Premierowa wygrana AZS UEK Kraków

0
1103

W swoim czwartym meczu sezonu 2021/22 zespół AZS UEK Kraków odniósł pierwsze zwycięstwo na poziomie I ligi. Podopieczni trenera Krzysztofa Kusia pokonali na wyjeździe w akademickich derbach Luxionę AZS UMCS Lublin. Wynik 6:2 sugeruje łatwą wygraną, jednak nasi gracze na sukces musieli mocno zapracować.

Oba zespoły do spotkania przystąpiły z nadzieją na przełamanie passy meczów bez wygranej. Początek ułożył się dla krakowian niemal tak dobrze, jak poprzednie starcie z GKS-em Tychy, bo już w 4. minucie podanie Tomasza Biedy z lewej strony wykorzystał niepilnowany Rafał Witaszyk. Ekipa Luxiony próbowała przejąć inicjatywę i zepchnąć krakowski zespół pod własną bramkę, ale długo nie byli w stanie. Aktywni w barwach drużyny z Lublina byli zwłaszcza Jarosław Wójcik i Jakub Wankiewicz, ale ich wysiłki nie przyniosły rezultatu. Podopieczni trenera Kusia nie zamierzali ograniczać się jedynie do obrony własnej bramki, tylko szukali okazji do zdobycia drugiego trafienia, starali się także długo operować piłką. Szansę miał Mączyński, ale chybił.

Dobrą okazję miejscowi stworzyli sobie po przechwycie i szybkim ataku w 14. minucie, jednak Jakub Ptak zdołał zaasekurować strzegącego bramki UEK-u Macieja Prusia i zażegnał niebezpieczeństwo. Niedługo później faulem po kolejnej stracie musiał ratować się Mączyński, za co otrzymał żółtą kartkę. Tym razem nasz zespół zdołał przetrwać słabszy okres. Drugą bramkę krakowianom udało się w końcu zdobyć w 17. minucie. Ręką w polu karnym strzał Marcina Czecha zablokował Cezary Pęcak, a rzut karny wykorzystał gracz, który wypracował tę okazję, posyłając piłkę obok Adriana Parzyszka. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie, choć Luxiona zdołała stworzyć sobie jedną dogodną okazję, jednak mocnego podania nie zdołał zamknąć Wankiewicz.

Nie mając nic do stracenia, od początku drugiej połowy gospodarze ruszyli do ataku. Narazili się jednak w ten sposób na szybkie kontrataki naszego zespołu. W 24. minucie prowadzenie mógł podwyższyć Daniel Bukalski, ale nieznacznie chybił. Już minutę później swoje drugie trafienie mógł zanotować Witaszyk, jednak przegrał pojedynek z Parzyszkiem. W odpowiedzi Pruś musiał mocno się postarać, by zablokować podanie Sekreckiego. Nieskuteczność odbiła się na graczach UEK-u w 27. minucie, gdy po przechwycie z piłką dobrze obrócił się Jarosław Wójcik i uderzył tuż przy słupku, pokonując bezradnego Prusia. Tym razem krakowianie nie pozwolili rywalom się rozpędzić, sami za to błyskawicznie zadali cios. Już nieco ponad dwadzieścia sekund po stracie bramki prawą stroną przedarł się Bukalski i mocnym strzałem z ostrego kąta umieścił piłkę pod poprzeczką.

Skuteczna gra w obronie naszej drużyny zmusiła rywali do rozpoczęcia gry z wycofanym bramkarzem już na osiem i pół minuty przed końcem. W 33. minucie piłkę Wankiewiczowi odebrał Czech i posłał ją do pustej bramki. Na 5:1 po podaniu Krystiana Grochalskiego podwyższył Paweł Hady. Chwilę później straty gospodarzy po składnej akcji zmniejszył Tomasz Sekrecki, jednak gospodarze wciąż tracili aż trzy gole. W futsalu nawet takie straty można jednak odrobić, dlatego zespół trenera Kusia musiał jeszcze mocno postarać się, by obronić przewagę. Gospodarze próbowali go zaskoczyć atakiem pozycyjnym, ale nie potrafili znaleźć luki. Wynik meczu strzałem z własnej połowy ustalił Jakub Ptak.

Po końcowym gwizdku drużyna mogła cieszyć się z upragnionego, pierwszego zwycięstwa w I lidze. Dało ono jej awans na 9. miejsce kosztem m.in. Luxiony, która nadal w dorobku ma tylko punkt. W pozostałych spotkaniach 4. kolejki AZS UŚ Katowice przegrał 0:4 z BSF-em ABJ Bochnia, FC 2016 Siemianowice Śląskie pokonał 4:3 Sośnicę Gliwice, GKS Tychy ograł Come-On Kobierzyce 5:2, Heiro zremisowało 3:3 z Unią, a nasz kolejny rywal, czyli Gwiazda Ruda Śląska uporała się z GKS-em Nowiny 5:3.

Luxiona AZS UMCS Lublin – AZS UEK Kraków 2:6 (0:2)

Jarosław Wójcik 27’, Tomasz Sekrecki 36’ – Rafał Witaszyk 4’, Marcin Czech 17’ (k.), 33’, Daniel Bukalski 24’ Paweł Hady 36’ Jakub Ptak 40’

Żółte kartki: Jakub Mączyński

Luxiona: Przemysław Hajkowski, Tomasz Ławicki, Cezary Pęcak, Jarosław Wójcik, Jakub Wankiewicz, Tomasz Sekrecki, Marcin Szyjduk, Paweł Szyjduk, Cezary Zdunek, Jakub Lewandowski, Michał Białek, Adrian Parzyszek.

AZS UEK: Rafał Aksamit, Maciej Pruś, Jakub Ptak, Marcin Czech, Rafał Witaszyk, Daniel Bukalski, Grochalski, Paweł Hady, Jakub Mączyński, Bartosz Gubała, Bartłomiej Polak, Mikołaj Pyś, Tomasz Bieda, Tadeusz Dziarmaga

Tekst: Mateusz Filipek