Dziś w nocy polskiego czasu w Melbourne rozpoczną się mistrzostwa świata na krótkiej pływalni. W ośmioosobowej reprezentacji Polski znalazło się pięcioro pływaków z klubów AZS.

W Australii o jak najlepsze lokaty powalczy dwoje zawodników AZS AWF Katowice – Katarzyna Wasick i Jakub Majerski oraz troje reprezentantów AZS UMCS Lublin – Laura Bernat, Adela Piskorska i Kacper Stokowski. W kadrze znaleźli się także Karol Ostrowski (MKP Szczecin) oraz Ksawery Masiuk i Radosław Kawęcki (obaj G-8 Bielany Warszawa), do niedawna zawodnik AZS AWF Warszawa i czterokrotny mistrz świata na 25-metrowej pływalni na 200 m stylem grzbietowym.

– Każdego w naszej kadrze stać na dobre wyniki i wysokie pozycje. Liczymy, że zawody w Australii będą dobrym zakończeniem wymagającego, ale i bardzo udanego roku dla polskiego pływania – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak. – Oczywiście, będę dumna, jeżeli z Melbourne wrócimy z medalami. Będę też szczęśliwa z dobrych rezultatów i miejsc w finałach. Najważniejsze będzie jednak to, co przyniesie przyszły rok i mistrzostwa świata w Fukuoce. Tam rozpoczniemy walkę o olimpijskie minima i wyjazd do Paryża – podsumowuje złota medalistka igrzysk w Atenach.

Największe nadzieje można wiązać ze startem Katarzyny Wasick, która znakomicie spisywała się w zawodach Pucharu Świata i jest liderką światowych tabel na 50 m stylem dowolnym, a na dwukrotnie dłuższym dystansie plasuje się na czwartej pozycji.

– Zawsze startuję, żeby wygrywać. Nic się nie zmieniło! Staram się, żeby starty w Australii były dograne do perfekcji. Atmosfera będzie wyjątkowa, to w końcu mistrzostwa świata. Dlatego muszę być w 100% skupiona i dążyć do mojego celu – mówi Wasick, której najgroźniejszą rywalką na 50 metrów może być faworytka gospodarzy, Emma McKeon.

Spośród azetesiaków pierwszego dnia mistrzostw wystartują Jakub Majerski na 50 m stylem motylkowym, a Kacper Stokowski i Adela Piskorska zaprezentują się na 100 m stylem grzbietowym.

Dla 19-latki będzie to debiut na wielkiej międzynarodowej imprezie. Z kolei trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych Stokowski rozpocznie rywalizację z czwartym czasem zgłoszenia i sporym apetytem na sukces. Już przed rokiem na czempionacie w Abu Zabi zajął w tej konkurencji 5. miejsce, a w ostatnich tygodniach zasygnalizował wysoką formę w Pucharze Świata.

Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 13-18 grudnia. Sesje eliminacyjne będą rozpoczynać się o godzinie 11:00 czasu lokalnego (1:00 w nocy w Polsce), a finały zaplanowano na godzinę 19:30 (9:30 w naszym kraju). Wyniki z mistrzostw będą dostępne tutaj.

Zawodnicy z klubów AZS w składzie reprezentacji Polski na MŚ na krótkiej pływalni, Melbourne, 13-18.12.2022

Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) –  200 m stylem grzbietowym
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 50 m, 100 m i 200 m stylem grzbietowym
Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice) – 50 m i 100 m stylem dowolnym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 50 m, 100 m i 200 m stylem motylkowym
Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) – 50 m, 100 m i 200 m stylem grzbietowym