Będzie kata i kumite, czyli w skrócie będzie znakomite widowisko. W dniach 7 i 8 maja w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Szturmowej 1/3 rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Polski w karate.
Ostatnie cztery lata turniej organizowany był przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, jednak teraz pałeczkę przejmuje Uniwersytet Warszawski. Po raz pierwszy w historii najlepsi karatecy i karateczki z indeksem przyjadą do stolicy, żeby rywalizować w kata oraz kumite. Do rozdania jest wiele kompletów medali z czego aż 10 w kategoriach wagowych w kumite indywidualnym kobiet i mężczyzn. Walki toczyć będą się też o podium w kumite drużynowym kobiet i mężczyzn oraz kata indywidualnym i drużynowym.
Chęć udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski wyraziło ponad 110 osób z 34 uczelni. Nie zabraknie przedstawiciel gospodarzy, którzy w zeszłym roku w klasyfikacji generalnej zajęli szóste miejsce. Złoty medal w „generalce” z pewnością będą chcieli obronić reprezentanci Politechniki Łódzkiej. Wszystko odbywać będzie się na dwóch tatami i jednej dodatkowej przeznaczonej do rozgrzewki.
– Chcieliśmy podjąć się organizacji Akademickich Mistrzostw Polski w karate z kilku powodów. Posiadamy sekcję dziecięcą i chcemy dalej popularyzować tę dyscyplinę sportu. Może będzie to też jakiś początek, żeby rozwijać sekcję uczelnianą wśród naszych studentów. Dodatkowo dla samych uczestników zmiana gospodarza turnieju powinna być miłą odmianą – powiedział Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW i organizator zawodów.
Karate popularne jest w popkulturze dzięki filmom i serialom, a w zeszłym roku zadebiutowało w programie igrzysk olimpijskich. W wolnym tłumaczeniu nazwa tej japońskiej sztuki walki oznacza pustą rękę, ale pewne jest że z Warszawy ktoś wyjedzie z dłońmi pełnymi trofeów.
– Motywacje do rozpoczęcia przygody z karate są różne i zmieniają się przez lata treningu. Może to być zabawa dla dzieci, poprawa ogólnej sprawności fizycznej czy samoobrona. Po pewnym czasie widać, że dowolna z tych ścieżek sprowadza się do własnego rozwoju. Zanim jednak zaczniemy, rywalizację musimy się sporo nauczyć i nie jest tak, że po miesiącu czy dwóch treningu karate jesteśmy gotowi do startu w zawodach. Podczas turnieju konkurencje wymagają od nas skupienia na najwyższym poziomie. Zapanowanie nad własnymi emocjami jest niezbędne nie tylko w kata, ale również kumite – opowiada Jan Bielawski, student Uniwersytetu Warszawskiego, który przed rokiem zajął trzecie miejsce w kumite mężczyzn.
Zawody rozpoczną się w sobotę 7 maja o godzinie 15. Pierwszego dnia odbędzie się kata, czyli swoista walka z cieniem oraz kumite drużynowe. W niedzielę komenda do rozpoczęcia walki padnie o godzinie 9:30. Wcześniej nastąpi ważenie uczestników.
Akademickie Mistrzostwa Polski współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Warszawski, Polska Unia Karate i m.st. Warszawa. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.