Jedni mogą być w szachu, inni licytować jak na aukcji, ale każdy zagra o wysoką stawkę. W długą podróż do Ugandy wybierają się uczestnicy Akademickich Mistrzostw Świata w grach umysłowych. Polskę reprezentować będzie 14 studentów oraz studentek. Kadra liczy na dobry wynik.
Po raz kolejny w historii tęgie głowy zmierzą przy karcianym stole i na 64 polach. Zawody dla szachistów i brydżystów swoje początki mają w latach 90. ubiegłego wieku, ale dopiero cztery lata temu imprezy połączono we wspólne mistrzostwa. Wszystko zaczęło się w 2020 roku w Bydgoszczy podczas wirtualnego wydarzenia. Dwa lata temu w Antwerpii szachiści z Polski zdobyli aż siedem medali. Do tego nasza reprezentacja brydżystów wygrała swoją rywalizację, wyprzedzając Francję i Niemcy.
Tym razem gra toczyć będzie się w mieście Entebbe położonym tuż nad Jeziorem Wiktorii. Turniej toczył będzie się od 24 do 30 czerwca. Do Ugandy przyjadą reprezentacje 23 państw w tym Niemiec, USA, Chin, Czech, Estonii, Kenii czy Turcji. Miejscem zawodów będzie hotel Imperial Botanical Beach. W ciągu kilku dni szachiści mają do rozegrania 9 rund, a brydżyści aż 12 partii. Szachiści i szachistki powalczą w szachach klasycznych i błyskawicznych (blitz).
Do Afryki wybierają się studenci, którzy doskonale pamiętają sukcesy sprzed dwóch lat. Tytułu akademickiej mistrzyni świata w szachach błyskawicznych będzie broniła Alicja Śliwicka (UMK Toruń), a w roli akademickiego wicemistrza świata w tej samej konkurencji do Ugandy przyjeżdża Igor Janik (ALK Warszawa).
– Szczerze mówiąc, to nie jadę tam z myślą, że będę bronić tytułu mistrzyni. Ze względu na kierunek jest to dla mnie bardzo ciekawa przygoda, ale oczywiście będę walczyła o medal. Nie ma jeszcze listy startowej, więc trudno powiedzieć, jaka będzie obsada. Jest tylko lista krajów i jeśli Indie i czy Chiny przyślą szachową reprezentację, to może być to mocna konkurencja. Azjatyccy gracze mają też często zaniżony ranking i często gra się z nimi nieprzyjemnie. Nie ukrywam jednak że wierzę, że Polska znowu zdobędzie kilka medali jak na poprzednich mistrzostwach – mówiła Alicja Śliwicka, która w tym roku kolejny raz została akademicka mistrzynią Polski.
Ze składu złotych brydżystów ponownie zagrają Kacper Kopka (ALK Warszawa) i Krzysztof Cichy (Uniwersytet Warszawski) oraz Maciej Kędzierski (AGH Kraków).
– Nasze nastawienie przed turniejem jest bardzo pozytywne. Jesteśmy jedną z drużyn, która może się liczyć w walce o medale. Nie ma co ukrywać, że konkurencja w tym roku jest mocniejsza. Wystąpimy bez czołowych graczy, którzy walczyli o medale, ale oni już skończyli studia. Jednak duża część składu została i będziemy walczyli o podium. Dobrze się znamy z różnych turniejów i wszystkie pary, które jadą na ten turniej grają ze sobą w rozgrywkach juniorskich. Ja miałem przyjemność grania już turnieje w USA czy Chinach, ale to będzie pierwsza impreza w Afryce. Cała nasza reprezentacja jest bardzo mocno podekscytowana – opowiadał Kacper Kopka.
Akademickie Mistrzostwa Świata w grach umysłowych rozpoczną się 24 czerwca. Ceremonia otwarcia zawodów ok. godziny 19.30 czasu polskiego. Początek rywalizacji 25 czerwca rano. Ceremonia zamknięcia zaplanowana jest na 30 czerwca na godzinę 17.30.
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w grach umysłowych
Szachy: Liwia Jarocka (Uniwersytet Warszawski), Antoni Szustakowski (Politechnika Warszawska), Miłosz Szpar (Uniwersytet Rzeszowski), Szymon Walter (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Alicja Śliwicka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Julia Antolak, Anna Kubicka, Igor Janik (wszyscy Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
Brydż: Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa (obaj Uniwersytet Warszawski), Maciej Kędzierski (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Kacper Kopka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Filip Trojański (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Ryszard Rosikiewicz (Politechnika Wrocławska)
Foto: FISU