Kolejne medale Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozdane! W sobotnich zmaganiach, które odbywają się w Poznaniu, również nie zabrakło emocji, a także gwiazd lekkiej atletyki, które sport łączą z nauką. Najważniejsze dla nich są jednak minima na Uniwersjadę, a kilku zawodników osiągnęło wymagane rezultaty.
W trwających od piątku Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce bierze udział ponad 1400 studentów z 94 uczelni. W pierwszym dniu poznaliśmy medalistów w pięciu konkurencjach. Na końcowe rozstrzygnięcia w piątkowych zmaganiach 400 m przez płotki mężczyzn trzeba było jednak poczekać do sobotniego poranka. Organizatorzy uwzględnili protest Aleksa Stokłosy (Politechnika Opolska), który po kontakcie z rywalem upadł w ósmej serii. W porannej dogrywce, po samotnym biegu uzyskał trzeci czas i zgarnął brąz. Najwyższe miejsca na podium męskich 400 m ppł zajęli studenci z Małopolski – pierwszy był Jan Gołębiowski (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie), a drugi Maciej Kopeć (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).
W popołudniowej części lekkoatletycznych AMP-ów w Poznaniu nie zabrakło zawodników znanych z prestiżowych mityngów, jak Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak czy Jakub Chmielarz. Pierwszych medalistów poznaliśmy w jednej z najbardziej prestiżowych konkurencji, czyli biegu na 100 m. Wśród pań najszybsza była Emilia Wójtowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (11,93 s), a wśród panów Mateusz Siuda z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (10,55 s). Jeśli chodzi o rywalizację na bieżni, to złote medale odebrali także zawodnicy startujący na 800 metrów (Magdalena Breza z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku – 2:06.69 i Jakub Chmielarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – 1:48.25, który otrzymał nagrodę memoriałową im. Janusza Grzeszczuka), 3000 metrów mężczyzn (Daire Sullivan ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – 9:18.91), a także sztafety 4×400 metrów (wśród kobiet Uniwersytet Warszawski – 4:02.89 i wśród mężczyzn Politechnika Łódzka – 3:15.40).
– Chciałem wywalczyć minimum na Uniwersjadę, bo podczas piątkowego Memoriału Kusocińskiego mi się to nie udało. Dziś też nie było łatwo, chociażby ze względu na podróż. Cieszę się z obronionego tytułu, tym bardziej, że naprawdę lubię startować na AMP-ach. To fajna inicjatywa, żeby studenci się trochę poruszali i integrowali. Przy okazji można wyjść na miasto, ale trzeba pamiętać, żeby robić to z głową, bo zawody trwają przez trzy dni – podkreśla Chmielarz.
Ciekawie było też na rzutniach. Złote medale w pchnięciu kulą odebrali Zuzanna Maślana (Politechnika Białostocka, wynik 16,14 m daje jej minimum na Uniwersjadę) oraz Piotr Goździewicz (Politechnika Warszawska, 17,82 m). W rzucie dyskiem triumfowali Weronika Muszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 57,17 m, minimum na Uniwersjadę oraz nagroda im. Haliny Konopackiej) i Oskar Stachnik (również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 59,81 m, także minimum na Uniwersjadę).
– To już mój drugi medal AMP, a jestem na drugim roku studiów. Cóż, dla mnie to bardzo fajna sprawa. Wiadomo, że najważniejsze są właściwe mistrzostwa Polski, ale fajnie też być najlepszym wśród studentów. Dobrze wspominam tę imprezę i to fajny start na rozpoczęcie sezonu. Wynik może pozostawia sporo do życzenia, ale na pewno jeszcze się rozkręcę. Poziom zawodów też jest wysoki, a najlepsi pokazali, że są dobrze przygotowani do sezonu. AMP-y to niesamowita atmosfera i zawsze będę dobrze mówić o tych zawodach – podkreśla Zuzanna Maślana.
Goździewicz z kolei w AMP-ach startuje już piąty raz, ale w klasyfikacji generalnej po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium. – Wynik, który uzyskałem może nie jest najlepszy, ale widać, że forma rośnie. Mam nadzieję, że w sezonie jeszcze się poprawię. To dopiero jego początek, więc cały czas z rywalami będziemy się nakręcać. AMP-y lubię też za to, że można spotkać starych znajomych, odnowić kontakty. I uwielbiam doping, bo zawsze jest najlepszy! – uśmiecha się złoty medalista w pchnięciu kulą.
Jeśli chodzi o konkurencje na skoczni, to na pewno zawody dobrze będą wspominać Zofia Gaborska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie) oraz Bartosz Marciniewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), czyli zwycięzcy rywalizacji w skoku o tyczce. Osiągnęli odpowiednio 4,20 m i 5,00 m, a warto wspomnieć, że Gaborskiej taki wynik daje minimum na Uniwersjadę.
W skoku wzwyż bezkonkurencyjni okazali się Alicja Wysocka (Politechnika Rzeszowska – 1,82 m) i Mateusz Kołodziejski (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – 2,24 m, minimum na Uniwersjadę). Złote medale w trójskoku odebrali natomiast Zuzanna Sztachańska (Uniwersytet Łódzki – 13,24 m) i Dawid Krzemiński (Uniwersytet Radom – 15,61 m).
W niedzielę trzeci, ostatni dzień Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Poznaniu (start pierwszych konkurencji o godz. 09:30). Tego dnia na Golęcinie zostaną rozdane medale w biegach na 100, 800 i 3000 m, sztafetach 4 x 400 m, a także w skoku wzwyż, trójskoku, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Lekkoatletyczne AMP-y zakończą się w niedzielę, 25 maja, o godzinie 14:00. Ceremonię zamknięcia zaplanowano ok. godz. 16:00.
Organizatorem wydarzenia jest OŚ AZS Poznań. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorami są Toyota Professional Bońkowscy, Dom Wydawniczy Rebis, Politechnika Poznańska, Astra Coffee & More, Neuroport, drukarnia Abdedik, Aquanet, Vezuvio oraz Casa Portagioia.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wyniki finałów w 2. dniu Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Poznaniu
Kobiety
100 m
1. Emilia Wójtowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Natalia Szczęsna (Uniwersytet Radom)
3. Judyta Zwolińska (Uniwersytet Rzeszowski)
800 m
1. Magdalena Breza (Uniwersytet Pomorski w Słupsku)
2. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)
3. Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
4 x 400 m
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
3. Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pchnięcie kulą
1. Zuzanna Maślana (Politechnika Białostocka)
2. Martyna Karwowska (Politechnika Białostocka)
3. Paulina Ligarska (Politechnika Gdańska)
Rzut dyskiem
1. Weronika Muszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Joanna Marszelewska (Akademia Policyjna w Szczytnie)
3. Anna Kicińska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Skok o tyczce
1. Zofia Gaborska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
2. Maja Chamot (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)
3. Natalia Biskupska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Skok wzwyż
1. Alicja Wysocka (Politechnika Rzeszowska)
2. Katarzyna Kokot (Uniwersytet Opolski)
3. Joanna Bujarowicz (Politechnika Gdańska)
Trójskok
1. Zuzanna Sztachańska (Uniwersytet Łódzki)
2. Nikolina Dziadak (Uniwersytet Warszawski)
3. Maja Borchardt (Uniwersytet Łódzki)
Mężczyźni
100 m
1. Mateusz Siuda (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
2. Patryk Wykrota (Politechbika Gdańska)
3. Artur Łęczycki (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
800 m
1. Jakub Chmielarz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
2. Daniel Dominiak (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
3. Szymon Łysiak (Politechnika Opolska)
3000 m
1. Daire Sullivan (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
2. Mateusz Zając (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
3. Jan Karcz (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Pchnięcie kulą:
1. Piotr Goździewicz (Politechnika Warszawska)
2. Jakub Korejba (Politechnika Opolska)
3. Wojciech Marok (Akademia Policji w Szczytnie)
400 m przez płotki
1. Jan Gołębiowski (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)
2. Maciej Kopeć (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Aleks Stokłosa (Politechnika Opolska)
4 x 400 m
1. Politechnika Łódzka
2. Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
3. Uniwersytet Łódzki
Rzut dyskiem
1. Oskar Stachnik (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Wojciech Lewkowicz (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie)
3. Jakub Lewoszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej)
Skok o tyczce
1. Bartosz Marciniewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Artur Brzeziński (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
3. Adam Ostatek (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie)
Skok wzwyż
1. Mateusz Kołodziejski (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy)
2. Mikołaj Szczęsny (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy)
3. Cezar Sidya (Politechnika Gdańska)
Trójskok
1. Dawid Krzemiński (Uniwersytet Radom)
2. Jakub Bracki (Politechnika Łódzka)
3. Wojciech Galik (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)