Rusza projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka”! [WIDEO, ZDJĘCIA]

0
1306

Przy znaczącym udziale Akademickiego Związku Sportowego rusza program „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. Jest on skierowany do sportowców, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami wyższymi.

– Wiele lat czekaliśmy na ten moment, bo to bardzo ważna wiadomość dla sportowców, którzy będą mogli łączyć karierę ze studiami. Wielu z nich jest uzdolnionych nie tylko sportowo, ale i merytorycznie. Wierzę, że doczekam w swoim życiu profesorów, którzy będą wywodzić się z grona sportowców – mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezes AZS Alojzy Nowak.

– To program, który ma wspierać Akademicką Reprezentację Polski. Cieszymy się bardzo, bo jest to namiastka dwutorowej kariery sportowców, o którą walczymy od dawna – mówił Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Projekt uruchomiony został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – To wielkie wyzwanie łączyć sport na najwyższym poziomie ze studiami. Chcemy pomóc tym zdolnym ludziom – dodał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzięki środkom przekazywanym uczelniom przez ministerstwo rektorzy będą mogli wprowadzić np. indywidualny tok studiów dla sportowców poprzez organizację dodatkowych zajęć. – To imponujący projekt, który pomoże sportowcom pamiętać także o rozwoju osobistym – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

– AZS został zaproszony do konsultacji, ale w zasadzie mamy poczucie, że byliśmy inspiratorami tego programu. To od nas wyszły zasadnicze tezy i ministerstwo rozwijało je na naszym projekcie. Szerokie konsultacje dały dobry efekt finalny. Na etapie wykonawczym będziemy jedną z dwóch instytucji, która będzie weryfikowała, którzy sportowcy będą mogli z tego programu korzystać – dodał Piekut.

Szacuje się, że w pierwszym roku program obejmie około pięciuset sportowców-studentów. Do udziału w projekcie uprawnione są uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające przynajmniej dwustu studentów na studiach stacjonarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here