Starzy mistrzowie zwycięzcami AMP w ergometrze w Warszawie [FOTO, WIDEO]

0
142

Aż troje zawodników obroniło status najlepszych podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim, które w niedzielę odbyły się w Warszawie. Mistrzowskie tytuły zachowali Meriam Mamieliekova, Monika Trawczyńska i Jakub Sobański, a po dwuletniej przerwie mistrzem został też Jan Aleksandrowicz. Klasyfikację drużynową kobiet i mężczyzn wygrali odpowiednio Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Gdańska.

Wysiłek wkładany w pracę na ergometrze nie zniechęca studentów, a już z całą pewnością nie odstrasza uczestników niedzielnych zawodów w hali warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej. Do stolicy na tegoroczne AMP-y zawitało niespełna 630 studentów i studentek reprezentujących 57 uczelni z całego kraju.

– W porównaniu do ubiegłego roku jest zdecydowanie wyższa frekwencja, z czego osobiście się cieszę. Wzrasta zainteresowanie tą dyscypliną, a także chęci studentów do startowania – wyjaśniała Hanna Matula, jedna z organizatorek tegorocznych AMP w ergometrze wioślarskim w Warszawie.

Co więcej, dla części z tych studentów była to kolejna impreza na ergometrze w ten weekend, albowiem w sobotni wieczór rozegrano Puchar AZS osad wioślarskich z udziałem blisko 30 uczelni, rozgrywany na dystansie 500 metrów. Była to więc idealna rozgrzewka przed niedzielnym, dwa razy dłuższym dystansem. Na dwunastu ergometrach wioślarskich oglądaliśmy pasjonującą rywalizację w kategorii lekkiej i open, a w wielu przypadkach to ułamki sekund decydowały o kolejności w rankingu.

Niespodzianek nie było w gronie kobiet. Tak jak przed rokiem, najlepsza w wadze lekkiej okazała się Meriam Mamieliekova. Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która w lutym została mistrzynią świata w wioślarstwie halowym rozgrywanym w formule on-line, potwierdziła wysoką dyspozycję z ostatnich tygodni. Akademicką wicemistrzynią kraju w tej konkurencji została Maria Taczek (Uniwersytet Szczeciński), a na najniższym stopniu podium stanęła ubiegłoroczna srebrna medalistka, Julia Weiwer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

– Nie ukrywam, że chciałam poprawić swój zeszłoroczny wynik i zdobyć złoty medal – mówiła Mamieliekova z UPr Wrocław. – Niedawno miałam chorobę, dlatego nie trenowałam przez parę tygodni, ale udało się wrócić do treningów i zrobić taki wynik. Trening na ergometrze oddziałuje na całe ciało. Ergometr to dostępny sprzęt na każdej siłowni, można poprawić wydolność i siłę, także polecam każdemu – zachwalała walory tej aktywności laureatka AMP 2025.

Zadowolona ze swojego występu w stolicy była również Taczek, która poprawiła swoją lokatę sprzed roku, gdy zajęła piąte miejsce.

– Marzeniem każdego jest bycie pierwszym, jednak uważam, że jak na to, iż AMP-y nie są moją główną imprezą w tym roku, to poszło mi całkiem nieźle. Cieszę się, zwłaszcza że przejechałam „życiówkę” – komentowała Taczek, trenująca na co dzień wioślarstwo. – Oczywiście, wolę wodę, ale ergometry są super narzędziem w cyklu przygotowań. Od ergometru tak naprawdę wszystko się zaczyna i postawa wiosną na wodzie w dużej mierze jest uzależniona od zimy przepracowanej właśnie na ergometrze. Każdemu pod względem wydolności ogólnej, wytrzymałością i sylwetką przyda się taki trening – dodała.

Mistrzowską koronę w wadze open kobiet zachowała Monika Trawczyńska. W niedzielę w hali WAT reprezentantka Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyła z wynikiem 3:17,0 i tak jak rok temu, znów wyprzedziła inną zawodniczkę ze stolicy Pomorza. Następny srebrny medal AMP do kolekcji dołożyła Adrianna Czerwińska (Politechnika Gdańska), a brązowy krążek zawisł na szyi Julii Tomaszewskiej (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu), która rok temu w Warszawie była ósma.

Na akademicki tron w wadze lekkiej mężczyzn wspiął się zaś Jan Aleksandrowicz (PG Gdańsk). Student trójmiejskiej uczelni, który przed rokiem był siódmy, tym razem zwyciężył z wynikiem 2:58,9. Kacper Mickiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), zeszłoroczny mistrz w ergometrze, a także złoty medalista AMP 2024 w wioślarstwie w konkurencji ósemek, w tegorocznej edycji AMP w Warszawie zajął drugie miejsce. Podobnie jak przed rokiem, grono medalistów w kategorii lekkiej uzupełnił trzeci w stawce Filip Bałazy (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie).

– Rok temu przewidywałem, że pójdzie mi średnio, a teraz spodziewałem się takiego wyniku. Wróciłem na AMP-y i pokazałem, na co mnie stać – opowiadał Aleksandrowicz, który po dwóch latach odzyskał tytuł akademickiego mistrza kraju. – Z roku na rok wzrasta poziom AMP-ów. Coraz więcej zawodników robi lepsze czasy poniżej 3:10, a nawet w okolicach 3:05. Co do czołówki, to standardowo 2-3 osoby są w okolicach 3 minut. Ergometry są coraz częściej spotykane na siłowni, mają niewielki próg wejścia jak bieganie, tylko siada się i zaczyna – uzupełnił Aleksandrowicz.

Status akademickiego mistrza Polski w wadze open zachował zaś Jakub Sobański. Zawodnik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie poprawił czas sprzed roku i wygrał z wynikiem 2:48,9. Blisko tej granicy był również drugi w stawce Jan Domeradzki (AWFiS Gdańsk), uzyskując rezultat 2:49,6. Brąz wywalczył natomiast Michał Gut (PUM Szczecin).

Klasyfikację drużynową kobiet w AMP w ergometrze wioślarskim w Warszawie wygrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (577,5 pkt) przed Politechniką Gdańską (566,5 pkt) i Politechniką Bydgoską (549 pkt). W męskim rankingu uczelni zwyciężyła zaś PG Gdańsk (1283 pkt), druga była Politechnika Poznańska (1210,5 pkt), a trzeci Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (1197 pkt).

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim organizowane były przez AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia byli Ministerstwo Sportu i Turystyki i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim w Warszawie

Kobiety

Waga lekka

  1. Meriam Mamieliekova (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
  2. Maria Taczek (Uniwersytet Szczeciński)
  3. Julia Weiwer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Waga open

  1. Monika Trawczyńska (Uniwersytet Gdański)
  2. Adrianna Czerwińska (Politechnika Gdańska)
  3. Julia Tomaszewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)

Mężczyźni

Waga lekka

  1. Jan Aleksandrowicz (Politechnika Gdańska)
  2. Kacper Mickiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
  3. Filip Bałazy (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)

Waga open

  1. Jakub Sobański (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie)
  2. Jan Domeradzki (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)
  3. Michał Gut (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)

Klasyfikacja drużynowa uczelni

Kobiety

  1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  2. Politechnika Gdańska
  3. Politechnika Bydgoska

Mężczyźni

  1. Politechnika Gdańska
  2. Politechnika Poznańska
  3. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie