Pierwszego dnia PZLA Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu lekkoatleci z klubów AZS zdobyli trzynaście medali, w tym sześć złotych. Do wysokiej formy powraca Konrad Bukowiecki (AZS UMW Olsztyn), który obronił tytuł mistrza Polski z trzecim w tym sezonie wynikiem w Europie – 21,55 m.

Bukowiecki zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszej kolejce. – Oceniając sam wynik to jest on zadowalający. Z tego się cieszę. Przez resztę konkursu już nie mogłem się wstrzelić, trafić. Na szczęście wygrywa się jednym pchnięciem – mówił zawodnik AZS UWM Olsztyn.

Na Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule Bukowiecki będzie chciał walczyć o medal.  – Znam swoje możliwości i jeśli trafię pchnięcie mniej więcej tak jak dziś to kula może lecieć dużo dalej – zapewnił Konrad Bukowiecki.

Swoją hegemonię w sprincie kobiet potwierdziła Ewa Swoboda. Reprezentantka AZS AWF Katowice wygrała finał 60 m z czasem 7,10 s, zaledwie o 0,01 gorszym od jej najlepszego rezultatu w tym roku.

– Powoli się rozpędzam. Ze startu na start jestem coraz szybsza, a mistrzostwa Europy już wkrótce. Wcześniej czeka mnie jeszcze występ w Birmingham – zapowiedziała po zejściu z bieżni Ewa Swoboda.

Wicemistrzynią Polski na 60 m została Krystsina Tsimanouskaya z AZS AWF Warszawa z wynikiem 7,25 s. W finale mężczyzn, w którym triumfował główny faworyt Dominik Kopeć (KS Agros Zamość) – 6,58 s, niespodziankę sprawił drugi na mecie Adam Łukomski. Sprinter AZS AWF Wrocław dwukrotnie w sobotę poprawiał rekord życiowy. Najpierw w eliminacjach pobiegł 6,68 s, a w finale 6,64 s – tylko o 0,01 s gorzej od minimum na HME.

Dobrą dyspozycję w tym sezonie potwierdziła w Toruniu Weronika Nagięć. Płotkarka AZS AWF Kraków została mistrzynią Polski na 60 m przez płotki z wynikiem 8,10 s. Srebrny medal zdobyła Marika Majwska z AZS AWF Gorzów Wielkopolski – 8,20 s.

Debiutujący w barwach AZS UMCS Lublin na zawodach rangi mistrzostw Polski Michał Rozmys zgodnie z oczekiwaniami nie miał sobie równych w rywalizacji na 1500 m – 3:47.00. Brązowy medal na tym dystansie wywalczył Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) – 3:48.93. Wśród pań pasjonująco walkę o zwycięstwo stoczyły Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) i Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin). Ostatecznie po świetnym finiszu lepsza okazała się reprezentantka klubu z Wielkopolski.

Drugie złoto w sobotę dla OŚ AZS Poznań zdobyła w trójkoku Adrianna Laskowska. Laskowska była faworytką do zwycięstwa i nie zawiodła, prowadząc od pierwszego skoku, w którym uzyskała 13,60 m. Potem poprawiła jeszcze swój wynik – 13,70 m, a zwycięstwo przypieczętowała rekordem życiowym w szóstej kolejce – 13,76 m.

Wartościową życiówkę w pięcioboju ustanowiła Julia Słocka, która wywalczyła srebrny medal z wynikiem 4281 punktów. Zawodniczka AZS AWF Warszawa poprawiała rekordy życiowe w czterech z pięciu konkurencji – biegu na 60 m przez płotki (8,69 s), skoku wzwyż (1,74 m), skoku w dal (5,95 m), biegu na 800 m (2:17.04). Wydarzeniem dnia był rekord Polski w tej konkurencji Adrianny Sułek (KS Brda Bydgoszcz) – 4860 punktów.

W konkursie pchnięcia kulą brąz z najlepszym wynikiem w karierze zdobyła Alicja Gajewska – 15,07 m.

W sobotnie przedpołudnie rozegrano między innymi eliminacje 400 m i 800 m. Rekord życiowy na dystansie dwóch okrążeń po raz trzeci w tym sezonie ustanowił Kajetan Duszyński (AZS Łódź). Jego wynik – 46,49 s to dziewiąty czas w historii polskiej lekkiej atletyki.

Medale zawodników z klubów AZS – PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń 18.02.2023

Złote medale
Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) – 1500 m
Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków) – 60 m przez płotki
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 60 m
Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań) – trójskok
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) – pchnięcie kulą
Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin) – 1500 m

Srebrne medale
Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin) – 1500 m
Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 60 m przez płotki
Julia Słocka (AZS AWF Warszawa) – pięciobój
Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa) – 60 m
Adam Łukomski (AZS AWF Wrocław) – 60 m

Brązowe medale
Alicja Gajewska (AZS AWFiS Gdańsk) – pchnięcie kulą
Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) – 1500 m

Fot. Marek Biczyk/PZLA