30. Letnia Uniwersjada w Neapolu rozpoczęta! Na stadionie Świętego Pawła w Neapolu widzom w środowy wieczór zaprezentowały się wszystkie reprezentacje biorące udział w studenckich igrzyskach. Uniwersjadowy znicz zgaśnie dopiero 14 lipca.

Włosi zapowiadali, że ceremonia będzie niezapomnianym widowiskiem i się nie pomylili. Rzadko się zdarza, by udało się przygotować ciekawą, wesołą i trzymającą w napięciu ceremonię. Bardzo rzadko się zdarza, by odbiorca z każdą minutą niepokoił się, że niebawem się ona skończy. A tak właśnie było w Neapolu.

Przede wszystkim organizatorzy zdecydowali, że nie będą trzymać godzinami zawodników poza stadionem i ceremonię zaczęli właściwie od przemarszu, bo przed sportowcami prezentowała się tylko syrena Parthenope. Według legendy, rzymski centaur Wezuwiusz był zakochany w Parthenopie. Rozgniewany Jowisz zamienił Wezuwiusza w wulkan, a Parthenope w Neapol. Neapolitańczycy wierzą, że częste i gwałtowne erupcje wulkanu Wezuwiusz to przejaw wściekłości rzymskiego centaura.

Wraz z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą z trybun uczestników uniwersjady oklaskiwało kilkadziesiąt tysięcy widzów. Rodaków grających w SSC Napoli Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego zobaczyli po reprezentacji Filipin, a przed Portugalią. Polską ekipę wyprowadził siatkarz Paweł Halaba, który pełnił funkcję chorążego polskiej reprezentacji. Warto podkreślić, iż w gronie blisko 120 osób, które przed każdą reprezentacją szli z nazwą kraju wypisaną na tablicy, było 40 emigrantów z pochłoniętych konfliktami zbrojnymi i biedą krajów afrykańskich oraz Bliskiego Wschodu.

A gdy już jesteśmy przy Miliku i Zielińskim, to w ceremonii otwarcia wielką rolę odegrał kapitan SSC Napoli, ich kolega z zespołu, Lorenzo Insigne. To on symbolicznie  „kopnął” płonącą kulę, która następnie wylądowała i zapaliła znicz.

Polską reprezentację wyprowadził w roli chorążego siatkarz Paweł Halaba. fot. Paweł Skraba

W sumie widzom zaprezentowało się 119 reprezentacji, od najmniejszych, jednoosobowych, jak ta z Bermudów, czy z Gwinei, do najliczniejszych. Tradycyjnie najmocniej podczas ceremonii otwarcia pokazali się gospodarze, w tym przypadku Włosi. Z wielu dyscyplin sportu dochodzą głosy, że Włosi wystawili bardzo mocną reprezentację.

Reżyserem ceremonii był Marco Balich, który kreował ceremonie otwarcia największych sportowych imprez na świecie, z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro na czele. Z kolei dyrektorem artystycznym była Lida Castelli, która dowodziła częścią artystyczną ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Sochi. Bez wątpienia Włosi i Światowa Federacja Sportu Studenckiego na tym nie oszczędzały. A na końcu, gdy sportowcy już przemaszerowali przez stadion, gościom i kibicom zaśpiewał Andrea Bocelli, wybitny tenor światowej sławy. Nie zabrakło także najbardziej znanych włoskich przebojów w wykonaniu innych muzyków, m.in. zwycięzców popularny telewizyjnych show muzycznych.

Udział reprezentantów Polski w 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here