Doświadczenia są tym, co kształtuje człowieka. W pozycji „Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia.” autorzy uchylają rąbka tajemnicy kilku spośród niezliczonej liczby spotkań rozegranych przez piłkarza. Zabierają tym samym czytelników w sentymentalną podróż po światowych boiskach w towarzystwie legend polskiego i światowego futbolu.

Zbigniew Boniek to jeden z najlepszych polskich piłkarzy, selekcjoner reprezentacji, były prezes PZPN, wiceprezydent UEFA, człowiek który wzbudza wiele kontrowersji – niektórzy uważają go za geniusza piłki nożnej, inni ostro krytykują jego poczynania. Jedno jest pewne, „Zibi” to ksywka, która zapisała się na kartach historii.

Zbigniew Boniek w książce nie porusza żadnych kontrowersyjnych tematów, przy których niejednokrotnie jego nazwisko pojawiało się w mediach. Poznajemy za to początki kariery w rodzinnym mieście, kiedy to piłkarz zasilał szeregi Zawiszy Bydgoszcz. Dowiadujemy się z pierwszoplanowej perspektywy kulis głośnej sprawy zakończenia współpracy z macierzystym klubem i transferu do Widzewa Łódź. W kolejnych latach kariera piłkarza nabierała coraz większego rozpędu i miał on szansę rozgrywania spotkań na najwyższym światowym poziomie. Jako reprezentant Polski czy zawodnik Juventusu Turyn miał okazję stanąć na boisku ramię w ramię z najwybitniejszymi gwiazdami futbolu. Te doświadczenia powodują, że poszczególne „mecze życia” Zbigniewa Bońka są jedynie punktem wyjścia do szerszej perspektywy otaczających je wydarzeń. Piłkarz uchyla rąbka tajemnicy emocjom i przeżyciom, konsekwencjom pewnych posunięć czy wyjaśnieniom swoich poczynań.

Każdy z meczów wybranych przez Zbigniewa Bońka na swój sposób wywarł wpływ na życie piłkarza. Książka przeprowadza nas przez prawie 40 lat historii, zaczynając od pierwszych spotkań z początku kariery, poprzez zagraniczne mecze w towarzystwie najbardziej rozpoznawalnych nadal nazwisk światowego futbolu, kończąc na rozgrywkach w roli trenera i działacza, a nie zawodnika. Każdy z rozdziałów traktuje o jednym ze spotkań, początkowo wymieniając informacje z nim związane jak: dzień rozgrywki, drużyny i ich skład osobowy, trenerów, wynik meczu oraz strzelców bramek i ewentualne kary, sędziego czy nawet liczbę kibiców uczestniczących w spotkaniu. Dodatkowo pomiędzy opisami poszczególnych meczów znaleźć możemy wspomnienia związane zarówno z wybitnymi postaciami światowego futbolu, jak i kolegów z boiska mniej znanych na arenie krajowej czy międzynarodowej, jednak nie mniej ciekawymi z perspektywy czytelnika.

„Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia” to nietypowo opowiedziana autobiografia jednego z najwybitniejszych polskich futbolistów, umieszczonego na liście stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA. Przepięknie wydana pozycja w usystematyzowany sposób opisuje 10 wybranych przez autora meczów, przeprowadzając nas przez przebieg gry, ale również (a może przede wszystkim) przez ciekawostki, anegdoty i emocje z nimi związane. Dla starszego pokolenia może być to doskonałe wspomnienie legendy, dla nieco młodszych natomiast przybliżenie minionych czasów i klimatu dawnego futbolu.

Tekst: Anna Elsner
Foto: Ewa Milun-Walczak

„Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia”
Wydawnictwo SQN