademickiego. Jednym z nich jest sport wyczynowy oraz występy Akademickiej Reprezentacji Polski. Tematem poruszonym podczas rady była kolizja terminów największych imprez w kalendarzach związków z letnią i zimową uniwersjadą. Ma być to początek szukania nowych, systemowych rozwiązań, które zadowolą wszystkie zainteresowane strony, a przede wszystkim będą w interesie sportowców.  

– Spotkanie przebiegło w super atmosferze, bo to są ludzie AZS od zawsze. Teraz te wielkie osobowości polskiego sportu są też członkami rady sportu. Wierzę, że będą zaangażowani w realizację wspólnych celów, jakie sobie stawiamy. Chcemy, żeby AZS rósł w siłę i żeby interesy nasze i związków sportowych były wspólne. Uważam, że jest to możliwe, choć do tej pory różnie to wyglądało. Czasami pojawiają się konflikty terminów imprez, a takie wspólne rozmowy mogą przynieść efekty i znajdziemy rozwiązanie – powiedział Maciej Hartfil, wiceprezes AZS ds. sportu wyczynowego i przewodniczący rady.          

Drugim ważnym tematem były Akademickie Centra Szkolenia Sportowego, który wspierają uzdolnionych sportowców w ich przygotowaniach do startów w międzynarodowych zawodach. Obecnie działa 16 ośrodków ACSS. Podczas dyskusji podkreślono zalety tego programu, w tym okazję do monitorowania postępów zawodników i zachętę do prowadzenia szkoleń na obiektach uczelnianych w Polsce. 

– Dla polskich związków sportowych program ACSS nie jest szczegółowo znany. Kojarzony jest głównie z dofinansowaniem klubów AZS, a chcieliśmy pokazać, że to tak nie wygląda. To są kwestie ośrodków szkolenia opartych na obiektach uczelni wyższych. To są ośrodki otwarte dla zawodników z różnych klubów. Ośrodki mają wspierać szkolenie centralne prowadzone przez związki sportowe. Siłą tego programu jest właśnie zaangażowanie uczelni – dodał Maciej Hartfil.                 

Celem rady ma być stworzenie wspólnego pola do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także zaangażowanie byłych gwiazd sportu akademickiego w obecne wydarzenia. Jest to też okazja do poznania nowej perspektywy, dzięki osobom które na co dzień pracują na rzecz rozwoju swoich dyscyplin sportowych.