Udany początek mistrzostw Polski w pływaniu [FOTO]

0
447

Paulina Peda i Jakub Majerski z AZS AWF Katowice zostali mistrzami Polski na 100 m stylem motylkowym w rozpoczętych dziś Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Podczas pierwszego dnia zmagań w Aqua Lublin reprezentanci klubów AZS zdobyli osiem medali.

Paulina Peda świetnie rozpoczęła występy w Aqua Lublin. Płynąc w finale z pierwszego toru zdobyła złoty medal i ustanowiła nowy rekord życiowy – 58,99 s, zostając tym samym drugą zawodniczką w historii polskiego pływania na dystansie 100 m stylem motylkowym. Szybsza była tylko Otylia Jędrzejczak. Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Paulina Nogaj.

– Z trenerem zwróciliśmy w tym sezonie uwagę przede wszystkim na styl grzbietowy, ale może dlatego udało mi się osiągnąć taki wynik na 100 m stylem motylkowym, bo podeszłam do startu z luźniejszą głową. Na ostatnich treningach więcej pływałam stylem motylkowym, żeby trochę odpocząć. Jeszcze nie wiem do końca co się stało, ale oczywiście jestem zadowolona i szczęśliwa. Oby tak dalej! – podsumowała swój występ w finale Paulina Peda.

Pasjonująco zapowiadał się finał mężczyzn na dystansie 100 m stylem motylkowym. Swoją wysoką dyspozycję potwierdził w nim Jakub Majerski, który już po raz trzeci w tym sezonie uzyskał rezultat lepszy od minimum olimpijskiego do Tokio – 51,91 s.

– Bardzo się cieszę, to był dobry start. Kolejny raz uzyskałem przepustkę do Tokio. Wypełniłem już minimum wcześniej na zawodach Grand Prix w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Lublinie, więc tutaj przyjechałem z lekką głową. W kolejnych startach w Lublinie chcę popłynąć jak najlepiej i poprawić rekordy życiowe – podsumował swój start Majerski.

Wicemistrzem Polski na 100 m stylem motylkowym został Konrad Czerniak z wynikiem lepszym od minimum na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie – 52,33 s. Kilkadziesiąt minut wcześniej reprezentant AZS UMCS Lublin sięgnął po brązowy medal na 50 m stylem dowolnym z najlepszym wynikiem w sezonie – 22,12 s. Do wskaźnika na Igrzyska Olimpijskie zabrakło 0,11 sekundy.

– Mimo wszystko jestem zadowolony. To było trudne popołudnie, startowałem dwukrotnie w ciągu godziny. Udało się zrobić minimum na mistrzostwa Europy, więc cały czas wszystko jest pod kontrolą. Nadal walczę o Tokio, szansa jest spora. Zawody w Lublinie jeszcze się nie skończyły, zatem może się tu jeszcze coś wydarzyć – skomentował Czerniak.

Wicemistrzem Polski na 1500 m został Bartłomiej Koziejko z AZS AWF Warszawa. Na trzecim stopniu podium na 800 m kobiet stanęła reprezentantka gospodarzy Klara Kowalska. Na zakończenie pierwszego dnia zmagań w Aqua Lublin brązowy medal w sztafecie mieszanej 4×100 m zdobył AZS UMCS Lublin.

W czwartek kolejny dzień rywalizacji w Lublinie o medale Mistrzostw Polski i kwalifikacje na międzynarodowe imprezy. Zawody potrwają do niedzieli.

Medale zawodników z klubów AZS – GMP, Lublin 28.04.2021

Złote medale
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym

Srebrne medale
Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem motylkowym
Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) – 1500 m stylem dowolnym

Brązowe medale
Paulina Nogaj (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym
Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) – 800 m stylem dowolnym
Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem dowolnym
AZS UMCS Lublin – 4×100 m stylem zmiennym mieszana

Fot. Michał Piłat

Fot. wyróżniająca Kamil Wojdat