Drużyna Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyła w finałach Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu mężczyzn, które zostały rozegrane w Krakowie. W meczu o złoto ekipa z Trójmiasta okazała się lepsza od studentów Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Kolejna odsłona Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn, rozgrywanych od czwartku na krakowskich parkietach, jak zwykle dopisała pod względem poziomu sportowego.

– Podczas ostatnich lat futsal w Polsce zrobił olbrzymi postęp. Widać to chociażby po tych rozgrywkach akademickich. Zbliżają się Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu i myślę, że wielu zawodników z tego turnieju będziemy mogli zobaczyć w reprezentacji Polski.  Cieszę się, że podczas Akademickich Mistrzostw Polski doświadczyliśmy jakości sportowej i wielu emocji – mówi Daniel Bukalski, prezes zarządu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, organizatora tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn.

W ostatnim dniu imprezy nie brakowało zwrotów akcji, a w czterech spotkaniach o końcowym rozstrzygnięciu musiały decydować rzuty karne. Najwięcej dramaturgii przyniosły półfinały toczone w hali Uniwersytetu Ekonomicznego. Pojedynki między Uniwersytetem Gdańskim a Wyższą Szkołą Gospodarki Bydgoszcz, a także Państwową Uczelnią Stanisława Staszica w Pile a Uniwersytetem Warszawskim zakończyły się rezultatami 2:2. W seriach rzutów karnych więcej zimnej krwi zachowali studenci znad morza i Wielkopolski.

W meczach o miejsca na podium doczekaliśmy jednostronnych widowisk. W wielkim finale futsaliści UG Gdańsk rozgromili PUSS Piła 4:1. Wygrana w Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu mężczyzn w Krakowie jest dużym sukcesem dla studentów z Trójmiasta. Przed rokiem uplasowali się na szóstym miejscu.

– Akademickie Mistrzostwo Polski było od wielu lat naszym niespełnionym celem. Wszystko zagrało w naszej ekipie. Atmosfera była super, a jako ekstraklasowa drużyna wiedzieliśmy, jak wykonywać stałe fragmenty gry. Do tego analiza rywala i pressing sprawiły, że zdobyliśmy złoto – mówi Kacper Sasiak, golkiper UG Gdańsk, który jednocześnie został uznany najlepszym bramkarzem Akademickich Mistrzostw Polski.

Mimo porażki w finale, w ekipie PUSS Piła z zadowoleniem przyjęto drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.

– Przed zawodami bralibyśmy ją w ciemno. Przyjechaliśmy do Krakowa z zamiarem sprawienia niespodzianki i to się udało. Na co dzień gramy w I lidze futsalu, dobrze się rozumiemy i to zaowocowało wysokim miejscem – przyznaje Wojciech Węgrzyn, futsalista pilan.

Z kolei w spotkaniu o trzecią lokatę UW Warszawa bez większych problemów pokonał WSG Bydgoszcz 6:1.

– W półfinale z PUSS Piła, w dwie minuty odrobiliśmy dwa gole straty. W serii karnych nie strzeliłem bramki i biorę to na siebie. Szkoda, bo celem było tylko i wyłącznie złoto. Brąz to dla nas trochę nagroda pocieszenia – mówi Maciej Piekiewicz, zawodnik brązowych medalistów.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera także sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A. Turniej w Krakowie wsparły ponadto m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Wodociągi Miasta Krakowa S.A. oraz firmy Kaufland, Kraksport, RareCraft i DSerek Sport. Patronat nad turniejem sprawuje Polski Związek Piłki Nożnej, który również ufundował nagrody dla zawodników.

A już w niedzielę rano w Krakowie rozpocznie się drugi turniej o akademickie mistrzostwo Polski w futsalu – tym razem kobiet. Na starcie stanie piętnaście drużyn – w grupie A zagrają Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, w grupie B Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, w grupie C Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a w grupie D Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Wrocławska.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu mężczyzn:

Mecz o 1. miejsce: UG Gdańsk – PUSS Piła 4:1

Mecz o 3. miejsce: WSG Bydgoszcz – UW Warszawa 1:6

Mecz o 5. miejsce: UEK Kraków – PWSZ Tarnów 0:0 (k. 6:5)

Mecz o 7. miejsce: AWFiS Gdańsk – Upr Wrocław 3:1

Mecz o 9. miejsce: AWF Warszawa – AGH Kraków 1:1 (k. 1:3)

Mecz o 11. miejsce: UŚ Katowice – AWF Kraków 6:5

Klasyfikacja generalna AMP w futsalu mężczyzn w Krakowie:

 1. Uniwersytet Gdański
 2. Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
 3. Uniwersytet Warszawski
 4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 5. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
 7. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
 8. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 9. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 11. Uniwersytet Śląski w Katowicach
 12. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Nagrody indywidualne podczas AMP w futsalu mężczyzn w Krakowie:

MVP turnieju – Piotr Przygocki (Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile)

Król strzelców – Kewin Sidor (Uniwersytet Gdański)

Najlepszy bramkarz – Kacper Sasiak (Uniwersytet Gdański)