W rzutach siła

0
617

Lekkoatleci tradycyjnie będą tworzyć najliczniejszą grupę sportowców akademickiej reprezentacji Polski na Leniej Uniwersjadzie. Do Neapolu poleci 30 przedstawicieli „Królowej Sportu”, a wśród nich między innymi obrończyni tytułu z Tajpej Malwina Kopron i wicemistrz Europy Konrad Bukowiecki.

Poprzednie Letnie Uniwersjady w Azji kończyły się ogromnym sukcesem lekkoatletów. Przed czterema laty w Gwangju stali na podium dwunastokrotnie, a na Tajwanie zdobyli aż czternaście medali, w tym sześć złotych. O powtórzenie tego wyniku będzie niezwykle trudno, ale w reprezentacji na Neapol nie brakuje zawodników z medalowymi aspiracjami. Kilkoro z nich ma już w swoim dorobku uniwersjadowy krążek i z pewnością to wśród nich należy upatrywać głównych kandydatów do medali.

W Tajpej niewątpliwie jedną z najmilszych niespodzianek był świetny start w rzucie młotem Malwiny Korpon (AZS UMCS Lublin, UMCS Lublin), która nie tylko zdobyła złoty medal, ale także ustanowiła nowy rekord Uniwersjady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli wówczas kulomioci Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok, Politechnika Opolska) i Konrad Bukowiecki (KS AZS UWM Olsztyn, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie). – Oczywiście najbardziej liczymy na udane występy w konkurencjach rzutowych. Konrad Bukowiecki od początku sezonu imponuje wysoką formą, ustanowił już w tym roku rekord życiowy i jestem przekonany, że będzie przygotowany do walki o najwyższe cele we Włoszech. Coraz dalej rzuca Malwina Kopron, która przecież przed dwoma laty świetnie spisała się w Tajpej i zrobi wszystko, by powtórzyć swoje osiągnięcie. Nie zapominajmy także o dyskobolce Darii Zabawskiej (AZS UMCS Lublin, UMCS Lublin), rzucającej ponad 62 metry – ocenia szanse polskich lekkoatletów w Neapolu Lech Leszczyński, kierownik ekipy.

Nie bez szans są oczywiście także nasi reprezentanci w konkurencjach biegowych. – Na bieżni możemy się spodziewać dobrego startu Patryka Dobka (MKL Szczecin, Uniwersytet Szczeciński) w rywalizacji na 400 m przez płotki. Apetyt na medal na pewno ma męska sztafeta 4×400 m – to konkurencja, w której Polacy wielokrotnie stawali na podium podczas Uniwersjad. Na Tajwanie miłą niespodziankę sprawiły sprinterki, sięgając po srebro w sztafecie 4×100 m. Może i tym razem uda się powtórzyć ten wynik, szczególnie, że będziemy mieć w Neapolu dwie członkinie tej drużyny – Kamilę Cibę (OŚ AZS Poznań, AWF Poznań) i Agatę Forkasiewicz (KS AZS AWF Wrocław, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) – komentuje Lech Leszczyński.

Warto dodać, że w tym samym czasie co Letnia Uniwersjada w Neapolu odbywają się Mistrzostwa Europy do lat 23 i spora grupa naszych lekkoatletów-studentów ze względu na start w Szwecji nie będzie miała możliwości walki o medale Uniwersjady.

Rywalizacja lekkoatletów Neapolu rozpocznie się 8 lipca, a zakończy 13 lipca. Zawody lekkoatletyczne zostaną rozegrane na Stadio San Paolo.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sporu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here