34 zespoły rywalizowały w Poznaniu o awans do finałów AMP w tenisie. Pięciu uczelniom udało się wprowadzić do niego męską i żeńską drużynę.
W dniach 13-16 maja na kortach tenisowych AZS Poznań odbywał się turniej półfinałowy strefy „A” Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. Zawody przy sprzyjającej pogodzie sprawnie zorganizował KU AZS Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania, a w interesujących zmaganiach wzięło udział ponad 100 zawodniczek i zawodników, reprezentujących 18 uczelni z północnej części naszego kraju.
W ciągu trzech dni rozegrano 84 pojedynki międzyuczelniane. Miejsca uzyskane w turnieju półfinałowym zapewniły awans do rozgrywek finałowych ośmiu najlepszym drużynom żeńskim i siedmiu męskim. Wkrótce zagrają one o medale AMP w Gdańsku.
W rywalizacji pań najlepsza okazała się Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, która w całym turnieju nie straciła ani jednego seta. Drugie miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, natomiast trzecie miejsce wywalczył Uniwersytet Medyczny z Poznania, dzięki zwycięstwu w ostatnim meczu z Uniwersytetem Gdańskim. Poza czołową czwórką do turnieju finałowego awansowały także panie z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.
Zmagania mężczyzn zamknęła długa rywalizacja pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym z Poznaniu. Ponad dwugodzinny mecz finałowy na swoją korzyść rozstrzygnął Uniwersytet Warszawski, który, co prawda, przegrał debla (7:6, 3:6, 6:10), ale wygrał oba mecze singlowe (7:6, 6:3 i 7:5, 4:6, 10:0). Półfinałowe podium uzupełnił Uniwersytet Ekonomiczny z Poznania, który wygrał mecz o trzecie miejsce z drużyną Akademii Leona Koźmińskiego bez straty seta. Grupę drużyn awansujących do turnieju finałowego uzupełniły męskie reprezentacje Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy.
Turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie rozegrany zostanie od 10 do 13 czerwca, a jego organizatorem będzie Klub Uczelniany AZS Politechniki Gdańskiej. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.
Rozmowa z dr Agatą Tomidajewicz, prezes KU AZS UEP Poznań
Eliminacje strefowe w tenisie organizujesz jako prezes KU AZS już po raz drugi z rzędu. Czy tym razem wyzwanie było łatwiejsze?
Zdecydowanie. W ubiegłym roku zyskałam cenne doświadczenia, dlatego zniknęło wiele problemów, z którymi z trudem sobie radziłam za pierwszym razem. Także zespół ludzi, którzy tworzą grupę organizatorów, dotarł się i gotów jest nadal pracować w tym składzie, co bardzo mnie cieszy. Spotkałam się też z zadowoleniem trenerów i zawodników, którzy przyjechali do Poznania. Mam wrażenie, że z sympatią wspominają poziom organizacji, warunki rywalizacji na kortach AZS Poznań oraz zakwaterowanie w słynnym hotelu „Mercure”, który dawniej nosił nazwę „Merkury” i wciąż jest jednym z symboli Poznania.
Czy poziom sportowy turnieju Cię usatysfakcjonował?
Poziom był bez wątpienia wysoki, ale jeśli chodzi o moją satysfakcję, to najbardziej się ucieszyłam z awansu zespołu męskiego mojej uczelni do turnieju finałowego AMP.
Zyskałaś pomoc organizacyjną i innego rodzaju wsparcie z zewnątrz?
Przez cały czas działania organizacyjne wspierała moja macierzysta uczelnia, ale udało się też pozyskać dla Mistrzostw atrakcyjnych sponsorów. To firmy BAKOMA, Dom Wydawniczy REBIS oraz Wojewoda Wielkopolski, który ufundował puchary.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Klasyfikacja końcowa półfinału A AMP w tenisie
Kobiety
1. Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
4. Uniwersytet Gdański
5. Uniwersytet Warszawski
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
7. Politechnika Poznańska
8. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
9. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
10. Politechnika Łódzka
11. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
12. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
13-16. Uniwersytet Szczeciński, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
Mężczyźni
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
4. Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie
5. Politechnika Poznańska
6. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
7. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
8. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
9. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
10. Politechnika Łódzka
11. Politechnika Warszawska
12. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
13-16. Uniwersytet Szczeciński, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
17-18. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
Piotr Kuś