Asy w grach umysłowych przyjadą do Krakowa, żeby walczyć o medale Akademickich Mistrzostw Polski w brydżu sportowym. Tytułu bronić będą przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego. Czy zdołają przelicytować rywali?

W dniach od 25 kwietnia do 27 kwietnia w nowoczesnych obiektach sportowych AGH Kraków zmierzy się 203 przedstawicieli 22 szkół wyższych z całego kraju. To jedna z najwyższych frekwencji w ostatnich latach. Zawody odbywać będą się przy niemal 50 stołach. Walka o medale rozgrywana będzie w turnieju par oraz turnieju teamów.

AMP w brydżu sportowym to jedno z tych wydarzeń, które gromadzi nie tylko studentów i studentki, ale też wielu wykładowców, jak np. prof. dr hab. Aleksander Bobko – były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego czy dr hab. Witold Bielecki – były rektor ALK Warszawa i współzałożyciel tej uczelni. Przy stole szansę wszyscy mają równe.

– Brydż ma to do siebie, że grają tu osoby w bardzo różnym wieku, bo data urodzenia nie gra tu żadnej roli. Oprócz tego, że można mieć większe doświadczenie. Zarówno młodzież jak i osoby bardziej doświadczone mają równe szanse. Brydż też wszystkich jednoczy i przy stoliku jesteśmy zazwyczaj ze sobą po imieniu. Na początku jest bariera, jak ktoś jest młodszy, ale nawet ja szybko się uczyłem, że wszyscy jesteśmy równi, bo jesteśmy tu sportowcami i nie liczą się tytułu naukowe – opowiada Piotr Wzorek, jeden z organizatorów wydarzenia.

Wśród faworytów zmagań jest Piotr Jasiński (UW Warszawa), który rok temu zdobył złoto w turnieju par, grając razem z Maksymilianem Grochowskim. Tym razem po przeciwnej stronie stołu będzie miał Ewę Bagrowską, która rok temu została mistrzynią świata juniorek. Uniwersytet Warszawski przed rokiem wygrał też w turnieju drużynowym, ale z tamtego składu została połowa ekipy, czyli Jakub Andruszkiewicz oraz wspomniany Jasiński. Nie oznacza to, że stracą swoje atuty.

Po brąz w turnieju drużynowym w Szczecinie sięgnął AGH, zajmując też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej uczelni. Teraz gospodarze liczą na poprawę tego wyniku. Ostatni raz złoto w generalce zdobyli w 2022 roku, ale podium nie opuszczają od 2018 roku! Wśród swoich brydżystów mają Macieja Kędzierskiego, złotego medalistę Akademickich Mistrzostw Świata w grach umysłowych z 2024 roku. Podobnym osiągnięciem ze zgłoszonych może się pochwalić jeszcze tylko Kacper Kopka z ALK Warszawa.

– Chcemy zdobyć złoto i będziemy o nie walczyć. W ciągu ostatnich siedmiu edycji nie opuszczaliśmy podium i trzy razy wygrywaliśmy (2022, 2019, 2018). Mamy mocny skład, w którym jest m.in. mistrzyni świata juniorek Dominika Lucka. Oczywiście nie będzie łatwo, bo poziom będzie bardzo wysoki. Przyjeżdżają mocne ekipy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, ale też Uniwersytet Jagielloński, który ostatnio nie był zbyt wysoko, ale teraz ma dobrych studentów pierwszego roku – dodał nasz rozmówca.

Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym rozpoczną się w piątek o godzinie 15:20. Zawody odbywać będą się w hali przy ul. Armii Krajowej 5a. Wcześniej zaplanowana jest weryfikacja i odprawa techniczna.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz AZS Kraków.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Harmonogram AMP 2025 w brydżu sportowym:
PIĄTEK 25.04.2025
15:20 – rozpoczęcie turnieju par
SOBOTA 26.04.2025
9:30 – turniej par (dokończenie)
14:15 – przerwa obiadowa
15:30 – turniej teamów
NIEDZIELA 27.04.2025
9:30 – turniej teamów
13:45 – ceremonia wręczenia nagród

Uczelnie uczestniczące w AMP 2025 w brydżu sportowym:
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Marynarki Wojennej w  Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Politechnika Gdańska
Politechnika Lubelska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Politechnika Łódzka
Politechnika Śląska w Gliwicach
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Warszawski Uniwersytet Medyczny w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie