Siódmy dzień zmagań, siódmy medal dla polskiej ekipy. Trzecie złoto 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu zapewnił polskiej ekipie lekkoatleta Michał Rozmys, którego bieg na 1500 metrów z pewnością przejdzie do historii.

Jeszcze na ostatnim wirażu Polak zajmował czwartą, a może nawet piątą pozycję, ale gdy wypadł na prostą przesunął się na prawo od rywali i zaczął mknąć do mety. Bieg z prędkością sprintera, jakby zapomniał, że ma w nogach już przebiegnięte tysiąc czterysta metrów. Błyskawicznie minął rywali i pierwszy wpadł na metę.

– Taki był plan trenera Jacka Kostrzeby. Zdałem się całkowicie na jego doświadczenie i zwyciężyłem. To mój pierwszy złoty medal na takiej imprezie – mówił zaraz po zejściu z tartanu.

To siódmy medal polskiej reprezentacji w Neapolu i trzeci złoty. Do tej pory na najwyższym stopniu podium stanęli, oprócz Rozmysa, kulomiot Konrad Bukowiecki i drużyna strzelczyń w konkurencji karabinu pneumatycznego. Polska reprezentacja ma też cztery brązowe medale – drużyny szpadzistek, szpadzisty Wojciecha Kolańczyka, pływaka Filipa Zaborowskiego i taekwondzistki Patrycji Adamkiewicz.

Dobrze dziś na stadionie San Paolo spisywali się pozostali lekkoatleci. Piąte miejsce w finale 400 m zajął Wiktor Suwara. Polak uzyskał wynik 46,36 s. To jego drugi rezultat w karierze – szybciej biegał tylko w tym roku na Memoriale Janusza Kusocińskiego w Chorzowie, kiedy ustanawiał rekord życiowy 46,17 s. Bardzo dobrze w Neapolu radzi sobie Patryk Dobek. Polak wygrał swój półfinał na 400 m przez płotki, znów łamiąc barierę 50 sekund i potwierdził, że jest jednym z faworytów do medalu. Z dalszej rywalizacji na tym dystansie odpadł Patryk Adamczyk. Awans do finału 5000 m kobiet wywalczyła Katarzyna Rutkowska, która wygrała swoją serię eliminacyjną. W finale rzutu młotem kobiet zobaczymy dwie Polki. W dzisiejszych eliminacjach awans do finału wywalczyły obrończyni tytułu i rekordzistka Uniwersjady Malwina Kopron i Katarzyna Furmanek. Sztuka awansu do półfinałów na 200 m nie udała się Alicji Wronie i Aleksandrze Lubickiej.

Na zakończenie zmagań pływaków w Neapolu tuż za podium na 50 m stylem dowolnym uplasował się Paweł Sendyk. Do brązowego medalu zabrakło mu zaledwie 0,03 s. Wcześniej w finale 50 m stylem motylkowym student Univeristy of California także zajął czwarte miejsce – Może się wydawać, że dwa czwarte miejsca są pechowe, ale dla mnie to były udane zawody – podsumował start w Neapolu. Ósma w finale 50 m stylem klasycznym była Dominika Sztandera.

Szykuje nam się medal w łucznictwie, bo Łukasz Przybylski w świetnym stylu awansował do półfinału rywalizacji w łukach bloczkowych. Polak będzie walczył o medal w piątek. W łukach klasycznych dobrze walczyła Sylwia Zyzańska, ale w  ćwierćfinale, choć strzelała bardzo dobrze, nie dała rady koreańskiej mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro. Pozostali nasi zawodnicy – Magdalena Śmiałkowska, Michał Basiuras i Mateusz Ogrodowczyk – odpadli wcześniej.

Udział w 30. Letniej Uniwersjadzie zakończyli już polscy tenisiści stołowi. Jako ostatnia walczyła jeszcze w 1/8 finału Sandra Wabik, ale nie sprostała Chince Rui Zhang, przegrywając 0:4. Pożegnaliśmy się też z tenisem ziemnym – para mieszana Daria Kuczer i Piotr Matuszewski przegrała w tie-breaku z Czechami Anastasią Zarycką i Dominikiem Kellovskim.

W środę walczyło także dwóch naszych reprezentantów w taekwondo, ale oboje przeszli tylko pierwszą rundę. Gabriela Dajnowicz w kategorii do 67 kg po pokonaniu zawodniczki z Omanu przegrała z Finką, a z kolei Jan Gąsiorowski w kategorii do 58 kg zwyciężył Algierczyka, ale nie dał rady zawodnikowi z Azerbejdżanu.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.