W Opolu długi majowy weekend będzie stać pod znakiem piłki siatkowej. Złotych medali Akademickich Mistrzostw Polski zdobytych przed rokiem bronić będzie tamtejsza Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Zawody odbędą się w dniach od 1 do 4 maja. 

Najlepszych 16 drużyn męskich i 16 żeńskich wyłonionych z turniejów eliminacyjnych przyjedzie do Opola, żeby zmierzyć w jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Do wielkiego finału jedynie pięć uczelni zdołało wprowadzić męską i żeńską drużynę. W tym gronie obok ANS WSZiA Opolu i gospodarzy z Politechniki Opolskiej znalazły się Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie. Do stolicy polskiej piosenki przyjedzie blisko pół tysiąca siatkarzy i siatkarek.

Rozgrywki będą stać na wysokim poziomie, a dodatkowe emocje zapewnią m.in. liczne derby, które odbędą się już w fazie grupowej. Obok żeńskich derbów Warszawy i Gdańska dojdzie także do derbów Opola i to w obydwu turniejach! – Opolszczyzna stoi siatkówką, bo jest tu ekstraklasa kobieca i męska. To się przekłada też na AMP-y, bo uczelnie z Opola czy Nysy zawsze będą bić się o najwyższe lokaty. Wśród mężczyzn losowanie było bardzo ciekawe, bo strefa D zmierzy się w najmocniejszej grupie A. Zagrają w niej medaliści z ubiegłego roku. U kobiet jest to bardziej rozłożone i od ćwierćfinału zaczną się jeszcze większe emocje. Przyjedzie tu wielu zawodników i zawodniczek grających na wysokim poziomie. W kontekście powołań na uniwersjadę to będzie bardzo interesujące – powiedział Tomasz Wróbel, prezes AZS Opole i wiceprezes ZG AZS, organizator turnieju.

W ubiegłym roku w finale kobiet spotkały się drużyny ANS WSZiA Opole (dla której zagrają m.in. brązowe medalistki uniwersjady z Chengdu: środkowa Małgorzata Lisiak i rozgrywająca Marta Łyczakowska) oraz PANS Krosno. Lepsze były opolanki, wygrywając 3:0, ale ostatnio to ekipa z Podkarpacia jest na fali wznoszącej, bo wywalczyła awans na zaplecze ekstraklasy. Na medal z pewnością liczą też siatkarki Uniwersytetu w Siedlcach, które ostatnio w AMP wywalczyły brąz po meczu z PANS Nysa, a potem triumfowały w Lidze Akademickiej AZS. Co ciekawe – już w pierwszej fazie turnieju dojdzie do rewanżów za poprzednie mecze o medale.

Męska ekipa ANS WSZiA od czterech lat gra mecze o złoto AGH Kraków. Krakowianie kilka miesięcy temu wygrali Ligę Akademicką AZS i w minionym sezonie występowali na zapleczu ekstraklasy. Opolanie posiadają zaś takich graczy jak przyjmujący Maciej Krysiak czy środkowy Dawid Woch, którzy mają na koncie wicemistrzostwo uniwersjady z 2023 roku oraz występy w PlusLidze. Będą oni jednak musieli wziąć się ostro do pracy już od początku, bo w grupie czekają ich także spotkania z trzecią i czwartą drużyną sprzed roku.

To broniąca brązowych medali Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, którego grający trener będzie najbardziej znanym zawodnikiem turnieju. Jest nim mający ponad 300 meczów w reprezentacji Polski (w tym występy na igrzyskach olimpijskich w Atlancie oraz Atenach), dziewięciokrotny medalista mistrzostw kraju w barwach AZS Częstochowa, a także triumfator uniwersjady z… 1991 roku – Andrzej Stelmach (na co dzień pracownik SWFiS UJD Częstochowa).

– Termin majówkowy na pewno sprzyja kibicom, bo mogą śledzić transmisje. Niestety siatkarze nie mają wolnego, bo kalendarz jest tak zbudowany, żeby wpasować się pomiędzy koniec sezonu halowego a początek plażowego. Wszystko konsultujemy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, aby znaleźć dobry termin. Ważne, żeby AMP-y nie kolidowały im z innymi rozgrywkami – dodał organizator turnieju finałowego.

Zawody odbywać będą się w czterech halach: Toyota Park (Oleska 70), hali PSP nr 11 (ul. Chabrów 65), hali sportowej Politechniki Opolskiej (ul. Prószkowska 76) oraz Stegu Arenie (ul. Oleska 72), w której w czwartek 1 maja o godz. 19 odbędzie się także oficjalne otwarcie imprezy. Początek rywalizacji w piątek, a pierwsze mecze rozegrane zostaną już o godzinie 8:00.

Spotkanie finałowe kobiet rozpocznie się w niedzielę o godz. 14:00 w hali Toyota Park. Start rywalizacji o złoto mężczyzn zaplanowano na godz. 14:30 w hali Stegu Arena. Transmisja z zawodów przeprowadzona będzie na kanale YT pasja.azs.pl. 

Dla uczestników zawodów przewidziano memoriałowe wyróżniania upamiętniające dawne gwiazdy AZS. Najlepsza zawodniczka finału otrzyma nagrodę im. Krystyny Hajec-Wleciał, która która przez 15 lat reprezentowała barwy AZS AWF Warszawa, będąc jego kapitanką. Natomiast najlepszy zawodnik turnieju otrzyma nagrodę im. Kazimierza Wejcherta, który od 1928 roku reprezentował barwy czołowej w tamtych czasach drużyny AZS Warszawa, zdobywając z nią trzy złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw Polski.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechnika Opolska. Partnerami wydarzenia są Politechnika Opolska, Miasto Opole i Samorząd Województwa Opolskiego.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Finały AMP 2025 w siatkówce – grupy turnieju kobiet kobiet:
GRUPA A: 1. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 3. Uniwersytet Warszawski, 4. Akademia Humanitas w Sosnowcu
GRUPA B: 1. Politechnika Gdańska, 2. Uniwersytet Gdański, 3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 4. Akademia Nauk Stosowanych w Ostrowcu Św.
GRUPA C: 1. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, 2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 3. Uniwersytet w Siedlcach, 4. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
GRUPA D: 1. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, 2. Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu 3. Uniwersytet Rzeszowski, 4. Politechnika Opolska

Finały AMP 2025 w siatkówce – grupy turnieju kobiet mężczyzn:
GRUPA A: 1. Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, 2. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, 3. Politechnika Opolska, 4. Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
GRUPA B: 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 4. Politechnika Łódzka
GRUPA C: 1. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, 2. Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, 3. Politechnika Warszawska, 4. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
GRUPA D: 1. Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, 2. Politechnika Gdańska, 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, 4. Uniwersytet Rzeszowski