Aleksandra Kowalczuk (OŚ AZS Poznań) zajęła piąte miejsce w taekwondo olimpijskim w kategorii powyżej 67 kg. W walce o brązowy medal Polka musiała uznać wyższość utytułowanej Brytyjki Bianci Walkden.

W pierwszej rundzie zawodniczka OŚ AZS Poznań wygrała z Australijką Rebą Stewart 7:2. W ćwierćfinale uległa 4:11 reprezentantce Serbii Milicy Mandic. Serbka wygrała swój półfinał, dzięki czemu Polska dostała szansę udziału w repasażach. W nich Kowalczuk pokonała Kenijkę Faith Ogallo 15:7, co dało jej prawo walki o pierwsze polskie podium na igrzyskach w Tokio.

W rywalizacji o brązowy medal azetesiaczka trafiła na bardzo mocną przeciwniczkę. Brytyjka Bianca Walkden to trzykrotna mistrzyni świata i brązowa medalistka igrzysk z Rio de Janeiro. Nasza zawodniczka przegrała 3:7 i ostatecznie uplasowała się na piątej pozycji.