Medale srebrny i brązowy zdobyła Polska podczas turnieju siatkówki plażowej rozgrywanego w ramach Europejskich Igrzysk Akademickich. W Łodzi blisko sporego sukcesu były zawodniczki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które po zaciętym finale przegrały po tie-breaku.

W środę Ogrody Greyera przypominały jeden z nadmorskich kurortów, a upalna pogoda zachęcała wyłącznie do schowania się w cieniu. Termometry wskazywały ponad 33 stopnie, a w słońcu upał był jeszcze większy.

Ze względu na wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne rano ogłoszono przerwę techniczną w trwającym obok turniej koszykówki 3×3. Finały tej konkurencji odbyły się późnym wieczorem przy sztucznym świetle. Siatkarze i siatkarki nie mieli takiego komfortu.

W pierwszym spotkaniu rozgrywanym na rozgrzanym piasku siatkarki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zmierzyły się ze swoimi grupowymi rywalkami – Uniwersytetem Wileńskim. Jeszcze na początku całego turnieju para Weronika Antczak i Justyna Kozłowska wygrała po tie-breaku 2:1. Tym razem sprawę awansu Polki rozstrzygnęły w dwóch setach (21:6, 21:17).

foto: Michał Walusza

W finale rozgrywanym sześć godzin później i przy niemal pełnych trybunach Polki zmierzyły się z czeską Miroslawą Duranową i Danielą Resową reprezentującymi Uniwersytet Mendla w Brnie. Spotkanie jeszcze bardziej rozgrzało kibiców, bo nie brakowało pięknych zagrań i ciekawych wymian.

Pierwszy set wygrały siatkarki z Brna 21:15, ale w drugiej partii Antczak i Kozłowska wyszły ze sporej opresji i doprowadziły do wyrównania, wygrywając 21:19. W trzeciej odsłonie lepsze okazały się siatkarki z Czech (15:11) i mogły świętować ze swoimi kolegami i koleżankami zasiadającymi na widowni.

– Są powody do zadowolenia, bo przed turniejem srebrny medal brałybyśmy w ciemno. Jednak patrząc na to jak wygląda finał, czujemy pewien niedosyt. W tie-breaku dwie piłki padły nie po naszej myśli i mecz uciekł. Jak ochłoniemy, to będziemy bardzo szczęśliwe z tego drugiego miejsca, a na ten moment mamy mieszane uczucia. Nasza droga do tego finału była bardzo trudna, bo miałyśmy mocną grupę – uczelnię z Litwy, która ostatecznie była trzecia, i inne Czeszki. W ćwierćfinale przegraliśmy z zespołem z Ukrainy i trafiłyśmy na prawą stronę „brazylijki” – opowiadały tuż po finale Weronika Antczak i Justyna Kozłowska.

foto: Michał Walusza

W samo południe na główne boisko wyszli Michał Witkoś i Michał Głowacki reprezentujący Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ich rywalami w półfinale turnieju byli bracia Peter i Georg Wolf z Uniwersytetu Frankfurckiego. Niestety w tym meczu Polacy nie mieli zbyt wielu argumentów przemawiających na ich korzyść i przegrali 0:2 (11:21,13:21). Na pocieszenie został im mecz o trzecie miejsce.

Przed wspomnianym finałom meczem Poznanianek o swój medal grali ich koledzy z Białegostoku. Ich przeciwnikami byli Matyas Jezek i Jan Mrkous reprezentujący Uniwersytet Karola w Pradze. Dodajmy, że Czesi przegrali już z parą Witkoś/Głowacki w ćwierćfinale (2:0) i zgodnie z systemem podwójnej eliminacji tzw. „brazylijki” przeszli na prawą stronę tabeli. Tam pokonali Politechnikę Poznańską 2:1 (19:21, 21:16, 15:13) i dzięki temu mogli walczyć o medal.

foto: Michał Walusza

Michał Witkoś i Michał Głowacki mimo ogromnego zmęczenia nie dali sobie odebrać medalu wygrywając spotkanie 2:0 (21:15, 21:16). Był to ich siódmy mecz rozegrany w ciągu czterech dni.

– Uważam, że nie dojechaliśmy na półfinał i nie powinniśmy przegrać meczu w takim stylu. Powinniśmy choć trochę z nimi powalczyć. Niedosyt na pewno jest, ale myślimy, że jak emocje opadną, to będziemy cieszyć się z medalu. Nasi rywale to byli niewygodni zawodnicy, bo jeden z nich wygrał ostatnio turniej Plaża Open, ale na pewno tak jak my mieli też swoje problemy fizyczne. Pod względem warunków była katorga, ale to jest wpisane w siatkówkę plażową – relacjonowali Michał Witkoś i Michał Głowacki.

W meczu finałowym zwyciężyła wspomniana para z Uniwersytetu Frankfurckiego, która pokonała Uniwersytet Witolda w Kownie 2:0. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy set zakończony wynikiem 30:28. Druga część zakończyła się wynikiem 21:16.

EUG 2022 – turniej siatkarek plażowych:

1. Uniwersytet Mendela w Brnie (CZE)
2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (POL)
3. Uniwersytet Wileński (LTU)
4. Uniwersytet Sumski (UKR)

9. Uniwersytet Jagielloński (POL)
16. Politechnika Poznańska (POL)

EUG 2022 – turniej siatkarzy plażowych:

1. Uniwersytet Frankfurcki (GER)
2. Uniwersytet Witolda w Kownie (LTU)
3. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (POL)
4. Uniwersytet Karola (CZE)
5. Politechnika Poznańska (POL)

13. Politechnika Poznańska
15. Uniwersytet Warszawski 2
23. Uniwersytet Warszawski 1