Organizatorzy 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu przygotowują obiekty sportowe i noclegowe, by ponad 8,5 tysiąca uczestników mogło skupić się na walce o medale. Na początku kwietnia w stolicy Kampanii odbyło się spotkanie szefów misji poszczególnych krajów.

– Organizatorzy przygotowują trzy wioski uniwersjadowe. Pierwsza i największa zlokalizowana zostanie na statkach wycieczkowych MSC Lirica oraz Costa Victoria, które będą stacjonować w porcie Neapolu. W niej zamieszkają lekkoatleci, pływacy, skoczkowie do wody, gimnastycy, judocy oraz tenisiści – mówi Andrzej Burzyński z Działu Sportu Wyczynowego AZS.

Pozostali sportowcy zamieszkają poza Neapolem – w oddalonym o 50 kilometrów Salerno zakwaterowani w hotelach będą łucznicy i siatkarze. Z kolei w dwóch hotelach w miejscowości Casserta – w osiemnastym i dziewiętnastym wieku była to letnia rezydencja królów Neapolu – mieszkać będą zawodnicy z taekwondo, tenisa stołowego i strzelectwa sportowego.

Z pewnością długie przejazdy między obiektami będą problemem dla kibiców, którzy będą chcieli obejrzeć więcej niż jedno wydarzenie sportowe każdego dnia. W sumie aren rywalizacji i obiektów treningowych jest 55 i rozmieszczone one są niemal w całej Kampanii. Oczywiście, większość zmagań odbędzie się w Neapolu, ale nie wszystkie.

– Widać, że Włosi bardzo się starają, by u podnóża Wezuwiusza zawodnicy mieli dogodne warunki do startów, bo wiele obiektów przechodzi gruntowne remonty lub zmienia swoje pierwotne zastosowanie. Bez wątpienia jednak czeka ich jeszcze wiele pracy – dodaje Burzyński, który wraz z Magdaleną Wielgosz, kierownikiem Działu Sportu Wyczynowego AZS brał udział w spotkaniu szefów misji.,

W Neapolu rywalizować będą m.in. lekkoatleci, dla których areną zmagań będzie stadion Świętego Pawła, na którym na co dzień grają piłkarze SSC Napoli. Gruntowny remont przeszła licząca sobie ponad pięćdziesiąt lat neapolitańska pływalnia Piscina Scandone. Niesamowite wrażenie zrobi na uczestnikach tor łuczniczy, który będzie ulokowany przed Pałacem Królewskim w Cassercie.

30. Letnia Uniwersjada w Neapolu odbędzie się w dniach 3-14 lipca.

fot. costacruises.com