Podczas pierwszego dnia rywalizacji na World Relays w Chorzowie awans do finału i kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie wywalczyła sztafeta kobiet 4×100 m. Złoty medal w wyścigu 2x2x400 m zdobyła Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice) w duecie z Patrykiem Dobkiem. Po srebro sięgnęli także Polacy w sztafecie płotkarskiej z udziałem Klaudii Wojtunik (AZS Łódź) i Krzystofa Kiljana (AZS AWF Warszawa).

Dwudniowe zmagania na Stadionie Śląskim to nie tylko rywalizacja o medale piątej edycji World Relays, ale także o kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie do Tokio i Mistrzostwa Świata w Eugene, zaplanowane na 2022 rok. Przed rozpoczęciem zawodów w „Kotle Czarownic” wyjazdu do Japonii mogły być pewne dwie polskie sztafety – kobieca oraz mieszana 4×400 m.

World Relays rozpoczęły się od udanego występu pań w biegu eliminacyjnym 4×400 m. Zespół w składzie z trzema reprezentantkami AZS – Kornelią Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Małgorzatą Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin) i Natalią Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) w bardzo dobrym stylu wygrał swoją serię. Ich rezultat – 3:28.11 okazał się być drugim czasem eliminacji i zapewnił Polkom start w finale. Niestety, sztuka awansu nie udała się męskiej drużynie, co oznacza, że Polacy nie mogą być jeszcze pewni występu w Tokio. Azetesiacy – Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Dariusz Kowaluk, Wiktor Suwara (obaj AZS AWF Warszawa) i Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) zajęli w swoim biegu trzecie miejsce i osiągnęli dziewiąty wynik eliminacji – 3:05.04. Na dziesiątej pozycji rywalizację ukończyła sztafeta mieszana 4×400 m z udziałem Aleksandry Gaworskiej (AZS AWF Kraków) i Karoliny Łozowskiej (AZS AWF Katowice).

Ogromne powody do radości miały polskie sprinterki. Sztafeta z Pauliną Guzowską (AZS AWF Katowice) i Pią Skrzyszowską (AZS AWF Warszawa) w składzie zajęła drugie miejsce w swojej serii, co oznaczało awans do niedzielnego finału, ale przede wszystkim – kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie do Tokio! Wynik 43,64 s był łącznie trzecim rezultatem eliminacji. Zdecydowanie gorzej spisali się panowie. Sztafeta, w której pobiegli m.in. Mateusz Siuda (OŚ AZS Poznań) i Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice) uzyskała dopiero dwunasty czas sobotnich biegów – 39,34 s i odpadła z dalszej rywalizacji.

W pierwszym finale World Relays 2021 – biegu 2x2x400 m świetnie spisali się Polacy. Joanna Jóźwik i Patryk Dobek zdobyli złoty medal, osiagając nieoficjalny rekord Europy w tej konkurencji – 3:40.92. Na zakończenie pierwszego dnia zawodów Polacy sięgnęli po srebro w sztafecie płotkarskiej. Z medalu mogli się cieszyć uczestnicy tej sztafety z AZS – Klaudia Wojtunik i Krzysztof Kiljan.

Na niedzielny wieczór zaplanowano finały rywalizacji 4×100 m, 4×200 m i 4×400 m. Początek zawodów o godzinie 19:20.