Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach zwyciężyła w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski w typie uczelni wychowania fizycznego. – To powód naszej dumy i satysfakcji – nie ukrywa rektor, prof. dr hab. Grzegorz Juras.

Katowiczanie – szósta uczelnia ostatnich AMP – triumfowali drugi rok z rzędu w tej kategorii mistrzostw. Ponadto, studenci śląskiej uczelni ponownie nie mieli sobie równych w klasyfikacji medalowej, zdobywając w zakończonym roku akademickim aż 53 indywidualnych medali (21 złotych, 12 srebrnych, 20 brązowych) i dopisujących 10 kolejnych (6 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe) w klasyfikacjach drużynowych. Reprezentacja AWF Katowice triumfowała w narciarstwie alpejskim kobiet, pływaniu mężczyzn i kobiet, judo, badmintonie oraz w szermierce.

– Sukces w klasyfikacji medalowej jest powodem dumy i satysfakcji. Radość jest tym większa, że udało nam się powtórzyć zeszłoroczne osiągnięcie, a jak wiadomo, w sporcie czasem trudniej jest obronić tytuł, niż go zdobyć – mówi pasja.azs.pl rektor AWF Katowice, prof. dr hab. Grzegorz Juras.

Jak przyznają na śląskiej uczelni, dla jej studentów czymś naturalnym jest rywalizacja. Dla władz AWF Katowice wygranie klasyfikacji medalowej AMP-ów nie jest głównym założeniem.

– Naszym celem jest natomiast aktywowanie studentów do rywalizacji sportowej (i szerzej życia studenckiego), rozwijania zainteresowań i pasji (i tych sportowych, i tych pozasportowych), a także kształtowania kompetencji twardych i miękkich. Tu wymieniłbym umiejętność zorganizowania grupy, zaplanowania treningu, przygotowania technicznego i taktycznego oraz – finalnie – startu w imprezie sportowej rangi Mistrzostw Śląska czy AMP. Myślę, że wartością dodaną jest możliwość reprezentowania AWF-u, a także zdobywania wraz z koleżankami i kolegami zaszczytów. Oczywiście, startujemy jednak także po to, aby wygrać klasyfikację w przyszłym roku – kontynuuje rektor AWF Katowice.

W śląskiej uczelni nieustannie trwają prace nad rozwojem kompleksu sportowego. Niedawno rozpoczęła się jedna z inwestycji.

– Aktualnie, po zakończeniu postępowania przetargowego, rozpoczęliśmy remont naszej dużej starej hali. Inwestycja ta zaplanowana jest na 1,5 roku. Przymierzamy się także do remontu niecki basenu wraz z oświetleniem (termin realizacji jest przewidziany na 2023 rok) oraz budowy dwóch krytych kortów tenisowych (lata 2023-2024).- przedstawia prof. dr. hab. Grzegorz Juras.