Już dziś rozpoczynają się halowe mistrzostwa świata w Glasgow w lekkiej atletyce. W 24-osobowej reprezentacji Polski znalazło się aż szesnaścioro zawodniczek i zawodników z klubów AZS. 

– To ekscytujące wracać do miejsca, gdzie zdobyłam złoty medal halowych mistrzostw Europy – mówi przed startem w Glasgow sprinterka Ewa Swoboda. Zawodniczka AZS AWF Katowice będzie jedną z kandydatek do medali. Podopieczna trener Iwony Krupy legitymuje się drugim w tym sezonie wynikiem na świecie w biegu na 60 m.

– Pięć lat temu zdobyłam w Glasgow złoty medal halowych mistrzostw Europy. Powrót do tak szczęśliwego dla mnie miejsca jest ekscytujący. Wiem, że w hali wymieniono bieżnię. Mam nadzieję, że będzie jeszcze szybsza od poprzedniej i będzie sprzyjała w uzyskiwaniu świetnych wyników – dodaje Swoboda.

W gronie faworytów do czołowych lokat wymienia się także Pię Skrzyszowską. Zawodniczka AZS AWF Warszawa została zgłoszona do startu z czwartym na świecie rezultatem w tym sezonie halowym.

Decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w HMŚ wystartują obie polskie sztafety 4×400 m z licznym udziałem azetesiaków.

– Po konsultacjach z trenerami zdecydowaliśmy się wystawić w Glasgow obie sztafety. W ich składach doświadczenie miesza się z młodością. Pamiętajmy jednak, że mamy rok olimpijski i dla sztafet najważniejszym startem w tej części sezonu będą kwalifikacje do igrzysk. One odbędą się za dwa miesiące na Bahamach – przypomina dyrektor sportowy PZLA, Krzysztof Kęcki.

Początek rywalizacji w Glasgow już dziś o 11:05 polskiego czasu. W sesji przedpołudniowej na starcie Angelika Sarna i Mateusz Borkowski (oboje AZS AWF Warszawa) w eliminacjach 800 m. W sesji wieczornej, która rozpocznie się o 20:05 o awans do finału 1500 m powalczy Martyna Galant (OŚ AZS Poznań). Transmisję z zawodów można oglądać na żywo w TVP Sport, a wyniki dostępne są TUTAJ.

Zawodnicy z klubów AZS w reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Świata w Glasgow, 1-3 marca 2024

Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice) – 60 m
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 60 m
Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa) – 800 m
Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) – 1500 m
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) – 60 m przez płotki
Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków) – 60 m przez płotki
Anna Maria Gryc (AZS AWF Warszawa) – sztafeta 4×400 m
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – sztafeta 4×400 m
Alicja Wrona-Kutrzepa (AZS UMCS Lublin) – sztafeta 4×400 m
Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa) – 800 m
Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) – 60 m przez płotki
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) – skok o tyczce
Patryk Grzegorzewicz (AZS UMCS Lublin) – sztafeta 4×400 m
Daniel Sołtysiak (OŚ AZS Poznań) – sztafeta 4×400 m
Maksymilian Szwed (AZS Łódź) – sztafeta 4×400 m
Jan Wawrzkowicz (OŚ AZS Poznań) – sztafeta 4×400 m

Fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA