Przedstawiciele czterech państw przyjechali do stolicy Bułgarii – Sofii na spotkanie robocze Projektu ACON. Oprócz omówienia kolejnych zadań, ważnym punktem wizyty był udział w obchodach 40-lecia Bułgarskiego Komitetu Olimpijskiego.  

Choć nazwa projektu brzmi nieco tajemniczo, to jego zadania nie są owiane zmową milczenia. Wręcz przeciwnie, bo wszystkim zależy na jak najszerszym dotarciu do młodych sportowców i rozwinięciu ścieżki dwutorowej kariery. Idąc z duchem czasu wszystko odbywać ma się w oparciu o nowe technologie i środowisko cyfrowe, media społecznościowe, podcasty i cyfrowe profile osobiste. Narzędzia te mają ułatwić komunikację między sportowcami i uczelniami oraz uproszczą proces podnoszenia kwalifikacji.

Podczas grudniowego spotkania w Sofii omówione zostały główne zadania projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego koordynatorem jest właśnie Bułgarski Komitet Olimpijski, a uczestniczą w nim przedstawiciele Polski, Włoch, Francji i Słowenii. Projekt zakończy się w 2026 roku.

Oprócz poruszenia głównych założeń projektu, a także wyznaczenia kolejnych zadań i ram czasowych, uczestnicy spotkali się z prezydent Bułgarskiego Komitetu Olimpijskiego Stefką Kostadinovą – jedną z najbardziej utytułowanych skoczkiń wzwyż w historii lekkiej atletyki mającą w dorobku olimpijskie złoto z 1996 roku.

Kolejnymi krokami projektu ma być zebranie dobrych praktyk z różnych instytucji związanych z dwutorową karierą oraz zaangażowanie ambasadorów-sportowców, którzy są dobrymi przykładami dwutorowej kariery.