Przygotowywali się długie miesiące, żeby na trasie spędzić kilka godzin. Za kilka dni wystartuje kolejna edycja Poznań Marathonu. Po raz pierwszy w ramach imprezy rozegrany będzie Akademicki Puchar Polski w maratonie im. Janusza Grzeszczuka. Bieg upamiętnić ma zmarłego w ubiegłym roku wybitnego biegacza, trenera i działacza sportowego.
Janusz Grzeszczuk przez ponad 60 lat był doskonale znany w środowisku lekkoatletycznym. W 1965 roku w barwach poznańskiego AZS zdobył mistrzostwo Polski w biegu na 800 metrów. Wielokrotnie reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych imprezach. Po zakończonej karierze zawodniczej został trenerem klubu AZS Poznań oraz młodzieżowej i juniorskiej reprezentacji Polski. Wśród jego wychowanków byli medaliści mistrzostw kraju i Europy.
W kolejnych latach już jako amator i propagator biegania startował najważniejszych maratonach na pięciu kontynentach. Ukończył między innymi biegi w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Berlinie, Londynie, Atenach, Sydney, Buenos Aires czy supermaraton „Dwóch Oceanów” w Kapsztadzie.
Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność propagującą sport i bieganie wśród tysięcy amatorów ruchu na świeżym powietrzu, których motywował do prowadzenia aktywnego, zdrowego trybu życia.
Po sukcesach w organizowanych przez niego w latach osiemdziesiątych XX wieku Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych oraz odbywających się w 1990 roku Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych na poznańskiej Woli na początku lat dziewięćdziesiątych zapoczątkował cykl międzynarodowych imprez nad Jeziorem Maltańskim. Był w Poznaniu prekursorem biegowych imprez masowych, w których uczestniczyły tysiące amatorów w wieku od szkolnego przez akademicki po senioralny.
– Tata był bardzo związany ze środowiskiem akademickim przez całe swoje sportowe i zawodowe życie. Zorganizował mnóstwo wydarzeń i był prekursorem biegów masowych w Polsce. W latach 90-tych nad Jeziorem Maltańskim mogli stawać na starcie biegacze razem z czołówką światową. Do końca życia pomagał przy organizacji wydarzeń i propagował zdrowy tryb życia – mówi Igor Grzeszczuk, syn sportowca i działacza, któremu poświęcony jest Akademicki Puchar Polski.
Patron Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie miał bogaty wkład w rozwój sportowy i promocję Poznania, a przede wszystkim aktywnego trybu życia. Przez wiele lat był nauczycielem akademickim, kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu poznańskiej Akademii Ekonomicznej, a także członkiem środowiskowego zarządu AZS Poznań oraz władz centralnych Akademickiego Związku Sportowego.
Patron I Akademickiego Pucharu Polski odszedł w 2023 roku w wieku 83 lat. W 2024 roku władze Poznania przychyliły się do propozycji poznańskiego AZS oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, aby jedną z idei uczczenia jego pamięci była organizacja akademickiej rywalizacji w biegu maratońskim odbywającej się podczas sztandarowej imprezy biegowej w naszym mieście.
– Bardzo się cieszę, że odbędzie się taka impreza jak Akademicki Puchar Polski w maratonie. To oczywiście pierwsza edycja i dopiero przecieramy szlaki. Informacja o wydarzeniu pojawiła się w połowie sierpnia. W przyszłości wszystko będziemy planować z większym wyprzedzeniem i liczymy, że pojawi się tu wielu biegaczy i biegaczek, którzy są akademikami. To jest maraton i decyzji o starcie nie podejmuje się z dnia na dzień – dodaje rozmówca.
W klasyfikacji Akademickiego Pucharu Polski w maratonie im. Janusza Grzeszczuka mogą wziąć udział studenci do 30. roku życia, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze szkół doktorskich oraz etatowi pracownicy uczelni wyższych posiadający tytuł magistra. Na zwycięzcę i zwyciężczynię pucharowego memoriału czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. złotych.
Akademicki Puchar Polski w maratonie im. Janusza Grzeszczuka i Poznań Marathon odbędą się 13 października. Start o godzinie 9. Początek biegu znajdował się będzie przy ul. Grunwaldzkiej, a meta na Placu Marka.
Zgłoszenia: https://runner.marathon.poznan.pl/run/join/4?rw=1
Regulamin: https://api.marathon.poznan.pl/upload/teams/14b675d6bd366747e949eaf577358b62.pdf