Od ponad tygodnia najlepsi polscy żeglarze walczą podczas regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2020. Kilka klas zakończyło już rywalizację.

Trwające od 24 czerwca regaty, organizowane w ośrodku AZS w Górkach Zachodnich, zbliżają się do półmetka. Piętnastą edycję imprezy rozciągnięto na blisko trzy tygodnie, a ponadto, przez epidemię zrezygnowano choćby z hucznych dekoracji medalistów. Po początkowych dniach ze zmienną pogodą żeglarze mogą już liczyć na silny wiatr i duże fale. W sumie na wodach wzdłuż gdańskich plaż można zobaczyć ponad sześćset załóg, w tym kilka z zagranicy, m.in. z Czech czy Estonii.

Na wodzie dominują Polacy. W klasie Laser Radial najlepsza okazała się Magda Kwaśna z CHKŻ Chojnice. Walcząca o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio żeglarka przewodziła stawce od pierwszego dnia zmagań i nie oddała prowadzenia do końca rywalizacji.

– To były bardzo fajne trzy dni ścigania. Poziom sportowy był bardzo wysoki. Było nas bardzo dużo i chyba wszyscy byli spragnieni żeglowania – podsumowała Kwaśna, która w planach ma starty m.in. w regatach Kieler Woche w Kolonii (5-13 września) czy w mistrzostwach Europy w greckiej Kalamacie (9-16 października).

W Laser Standard wygrał Kuba Rodziewicz z Sejk Pogoni Szczein, a w Laser 4.7 – 15-letni Tymoteusz Wysocki z Nauticus Yacht Clubu Olsztyn. W klasie Open Skiff triumfował Jóżef Krasowski z KS Spójnia Warszawa. Zwycięstwo w klasie Finn na rodzimych wodach zanotował z kolei Piotr Kula z GKŻ Gdańsk. 33-letni olimpijczyk z Londynu z 2012 roku wrócił do regat po blisko dwuletniej pauzie spowodowanej rekonstrukcją więzadeł krzyżowych.

–  Po trzech dniach ciężkiej mentalnie rywalizacji przy słabym i zmiennym wietrze, zwycięstwo w regatach LOTOS Nord Cup 2020 jest dla mnie podwójnie ważne – przyznawał Kula.

Wśród kobiet, w klasie Europa, wygrała Agnieszka Kiełczewska z Jacht Klubu Wielkopolskiego.. U mężczyzn najlepszy był Jeremi Zimny z WKŻ Wolsztyn, a w klasie L’Equipe – Jakub Wąsikowski i Jakub Częczek z Nauticus Yacht Club Olsztyn.

Najwięcej – blisko 150 załóg – stanęło do rywalizacji w klasie Optimist. Grupę A zdominowali przedstawiciele miejscowego KS AZS AWFiS Gdańsk – Lila Sochaj i Filip Marjański, a grupę B – ich klubowa koleżanka Emilia Paszek wraz z Karolem Gajem (TS Kuźnia Rybnik).

Od piątku 3 lipca żeglarze powalczą w klasach Flying Dutchmann, Hobie Cat 14, 16, Nautica 450, Delphia 24, 420, W weekend, w ramach regat, zostanie rozegrany m.in. Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich w klasie Finn. W tych wyjątkowych regatach możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

Sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa LOTOS S.A., jednocześnie partner strategiczny Akademickiego Związku Sportowego. Zawody organizują Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS Górki Zach. i Yacht Club Gdańsk, a jednym z patronów imprezy jest Akademicki Związek Sportowy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.nordcup.pl.

wsp. Artur Kluskiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here