Prof. Zdzisław Targoński i Paulina Guba wyróżnieni przez Miasto Lublin

0
1525

Podczas odbywającej się 5 września 2019 roku sesji Rady Miasta Lublin, miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród Miasta Lublina w dziedzinie sportu. Decyzją Kapituły oraz wolą Prezydenta Miasta dra Krzysztofa Żuka, laureatami zostali: Prezes Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie prof. Zdzisław Targoński oraz lekkoatletka Pulina Guba rywalizująca w pchnięciu kulą.

Prof. dr hab. Zdzisław Targoński jest wybitnym przykładem tego w jaki sposób można łączyć życie naukowca, osoby administrującej uczelnią wyższą oraz społecznika poświęcającego swój bezcenny czas i energię na rozwój sportu akademickiego w naszym mieście. Wartym zaznaczenia jest fakt, iż prof. Targoński jest członkiem Akademickiego Związku Sportowego od 1963 roku, kiedy to jako student został członkiem sekcji szermierczej klubu działającym przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie. Swoją pasję rozwijał przez kolejne dziesięciolecia będąc wręcz idealnym odzwierciedleniem idei dwutorowej kariery tak promowanej przez AZS czyli: pracy zawodowej łączonej z działalnością na rzecz promocji sportu i zdrowego trybu życia, nawet wtedy, kiedy piastował godność Rektora Akademii Rolniczej (dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego).

Jego dokonania na rzecz sportu zostały wielokrotnie doceniane przez organy państwowe, czego świadectwem są ordery i medale, ale również przez sam AZS, który nadał Profesorowi najważniejszą godność – Członka Honorowego.

Dziś prof. Zdzisław Targoński, urzędujący od 2008 r. Prezes Klubu Środowiskowego Akademickiego Związku Sportowego Lublin oraz od 2009 r. Prezes Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego stanowi wzór do naśladowania przez kolejne pokolenia młodych działaczy, czuwa nad rozwojem tej niemal 100-letniej, niezwykle zasłużonej organizacji i bez wątpienia jest zasłużonym laureatem nagrody Prezydenta Miasta Lublin.

Prof. Zdzisław Targoński (drugi od lewej), Foto: Rafał Wierzbicki

Drugą laureatką jest lekkoatletka Paulina Guba. Reprezentantka Klubu Uczelnianego AZS UMCS w Lublinie jest m.in.:  6-krotną złotą medalistką mistrzostw Polski i złotą medalistką mistrzostw Europy w  2018 roku w pchnięciu kulą. Ponadto jest wielokrotną medalistką
w halowych mistrzostwach Polski. Święciła także triumfy na Uniwersjadzie w Gwangju oraz w Tajpej.  Paulina ze względu na przygotowywanie się do następnych zawodów nie mogła osobiście odebrać nagrody – w jej imieniu uczynili to rodzice.

Laureatom gratulujemy!

Tekst: Paweł Markiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj