Rusza Program Prozdrowotnych Wakacyjnych Półkolonii. Ponad 150 tysięcy dzieci ze wsparciem [FOTO, WIDEO]

0
1297

Ponad 10 tysięcy grup ćwiczebnych w całej Polsce, ponad 150 tysięcy dzieci objętych wsparciem – to przewidywany zasięg nowego Programu Prozdrowotnych Wakacyjnych Półkolonii. Dzieci i młodzież zostaną objęte wszechstronną opieką – podczas półkolonii będą mogły aktywnie spędzić czas, ale przede wszystkim otrzymają dostęp do usług specjalistów takich jak dietetycy, psychologowie i fizjoterapeuci. Ogólnopolskim operatorem Programu prozdrowotnych wakacyjnych półkolonii został Akademicki Związek Sportowy Zarząd Główny w Warszawie.

Operator będzie realizował program we współpracy z samorządami oraz podmiotami takimi jak fundacje i stowarzyszenia, które aktywizują społeczeństwo w całej Polsce.

– Jestem przekonany, że AZS – jako doświadczony organizator sportu dzieci i młodzieży i nasz sprawdzony partner – z powodzeniem dotrze z naszą ofertą do jednostek samorządu terytorialnego oraz lokalnych społeczności, dzięki czemu wsparciem objęte zostaną grupy półkolonijne ze wszystkich 16 województw. Dzięki Programowi Prozdrowotnych Wakacyjnych Półkolonii dzieci będą miały zagwarantowane co najmniej trzy godziny różnorodnej aktywności fizycznej dziennie i zyskają dostęp do psychologów, dietetyków oraz fizjoterapeutów. Dostęp do ekspertów, którzy pomogą zdiagnozować kondycję psychiczną i fizyczną dzieci, czyni nasz program absolutnie unikatowym – powiedział podczas briefingu prasowego minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Ministerialne dofinansowanie programu zostanie przeznaczone na wynagrodzenia osób prowadzących podczas półkolonii zajęcia sportowe, psychologów prowadzących warsztaty psychologiczne, dietetyków prowadzących zajęcia dietetyczne, fizjoterapeutów przeprowadzających diagnozę sprawności uczestników półkolonii oraz dodatkowe atrakcje, takie jak np. wyjście na pływalnię, wycieczki, wyjścia do instytucji sportowych, kultury i sztuki itd. W sumie przewidziane zostało dofinansowanie ponad 10 tysięcy grup ćwiczebnych w całej Polsce, co daje łącznie ponad 150 tys. uczestników programu.

– Akademicki Związek Sportowy z radością podejmuje się realizacji kolejnego projektu skierowanego do dzieci i młodzieży. Mamy już ogromne doświadczenie w prowadzeniu zawodów, rozgrywek, obozów, szkoleń regionalnych i ogólnopolskich. Półkolonie prowadzą także nasze ośrodki, stąd dobrze znamy charakter takich akcji jak i potrzeby organizatorów. Nasze doświadczenie oraz szeroka struktura organizacyjna z pewnością pomogą w realizacji tego wartościowego programu realizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki – podkreślił Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Prozdrowotne półkolonie pozwolą rodzicom jeszcze lepiej zadbać o zdrowie swoich pociech. Każde z dzieci otrzyma indywidualny dzienniczek uczestnika programu, gdzie znajdą się informacje o programie, zasady dobrego żywienia, rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej, kontakty w przypadku sytuacji związanych z molestowaniem dzieci oraz rekomendacje specjalistów: fizjoterapeuty, dietetyka oraz psychologa dla rodziców danego dziecka i certyfikat uczestnictwa dziecka.

Program prozdrowotnych wakacyjnych półkolonii to kolejny element wsparcia przez MSiT szeroko rozumianego sektora sportowego. Ministerstwo tworzy warunki do tego, aby dzieci i młodzież miały dostęp do bogatej i atrakcyjnej oferty wakacyjnej. Do Programu Sportowe Wakacje+ z Fundacją LOTTO, w ramach którego organizowane są wyjazdowe obozy sportowe (budżet 15 mln zł) i zajęć z upowszechniania strzelectwa (5 mln zł), dodano także Program Prozdrowotnych Wakacyjnych Półkolonii z budżetem 50 mln zł. Wspierana jest aktywność ruchowa młodego pokolenia Polaków, troska o zdrowie dzieci, uczenie ich zdrowych nawyków i aktywnego trybu życia.