Pierwsza edycja siatkarskiego turnieju „Dumni z Niepodległej” odbędzie się w międzynarodowej oprawie. Pod koniec listopada w Warszawie wystartuje po osiem drużyn dziewczęcych i chłopięcych w kategorii kadeta. Wśród zgłoszonych znalazł się czeski zespół TJ Ostrava. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Sebastian Świderski.

Przez trzy dni w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i na Obiektach Sportowych SGGW rozgrywany będzie turniej z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W zmaganiach wezmą najlepsze drużyny w kraju w swoim roczniku (2006/2007).

Zgłosiły się marki słynące z pracy z młodzieżą jak MOS Wola Warszawa, MKS MDK Warszawa, Metro Warszawa, Trefl Gdańsk czy AZS Częstochowa. Dodatkowo dzięki pomocy trenera Janusza Patriaka w turnieju weźmie udział też czeski klub TJ Ostrava, który w ten sposób wykorzystuje przerwę w rozgrywkach w rodzimej lidze.

– Parafrazując nazwę turnieju, jesteśmy dumni, że impreza będzie miała międzynarodowy charakter. Początkowo nie przypuszczaliśmy, że turniej może mieć taki wymiar, ale widzimy że są możliwości i zapotrzebowanie. Powoli myślimy już o kolejnej edycji i chcemy, żeby w imprezie wzięli udział przedstawiciele kolejnych państw. Cieszy nas też zaangażowanie trenerów, którzy zmobilizowali swoich kolegów i koleżanki do udziału w tym wydarzeniu – mówi Artur Słomka, pomysłodawca i koordynator turnieju.

W sumie planowane jest rozegranie 36 spotkań. Na początek zespoły podzielone zostaną na dwie grupy, a mecze toczyć będą się do trzech setów. W fazie pucharowej gra będzie toczyła się już tylko do dwóch wygranych setów. W przypadku remisu 1:1 grany będzie tie-break do 15 punktów.

Chociaż ta kategoria wiekowa rywalizuje już w rozgrywkach ligowych np. Mazowieckiej Lidze Juniorów lub Kadetów, to zdaniem trenerów takie okolicznościowe turnieje są bardzo potrzebne. Nie jest jednak o nie łatwo w tym okresie, gdy trwa już sezon.

– Taki turniej to kolejny etap przygotowań. My w turnieju zagramy zespołem, który gra w kategorii kadetek. Finały na Mazowszu dla nich odbędą się w lutym przyszłego roku. Bardzo cieszymy się z tego, że możemy wziąć udział w tej imprezie, bo będziemy mogli podnieść swoje umiejętności. Nie zagramy może najsilniejszym składem, bo sześć dziewcząt jest na kadrze w Szczyrku, ale to nie ma znaczenia. Mamy dużo dobrych dziewcząt, dla których to będzie okazja, żeby się pokazać. Turniej jest fajnie obsadzony i już nie możemy się go doczekać – powiedział Janusza Patriak, trener MOS Wola.

Turniej „Dumni z Niepodległej” rozegrany zostanie w dniach 26-27 listopada. Finałowe spotkania dziewcząt odbędą się na obiektach SGGW, a chłopców przy ul Szturmowej 1/3. Mecze o trzecie miejsce rozpocząć się mają o godzinie 12:15, a finały o godzinie 13. Na zwycięzców czekają puchary i dyplomy.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.