W środę w Sopocie ruszają finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. Na trójmiejskich kortach nie zabraknie ubiegłorocznych triumfatorów.

Najlepsze akademickie rakiety w Polsce po raz trzeci z rzędu spotkają się na Pomorzu. W sopockich finałach zobaczymy 15 kobiecych i 16 męskich drużyn z 23 uczelni, łącznie 118 tenisistek i tenisistów. W Trójmieście ujrzymy zwycięzców poprzedniej edycji AMP – Akademię Leona Koźmińskiego Warszawa, która powalczy o trzecie z rzędu mistrzostwo wśród pań, oraz panów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

W majowym półfinale rozgrywanym w Łodzi obrończynie tytułu zajęły trzecie miejsce, przegrywając z późniejszymi triumfatorkami, lokalnymi rywalkami z Uczelni Łazarskiego (oba zespoły zagrają teraz w jednej grupie). Poznaniacy awansowali do finałów z ostatniej premiowanej ósmej lokaty (w turnieju męskim pierwsza była ALK Warszawa). W drugim turnieju kwalifikacyjnym w Chorzowie zwyciężyły zespoły z Wrocławia: Uniwersytet Medyczny w turnieju żeńskim i Akademia Wychowania Fizycznego w turnieju męskim. Najprawdopodobniej to właśnie między wymienionymi uczelniami rozegra się walka o medale AMP. Z Poznania, Warszawy i Wrocławia będzie zresztą najwięcej, bo aż 20 drużyn.

Bardzo możliwe, iż na kortach Sopot Tenis Klubu zobaczymy zawodników, którzy coraz śmielej poczynają sobie na międzynarodowej arenie. Na liście zgłoszonych graczy widnieje m.in. Weronika Falkowska ze stołecznej ALK. Niespełna 22-latka (347. w rankingu WTA) to trzykrotna mistrzyni Polski w grze podwójnej, która w ostatnich tygodniach dwa razy przegrała w finałach singla podczas turniejów z cyklu ITF World Tennis Tour (we włoskiej Santa Margherita oraz Villach).

Na światowych listach notowani są również jej akademiccy koledzy – Martyna Kubka (472., złota medalistka MP w deblu z Falkowską w 2019 roku i dwukrotna wicemistrzyni) czy Szymon Kielan (795. w rankingu ATP). W Sopocie oczekiwany jest również Jan Zieliński z Uczelni Łazarskiego w Warszawie (885.), czterokrotny mistrz kraju w deblu i reprezentant Polski w Pucharze Davisa, który na co dzień współpracuje z trenerem Mariuszem Fyrstenbergiem.

Organizatorem tenisowych finałów jest AZS Politechniki Gdańskiej, która obecnie przewodzi klasyfikacji generalnej AMP i jest coraz bliżej obrony tytułu najlepszej sportowo uczelni w kraju. Początek zawodów w środę, 8 czerwca, a ich zakończenie zaplanowano na piątek, 10 czerwca.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie – grupy eliminacyjne

Kobiety:

Grupa A

  1. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
  2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
  3. Uniwersytet Wrocławski

GRUPA B

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Gdańska
  3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  4. Politechnika Wrocławska

GRUPA C

  1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  2. Politechnika Poznańska
  3. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  4. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

GRUPA D

  1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  3. Politechnika Krakowska
  4. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

 

Mężczyźni

GRUPA A

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Poznańska
  3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  4. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

GRUPA B

  1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  2. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
  4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

GRUPA C

  1. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  2. Politechnika Gdańska
  3. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  4. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

GRUPA D

  1. Politechnika Lubelska
  2. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
  3. Uniwersytet Wrocławski
  4. Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego