Trwa dominacja UE Wrocław i Akademii Zamojskiej w AMP w tenisie stołowym

0
65

Niesamowicie wysoki poziom sportowy zaprezentowali uczestnicy finałów Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym, które odbyły się we Wrocławiu. Niespodzianek nie było, a swoją dominację potwierdziły zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz gracze Akademii Zamojskiej.

Turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zawsze przynosi wiele emocji, tym bardziej, że przy stołach można zobaczyć zawodniczki i zawodników, którzy na co dzień grają w zawodowych ligach. Nie inaczej było w tegorocznych zawodach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wśród blisko 150 uczestników można było zobaczyć w akcji m.in. Annę i Katarzynę Węgrzyn, czyli olimpijki z Paryża, które w AMP-ach reprezentowały Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, a także Katarzynę Ślifirczyk (mistrzyni Polski, Uniwersytet Warszawski) czy Jakuba Dyjasa i Patryka Zatówkę (Politechnika Gdańska) po Jakuba Folwarskiego czy Jana Zandeckiego z Akademii Zamojskiej.

Faworyci byli znani przed turniejem i faktycznie przy stołach niespodzianek nie było. Wśród kobiet jak burza przez fazę grupową i pucharową przeszły zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Warszawskiego i to one spotkały się w wielkim finale. W nim lepsze okazały się tenisistki pierwszej z uczelni (zwyciężyły 3:1) i wywalczyły złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski po raz piąty z rzędu! Podium uzupełniły zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego, które pokonały po czterech starciach Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

– Wygrałyśmy tytuł po raz piąty z rzędu i zawsze jest to duży sukces dla naszej uczelni, bo prezentujemy tenis stołowy na najwyższym poziomie. Tradycyjnie w finale nie było łatwo, bo przeciwniczki z Warszawy prezentują wysoki poziom i te mecze o złoto zawsze są zacięte. Cieszymy się z obrony tytułu, bo nieprzypadkowo mówi się, że obronić go jest trudniej, niż zdobyć po raz pierwszy – podkreśla Anna Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

Jeśli chodzi o mężczyzn, to zdecydowanymi faworytami byli tenisiści Akademii Zamojskiej oraz Politechniki Gdańskiej. Tutaj niespodzianki też nie mieliśmy, bowiem to właśnie te dwie ekipy zagrały o złoto. Rywalizacja była naprawdę zacięta, a ostatecznie minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z Zamościa (wygrana 3:2). Brązowe medale zawisły natomiast na szyjach tenisistów Wyższej Szkoły – Edukacja w Sporcie w Warszawie, którzy pokonali Politechnikę Krakowską 3:2.

– Poziom zawodów w tym roku był jak zawsze wysoki. Zawsze to nasza drużyna była mocnym faworytem do zwycięstwa, ale Gdańsk wzmocnił się na tyle, że finał był naprawdę emocjonujący. Naszym celem była wygrana i to osiągnęliśmy, więc bardzo się cieszę. W drużynie mieliśmy świetną atmosferę i bardzo miło się też zawsze gra na zawodach akademickich. Jest dużo śmiechu, więc lubię przyjeżdżać na AMP-y i fajnie, że znów mogłem wziąć w nich udział – mówi Jan Zandecki z Akademii Zamojskiej.

Organizatorzy postanowili wyróżnić jeszcze najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika specjalnymi memoriałowymi wyróżnieniami. Ostatecznie nagrodę im. Czesławy Noworyty, która była jedną z najwybitniejszych polskich tenisistek stołowych otrzymała Katarzyna Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Z kolei wyróżnienie im. Jana Skrzypczaka, który był trenerem wyczynowej męskiej drużyny KS AZS Politechniki Wrocławskiej odebrał Szymon Kolasa z Akademii Zamojskiej.

– Cieszymy się, że po dwóch latach, kiedy organizowaliśmy turnieje półfinałowe, otrzymaliśmy możliwość organizowania zawodów finałowych. Było to dla nas spore wyzwanie, ale sądząc po opiniach uczestników wszyscy są zadowoleni i wrócą z Wrocławia z dobrymi wspomnieniami. Dziękuję każdemu, kto pomagał nam przy organizacji, jak i samym zawodniczkom i zawodnikom za stworzenie niesamowitej atmosfery przez te kilka dni turniejowych – mówi Jan Ciesielski, wiceprezes KU AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Partnerami wydarzenia byli DOZ AZS Wrocław, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki AMP 2025 w tenisie stołowym kobiet

Mecz o 11. miejsce:
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 3:0
Mecz o 9. miejsce:
Politechnika Wrocławska – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 3:1
Mecz o 7. miejsce:
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 3:2
Mecz o 5. miejsce:
Politechnika Lubelska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 3:0
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Gdański – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 3:1
Finał:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Uniwersytet Warszawski 3:1

Klasyfikacja końcowa
1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Gdański
4. Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
5. Politechnika Lubelska
6. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
7. Politechnika Gdańska
8. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
9. Politechnika Wrocławska
10. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
11. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
12. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
13.-15.: Politechnika Śląska Gliwice
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

Wyniki AMP 2025 w tenisie stołowym mężczyzn:

Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie –  Uniwersytet Rzeszowski 1:3
Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Zielonogórski – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 3:1
Mecz o 7. miejsce:
Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 3:1
Mecz o 5. miejsce:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Uniwersytet Gdański 3:1
Mecz o 3. miejsce:
Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki 3:2
Finał:
Akademia Zamojska – Politechnika Gdańska 3:2

Klasyfikacja końcowa
1. Akademia Zamojska
2. Politechnika Gdańska
3. Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie
4. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Uniwersytet Gdański
7. Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz
8. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
9. Uniwersytet Zielonogórski
10. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
11. Uniwersytet Rzeszowski
12. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
13.-16. Politechnika Łódzka
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Akademia Pożarnicza Warszawa