Ponad czterystu sportowców reprezentujących 29 europejskich uczelni wyższych weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w siatkówce, które rozpoczną się w piątek w Łodzi. W imprezie wezmą udział również męska i żeńska drużyna studentów Politechniki Łódzkiej.

– Dla nas to wielkie wyzwanie, bo będziemy gościć reprezentacje z szesnastu krajów. To olbrzymi turniej, który będzie rozgrywany w trzech halach. Chcemy i zrobimy wszystko, by jego uczestnicy wyjechali z Łodzi z uśmiechami na twarzach – mówi Przemysław Jagielski, prezes AZS Politechniki Łódzkiej, organizatora siatkarskich AME.

Ceremonię otwarcia, która odbędzie się w piątek o godz. 19, zaplanowano w hali Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej, a od soboty zawodnicy będą rywalizować w halach MOSiR (ul. Małachowskiego 3/5/7), Anilana (ul. Sobolowa 1) i Angelica (ul. Rzgowska 17a). – Dbamy o to, by uczestnicy turnieju dobrze się bawili i jednocześnie poznali nasze miasto. Dlatego we wtorek, który będzie dniem wolnym w turnieju, zabierzemy ich do fascynującego Centrum Nauki i Techniki EC1 – dodaje Jagielski.

Dwa lata temu siatkarskie drużyny rywalizowały w portugalskiej Coimbrze. W Łodzi kibice zobaczą obrońcę tytułu w rywalizacji mężczyzn – Uniwersytet Beykent w Stambule – oraz brązowe medalistki w turnieju kobiet, zespół chorwackiego Uniwersytetu w Rijece.

Łódź wydaje się być idealnym miastem do rozgrywania turniejów siatkarskich, bo trudno znaleźć w Polsce bardziej „siatkarskie” miasto. W Łodzi są bowiem dwie najmocniejsze obecnie żeńskie drużyny w Polsce – mistrz kraju ŁKS Commercecon i wicemistrz Grot Budowlani – a w pobliskim Bełchatowie swoją siedzibę ma najbardziej utytułowany klub XXI wieku w Polsce PGE Skra Bełchatów, który zresztą w każdym sezonie część meczów rozgrywa w Łodzi.

– Zapraszamy serdecznie wszystkich fanów siatkówki do kibicowania. Siatkówka w Polsce jest sportem bardzo popularnym, a drużyny, które wezmą udział w Akademickich Mistrzostwach Europy, gwarantują wysoki poziom – dodaje Jagielski. Mecze finałowe turniejów kobiet i mężczyzn oraz ceremonia zamknięcia odbędą się w hali przy ul. Małachowskiego w piątek, 2 sierpnia.

Akademickie Mistrzostwa Europy organizuje Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej przy wsparciu Politechniki Łódzkiej. Imprezę współfinansują Grupa LOTOS S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Politechniki Łódzkiej i Miasto Łódź.

Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce

Turniej mężczyzn (14 zespołów, 12 krajów)
1. Uniwersytet Gospodarki Narodowej i Światowej w Sofii (Bułgaria)
2. Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera w Osijeku (Chorwacja)
3. Uniwersytet w Jyvaskyla (Finlandia)
4. Uniwersytet w Montpellier (Francja)
5. Uniwersytet w Bochum (Niemcy)
6. Uniwersytet w Bremie (Niemcy)
7. Centrum Akademickie Ruppin w Kfar Monash (Izrael)
8. Państwowy Uniwersytet Mołdawski w Kiszyniowie (Mołdawia)
9. Uniwersytet Sogn og Fjordane w Sogndal (Norwegia)
10. Politechnika Łódzka (Polska)
11. Uniwersytet w Minho (Portugalia)
12. Uniwersytet Zachodni w Timiszoarze (Rumunia)
13. Uniwersytet Aydin w Stambule (Turcja)
14. Uniwersytet Beykent w Stambule (Turcja)

Turniej kobiet (15 zespołów, 12 krajów)
1. Uniwersytet w Rijece (Chorwacja)
2. Uniwersytet Cypryjski w Nikozji (Cypr)
3. Uniwersytet w Turku (Finlandia)
4. Uniwersytet w Helsinkach (Finlandia)
5. Uniwersytet w Bordeaux (Francja)
6. Uniwersytet w Poitiers (Francja)
7. Uniwersytet w Bayreuth (Niemcy)
8. Uniwersytet w Munster (Niemcy)
9. Uniwersytet w Bolonii (Włochy)
10. Uniwersytet w Bergen (Norwegia)
11. Politechnika Łódzka (Polska)
12. Uniwersytet w Porto (Portugalia)
13. Uniwersytet w Walencji (Hiszpania)
14. Uniwersytet Aydin w Stambule (Turcja)
15. Czarnomorski Uniwersytet Narodowy im. Petro Mohyla w Mikołajowie (Ukraina)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj