Król, hetman, gońce, wieże i piony w ruch! W najbliższy weekend do Dąbrowy Górniczej zjadą studenci z niepełnosprawnościami z całego kraju. O medale Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w Szachach powalczy 40 zawodniczek i zawodników.

Mimo stanu epidemiologicznego gra, której początki sięgają VI wieku, zgromadziła chętnych z dwunastu szkół wyższych. W rozgrywkach wezmą udział następujące uczelnie: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Częstochowska, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

– Mistrzostwa, jak również sama dyscyplina, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szachy to wyjątkowa dyscyplina sportu, pozwalająca na niezwykły trening koncentracji, refleksu, myślenia strategicznego oraz wytrzymałości. Szachiści i szachistki jako wybitni strategowie cechują się wzorowym zdyscyplinowaniem, percepcją, intuicją oraz umiejętnością przewidywania ruchów swojego oponenta – mówi Beatrycze Niebieszczańska, organizatorka IMP AZS w Szachach, prezes KU AZS UE Katowice.

Duża liczba zawodników gwarantuje wiele interesujących pojedynków. Każdego uczestnika czeka napięty grafik meczowy. Wyniki klasyfikacji indywidualnej wliczać się będą do rankingu drużynowego. W ubiegłorocznej edycji najlepsza okazała się ekipa gospodarzy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wyprzedzając Politechnikę Poznańską i Uniwersytet Zielonogórski.

Gra w szachy tylko z pozoru nie wymaga dużego wysiłku. Umiejętność myślenia strategicznego i taktycznego pozwala uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Mat to hasło kończące pojedynek, oznaczające postawienie króla przeciwnika w pozycji bez możliwości obrony. To posunięcie wyłania zwycięskiego gracza, który matuje króla rywala.

Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here