Wraz z pierwszym dniem astronomicznej wiosny rozpoczęła się rywalizacja studencka w ramach Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski w piłce nożnej kobiet i mężczyzn. W inauguracyjnym meczu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (mężczyźni) pokonał Uniwersytet Medyczny 2:1.

Zmagania piłkarzy i piłkarek są w Wielkopolsce bardzo rozbudowane. Ostatni mecz tegorocznych AMPiW rozegrany zostanie 29 maja, a zmierzą się w nim kobiece reprezentacje UAM oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Studenci z Poznania – 10 reprezentacji uczelnianych – rywalizują w ekstraklasie oraz w II lidze. Z kolei drużyny z pozostałych akademickich miast Wielkopolski rywalizują w odrębnym turnieju (w bieżącym roku zorganizuje go w Lesznie KU AZS miejscowej Akademii Nauk Stosowanych). Z tej czternastki najlepsza piątka uzyskuje awans do turnieju półfinałowego Akademickich Mistrzostw Polski.

Z kolei rywalizacja studentek toczy się tylko w Poznaniu. Zasadnicza część zmagań, w których uczestniczy pięć reprezentacji uczelnianych, odbywa się dopiero w maju, w ciepłe wiosenne wieczory. Co istotne, w czerwcu w Poznaniu już po raz drugi z rzędu zagoszczą uczestniczki turnieju finałowego AMP. Jego organizatorem będzie KU AZS UAM. Wielkopolskie regionalne mistrzostwa po raz ostatni (podobnie jak w innych środowiskach) nie będą eliminacjami do Akademickich Mistrzostw Polski, dlatego większość poznańskich drużyn zamierza dodatkowo przedłużyć swój sezon właśnie o udział w finałach AMP.

Rozgrywki w Poznaniu zyskały na atrakcyjności po oddaniu do użytku w 2021 roku przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza funkcjonalnego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. Dzięki uruchomieniu tego obiektu pojawiła się wysokiej jakości baza sportowa dla uczestników akademickich rozgrywek w piłce nożnej. Korzystające z niej na co dzień zespoły gospodarzy są zdecydowanymi faworytami tegorocznych AMPiW, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski (w 60 konkurencjach drużynowych) odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania oraz Domu Wydawniczego REBIS – niezawodnego sponsora sportu akademickiego.

Piotr Kuś