Już w najbliższy weekend, w dniach 6-8 maja, w Poznaniu rozegrane zostaną turnieje finałowe Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn. Ich gospodarzem jest Klub Uczelniany AZS UAM.

Siatkarki i siatkarze rywalizować będą w halach sportowych UAM oraz Politechniki Poznańskiej, a pierwszy gwizdek rozlegnie się w obu halach w piątek (6 maja) punktualnie o godzinie 9.00. W trzydniowej rywalizacji zmierzy się po 16 zespołów kobiet i mężczyzn, mistrzostwa odbędą się więc w pełnej obsadzie.

Po dwa zespoły w finałach będą mieć AWF Warszawa, KPU Krosno, Politechnika Gdańska, UH-P Częstochowa, UWM Olsztyn oraz gospodarze – UAM Poznań. Poznań reprezentowany będzie także przez Politechnikę (kobiety) i AWF (mężczyźni). Tytułu mistrzowskiego wśród pań nie obroni Akademia Nauk Stosowanych z Tarnowa (dawniej PWSZ), która odpadła w turnieju półfinałowym (wystartuje w nich natomiast ubiegłoroczny wicemistrz, AWF Katowice). Do Poznania przyjedzie jednak ubiegłoroczny mistrz w rywalizacji mężczyzn, zespół Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji z Opola.

– Bardzo się staramy, żeby uczestnicy tegorocznych siatkarskich AMP-ów wywieźli ze stolicy Wielkopolski jak najlepsze wspomnienia – mówi Łukasz Stypa, prezes KU AZS UAM. – Zaproponowaliśmy im doskonałe warunki zakwaterowania i wyżywienia, po przystępnych cenach, a jakości hal sportowych PP i UAM, które gościły już nawet uczestników Akademickich Mistrzostw Europy, prawdopodobnie nie trzeba reklamować. Gwarantujemy wszystkim kompetentny zespół organizatorów, a zwycięzcom cenne nagrody i gadgety. Postaramy się oczywiście też o dobrą atmosferę. Spodziewamy się wysokiego poziomu rywalizacji, ale akurat ten aspekt mistrzostw zależy od nas w najmniejszym stopniu.

Zwycięzców tegorocznych zmagań poznamy w niedzielę, 8 maja, w hali sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej. O godz. 14.30 rozpocznie się finał kobiet, a o godz. 16.30 finał mężczyzn.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a ich głównym sponsorem jest grupa LOTOS S. A. Zawody wspiera sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego, Grupa PZU S.A. Zawody w stolicy Wielkopolski odbywają się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Rady Miasta Poznania oraz Domu Wydawniczego REBIS – sponsora sportu akademickiego.

Grupy turnieju finałowego AMP w siatkówce kobiet

Grupa A:
AWF Warszawa
AWF Katowice
UJ Kraków
PWSZ Nysa

Grupa B:
AFIB Vistula Warszawa
KPU Krosno
PG Gdańsk
PW Warszawa

Grupa C:
UMCS Lublin
UAM Poznań
UH-P Częstochowa
WSG Bydgoszcz

Grupa D:
PP Poznań
ŚUM Katowice
UWM Olsztyn
AWF Kraków

Grupy turnieju finałowego AMP w siatkówce mężczyzn

Grupa A:
PG Gdańsk
AGH Kraków
UMed Łódź
UH-P Częstochowa

Grupa B:
WSZiA Opole
PCz Częstochowa
WSM Warszawa
PWr Wrocław

Grupa C:
UG Gdańsk
KPU Krosno
UAM Poznań
UP Kraków

Grupa D:
UWM Olsztyn
UEK Kraków
AWF Poznań
AWF Warszawa

Piotr Kuś