W drugi weekend lutego w Rzeszowie, na nowopowstałej hali Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce w kategorii U18 i U20. W zmaganiach wzięło udział 14 zawodników AZS Politechniki Opolskiej.

Pierwszego dnia zawodów w pięcioboju U18 wystartowało trio zawodniczek, a dwie z nich stanęły na podium. Maja Kleszno, wychowanka Magdaleny Lach, zdobyła złoty medal z dorobkiem 3531 punktów. W trakcie rywalizacji Kleszno ustanowiła rekordy życiowe w skoku wzwyż – 1,58 m, pchnięciu kulą – 10,14 m i skoku w dal – 5,77 m. Na trzecim stopniu podium stanęła Aleksandra Raróg, podopieczna Ryszarda Marcinowa. Ola zdobyła 3293 punkty, co jest jej nowym rekordem życiowym. W każdej konkurencji również poprawiała swoje najlepsze rezultaty: bieg na 60 m ppł – 9,26 s, skok wzwyż – 1,49 m, pchnięcie kulą – 11,65 m, skok w dal – 5,14 m, bieg na 800 m – 2:38.45. Na szóstym miejscu uplasowała się Natalia Raczkowska, trenująca pod okiem Krzysztofa Plaskoty, zdobywając 3180 punktów (rekord życiowy). Na mistrzostwach Natalia ustanowiła rekordy w biegu na 60 m ppł – 9,21 s, pchnięciu kulą – 9,47 m, skoku w dal w dal – 5,00 m i biegu na 800 m – 2:36.38.

W drugim dniu czempionatu w sesji przedpołudniowej startowali tylko biegacze. Jako pierwsza do rywalizacji przystąpiła Maja Ziółkowska, podopieczna Przemysława Buśko. W biegu na 1000 m wśród juniorek młodszych zajęła ósme miejsce z czasem 3:04.17. Następnie na starcie biegu eliminacyjnego na 600 m stanął Maciej Bachłaj, podopieczny Magdaleny Lach. Zawodnik w swojej serii był drugi z czasem 1:25.92, bijąc rekord życiowy i awansował do finału B, w którym zajął czwarte miejsce z czasem 1:27.23.

W sesji popołudniowej w konkursie pchnięcia kulą U20 wzięło udział dwóch zawodników – Jakub Buchwald, trenowany przez Przemysława Buśko i Mateusz Sopa, którego trenerem jest Michał Pietraszko. Pierwszy z nich może mówić o pechu, ponieważ pchnięciem 17.45 m (rekord życiowy) zajął 4 miejsce z tym samym wynikiem co brązowy medalista. Drugi rezultat Kuby, był jednak o 17cm słabszy i to zadecydowało o pechowej lokacie. Mateusz Sopa, zajął 8 miejsce z najlepszym rezultatem w karierze 15.35 m. W biegu na 1500 m U20 złoty medal z czasem 3:46.21 s zdobył Filip Rak. Wychowanek Jacka Dziuby, który w tym sezonie halowym pobił już rekord Polski na dystansie 1000 m, nie znalazł konkurencji wśród rywali i w biegu po zwycięstwo prowadził praktycznie od startu do mety, z przewagą ponad 7 sekund nad kolejnym zawodnikiem. Ostatnim akcentem występów zawodników naszego Klubu w sobotę, były eliminacje kobiet w biegu na 200 m. Olivia Greiner wygrała swoją serię z czasem 25.23 s i awansowała do niedzielnego finału.

Ostatniego dnia mistrzostw nasi zawodnicy kontynuowali dobrą passę koleżanek i kolegów. W biegu eliminacyjnym na 60m pł U20 spisał się Maciej Babula. Uzyskany czas 7.97 s (RŻ) był najlepszym czasem wśród uczestników i stawiał go w roli faworyta do walki o medale. Niestety Maciej w finale popełnił falstart i mógł tylko przyglądać się rywalizacji z trybun. Znacznie lepiej, bo ze złotym medalem, ukończyła konkurs skoku wzwyż U20 Katarzyna Kokot. Podopieczna Jacka Dziuby oddała 7 kolejnych bezbłędnych skoków, ustanawiając halowy rekord życiowy na poziomie 1.77 m. Kasia po zapewnieniu sobie złotego krążka, jeszcze trzykrotnie atakowała poprzeczkę na wysokości 1.81m, jednak tym razem się nie udało. Zwieńczeniem dnia i jednocześnie całych mistrzostw była rywalizacja w sztafetach mieszanych 4×400 m U20. Nasz Klub wystartował w drugiej serii w składzie: Ignacy Bryll (M. Lach), Olivia Greiner (M. Lach), Julia Klama (J. Dziuba) i Filip Rak (J. Dziuba). W składzie sztafety, była też zgłoszona w roli rezerwowej Agnieszka Krok. Nasza sztafeta pokazała wolę walki, wygrywając swoją serię z czasem 3:37.40 s co pozwoliło na zdobycie brązowego medalu.

Lekkoatleci AZS Politechniki Opolskiej zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw z dorobkiem pięciu medali – trzech złotych i dwóch brązowych.