To będzie największa impreza w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski w tym sezonie. Ponad 1400 studentów i studentek przyjedzie do Poznania, żeby powalczyć o medale w lekkiej atletyce. Oprócz wysokiej frekwencji spodziewać można się też dobrych wyników.
Po roku przerwy Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce wracają na stadion w Golęcinie. W tej rywalizacji zobaczymy przedstawicieli 94 uczelni z całego kraju. Przez trzy dni rozegranych będzie aż 17 konkurencji kobiecych i 18 męskich. Organizatorzy szacują, że da to łącznie ponad 3000 osobostartów. W klasyfikacji generalnej mężczyzn złotego medalu bronić będzie Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, a wśród pań Politechnika Gdańska.
Sezon na otwartym stadionie powoli nabiera coraz wyższego tempa. Dla części z uczestników sam udział w imprezie będzie niezapomnianą przygodą i okazją, żeby poczuć atmosferę wielkich zawodów. Inni chcą powalczyć o jak najlepsze rezultaty i rekordy życiowe. Niewykluczone, że wśród zawodników i zawodniczek zobaczymy też przyszłych uczestników Letniej Uniwersjady w Zagłębiu Ruhry.
– Już po raz siódmy w tym stuleciu organizujemy największą imprezę w ramach cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. Ekipa organizatorów w większości działa wspólnie od kilku lat, choć jak zawsze wzmocniona jest także nowymi siłami. Mam nadzieję, że jak zwykle wszystko przebiegnie dobrze i pod względem organizacyjnym i pod względem sportowym, a uczestnicy wywiozą z Poznania dobre rezultaty i wspomnienia. W tym roku sporym problemem stała się dla nas zmiana terminu Memoriału im. Januszu Kusocińskiego, który pokrywa się z pierwszym dniem zmagań studentów. Musieliśmy przerobić cały ustalony od kilku lat program zawodów, żeby dać szansę startu najlepszym azetesiakom i najlepszym studentom-sportowcom w obydwu imprezach. Nasze zawody są też ważne dla potencjalnych uczestników tegorocznej uniwersjady, gdzie lekkoatleci stanowią przecież najliczniejszą i najczęściej też najmocniejszą część Akademickiej Reprezentacji Polski – powiedział Tomasz Szponder, prezes AZS Poznań.
Na listach startowych nie brakuje znanych zawodniczek i zawodników. O medale powalczy m.in. Anna Gryc (AWF Warszawa) – halowa wicemistrzyni świata na 400 m z tego roku. Jej rywalką może być złota medalistka uniwersjady z Chengdu w sztafecie 4 x 400 metrów Weronika Bartnowska, która pobiec ma na 200 i 400 metrów. Zmagania w tej drugiej konkurencji zapowiadają się bardzo ciekawie – zwłaszcza u mężczyzn.
Tu najpoważniejszych zawodników wystawia wystawia Politechnika Łódzka. Na listach startowych znajdziemy bowiem mistrza olimpijskiego z Tokio w sztafecie mieszanej – Kajetana Duszyńskiego oraz Maksymiliana Szweda – tegorocznego halowego wicemistrza Europy i mistrza kraju sprzed roku. W biegach średnich i długich wystartuje Dariusz Boratyński (Politechnika Gdańska), który w tym sezonie zdobył już złoty medal AMP w biegach przełajowych.
Kolejną pretendentką do medalu AMP jest Julia Adamczyk (Uniwersytet Radomski), która w ubiegłym roku wywalczyła brązowy krążek mistrzostw świata U20 w skoku w dal. Tu swoich szans szukać będzie też studentka AWF Poznań i zawodniczka AZS Poznań – Roksana Jędraszak, która w 2022 roku została mistrzynią Polski seniorek.
– Będzie to mój trzeci start na Akademickich Mistrzostwach Polski, w których po raz kolejny będę walczyła o zdobycie złotego medalu. Zawody na otwartym stadionie są dla mnie wyjątkowe. Na początek sezonu jak i na pierwszy start zawsze wyczekuję z niecierpliwością, ponieważ nigdy nie wiadomo, co przyniesie i czym może zaskoczyć. Każdy start to nowa lekcja, a każdy sukces motywuje do dalszej pracy. Atmosfera jest tu niezwykła, doping kibiców, rywalizacja, walka o rekordy, a przede wszystkim emocje, które towarzyszą podczas każdego startu. To wszystko napędza mnie do działania – powiedziała Jędraszek, która jest bohaterką tegorocznego plakatu AMP w lekkiej atletyce.
W zawodach wezmą udział znane wieloboistki z Adrianną Sułek-Shubert na czele. Halowa wicemistrzyni świata z 2022 roku i studentka WSG Bydgoszcz wystartuje w konkursie pchnięcia kulą oraz biegu na 100 m ppł. W pierwszym za rywalkę będzie miała m.in. ubiegłoroczną mistrzynię Polski w siedmioboju, reprezentantkę Politechniki Gdańskiej – Paulinę Ligarską (która wystąpi także w skoku w dal). W drugim jedną z jej konkurentek będzie z kolei bohaterka bardzo nietypowego wyścigu ostatnich ME – Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki).
W trójskoku faworytka to oczywiście brązowa medalistka uniwersjady z Chengdu, która od 2017 roku staje na podium seniorskich MP, wygrywając cztery ostatnie edycje – Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań). W biegu na 800 m i 1500 m złotych medali bronić będzie Sylwana Gajda. W biegu na dwa okrążenia studentka Uniwersytetu Warszawskiego posiada najlepszy rekord życiowy w zapowiedzianej stawce – 2:02.94.
Uczestników jakże udanej dla lekkoatletów uniwersjady w Chengdu (zdobyli tam aż 16 krążków) będzie więcej. W rzucie dyskiem zobaczymy złotego medalistę Oskara Stachnika (UMCS Lublin), a w rzucie młotem Dawida Piłata (WSEwS Warszawa), który w Chinach cieszył się z brązowego krążka. Na 200 m pobiegnie Mateusz Rzeźniczak (Uniwersytet Łódzki), który podczas tej imprezy był drugi ze sztafetą.
Także on spróbuje uporać się z rekordem AMP. Te najstarsze, bo 15-letnie czekają na pobicie w biegu na 3000 m mężczyzn i kobiecym dysku. Druga z tych konkurencji tradycyjnie będzie konkurencją memoriałową, a jej zwyciężczyni otrzyma nagrodę im. Haliny Konopackiej, czyli m.in. jej słynny czerwony beret. Nagroda im. Barbary Sobotty, która kilkadziesiąt lat temu zwano Marilyn Monroe stadionów, czeka na najlepszą sprinterkę na 200 m, a gadżetem upamiętniającym trzykrotną uczestniczkę igrzysk będzie jej słynna chusta.
Memoriałowych wyróżnień przygotowano aż osiem. Nagrody im. Jerzego Sudoła i Witolda Gerutto otrzymają zwycięzcy rzutu oszczepem. Zwyciężczyni biegu na 1500 m otrzyma nagrodę im. Janusza Jackowskiego, a najlepszy biegacz na 800 m nagrodę im. Janusza Grzeszczuka. Triumfator biegu na 400 m mężczyzn otrzyma nagrodę im. Wojciecha Weissa, a 400 m ppł wyróżnienie im. Stefana Kostrzewskiego. Nagrody mają przypominać o dawnych gwiazdach i bohaterach sportu akademickiego.
Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce potrwają do 23 do 25 maja. Początek zawodów w piątek o godzinie 10 na stadionie POSiR Golęcin przy ul. Warmińskiej 1. Oficjalne otwarcie zawodów o godzinie 16. Zawody zakończą się w niedzielę o godzinie 14. Ostatnimi konkurencjami w programie będą sztafety 4×100 m kobiet i mężczyzn oraz finał rzutu oszczepem mężczyzn i kobiet. Ceremonię zamknięcia zaplanowano ok. godz. 16.
Organizatorem wydarzenia jest OŚ AZS Poznań. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Politechnika Poznańska. Sponsorami są Toyota Professional Bońkowscy, Dom Wydawniczy Rebis, Astra Coffee & More, Neuroport, drukarnia Abdedik, Aquanet, Vezuvio oraz Casa Portagioia.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Współpraca: Kacper Czarnota
Uczelnie uczestniczące w AMP 2025 w lekkiej atletyce:
AEH Warszawa
AG Katowice
AGH Kraków
AHE Łódź
AKF w Krakowie
ALK Warszawa
AMW Gdynia
ANS Leszno
ANS Nowy Sącz
APS Warszawa
APwSz Szczytno
ASzWoj Warszawa
AT Tarnów
AWF Biała Podlaska
AWF Gorzów Wlkp.
AWF Katowice
AWF Poznań
AWF Warszawa
AWF Wrocław
AWFiS Gdańsk
AWP Lublin
AWSB Dąbrowa Górnicza
CMUMK Bydgoszcz
EAMiSNS Olsztyn
GUMed Gdańsk
KANS Jelenia Góra
KUL Lublin
LAW Dęblin
PB Białystok
PBŚ Bydgoszcz
PCz Częstochowa
PG Gdańsk
PK Koszalin
PK Kraków
PL Lublin
PM Szczecin
PO Opole
PP Poznań
PRz Rzeszów
PUM Szczecin
PW Warszawa
PWr Wrocław
PŁ Łódź
PŚ Gliwice
PŚk Kielce
SGGW Warszawa
SGH Warszawa
SUM Katowice
SWSM Katowice
UAM Poznań
UE Katowice
UE Wrocław
UEK Kraków
UEP Poznań
UG Gdańsk
UJ CM Kraków
UJ Kraków
UJD Częstochowa
UJK Kielce
UKEN Kraków
UKSW Warszawa
UKW Bydgoszcz
UM Lublin
UM Łódź
UMCS Lublin
UMG Gdynia
UMK Toruń
UMP Poznań
UO Opole
UP Słupsk
UPP Poznań
UPWr Wrocław
UPr Lublin
UR Rzeszów
US Szczecin
USWPS Poznań
UW Warszawa
UWM Olsztyn
UWr Wrocław
UZ Zielona Góra
UK Kalisz
UR Radom
UwS Siedlce
UŁ Łódź
UŚ Katowice
Vistula Warszawa
WAM Warszawa
WANS Białystok
WAT Warszawa
WSEiT Poznań
WSEwS Warszawa
WSG Bydgoszcz
WUM Warszawa
ZUT Szczecin