W piątek ruszają AME w biegu na orientację

0
539

Po ponad miesięcznej przerwie związanej z 31. Letnią Uniwersjadą w Chengdu wracamy do rywalizacji w ramach Akademickich Mistrzostw Europy. W piątek w Sankt Gallen rozpoczną się zmagania w biegu na orientację. Polska reprezentacja wybiera się do Szwajcarii po doświadczenie i wysokie lokaty.

Biegi na orientację w międzynarodowym, studenckim wydaniu po rocznej przerwie wracają na tapet. Dwanaście miesięcy temu byliśmy świadkami Akademickich Mistrzostw Świata, a tym razem w Sankt Gallen, już w zupełnie innym formacie powalczą przedstawiciele czterech polskich uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej.

– Na AME wybieramy się zarówno w celu zdobywania doświadczenia, jak i walki o wyższe pozycje w przypadku niektórych reprezentantów. Większość naszej ekipy stanowią zawodnicy, którzy niedawno przeszli z kategorii juniorskich do seniorów, dopiero co zdobywają obycie w elicie. Nie jest łatwo zakwalifikować się na mistrzostwa świata czy Europy seniorów, więc zawody akademickie stanowią dobre przetarcie i szansę dla zawodników aspirujących w przyszłości do trzonu polskiej kadry. AME zyskują coraz większy prestiż, a listy startowe zwiastują mocną obsadę z czołowych narodów w biegu na orientację. Pojawi się choćby wielu topowych reprezentantów kadry Szwajcarii – przedstawia Jan Bednarski, kierownik i jednocześnie zawodnik ekipy UW Warszawa, który ma na koncie wiele medali krajowych mistrzostw. Dla niego to drugi występ w tej imprezie – w 2019 roku w czeskim Ołomuńcu był siódmy na średnim dystansie.

Polską nadzieją na sukces podczas drugich w historii AME w biegu na orientację jest Hanna Sudoł. To reprezentantka Polski w kategoriach juniorów, młodzieżowców i seniorów. Sudoł w tym roku zajęła wysokie, szóste miejsce na długim dystansie oraz dziesiąte na dystansie sprinterskim na młodzieżowych mistrzostwach świata w Rumunii. Ponadto, jest srebrną medalistką ME juniorów z 2019 roku. Bagaż doświadczeń startów pod polską flagą zebrał także Mikołaj Krawczyński, wielokrotny reprezentant kraju różnych kategorii wiekowych i multimedalista MP.

– Liczymy, że Sudoł, liderka polskiej kadry i zawodniczka będąca w najwyższej dyspozycji, powalczy o miejsca w TOP 6, a może nawet o pozycje medalowe w biegach sprinterskim i średniodystansowym. Ja sam chciałbym utrzymać się w pierwszej dziesiątce na średnim dystansie. W przypadku pozostałych zawodników każdy wynik w TOP 20 będzie bardzo zadowalający – prognozuje Bednarski.

Początek AME w biegu na orientację w Sankt Gallen w piątek, 25 sierpnia. Tego dnia do południa przewidziano kwalifikacje, a popołudniu finał w biegu sprinterskim. Do rywalizacji w nim staną wszyscy Polacy, podobnie jak dzień później w biegu średniodystansowym. Z kolei niedziela to dzień zmagań dwuosobowych sztafet sprinterskich w trzech kategoriach – sztafet mężczyzn, kobiet (UE Wrocław) i mieszanej (UW Warszawa), oraz ceremonii zakończenia mistrzostw.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.